جمعه، 26 شهریور 1400

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
تایید رمز عبور *
بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است.
نام کاربری *
تایید رمز عبور *
ایمیل *
کد امنیتی *
تازه سازی کد امنیتی

علی حسن نژاد

علی حسن نژاد

دراقلیم سبز رنگ مازندران، شعر و موسیقی از دیر باز تاکنون به یکدیگر تعلق دارند. شعر طبری نیز قدمتی به میزان تاریخ این دیار دارد و به همین اعتبار، آهنگ و آواز نیز در این سامان از سابقه زیادی برخوردار است. موسیقی، زبان مردم مازندران حساب می آید و با آن حرف دلشان را بیان می کنند: گو اینکه این بیان آهنگین ، امروزه دارای تنوعات ملودیک و آکادمیک است و جنبه های معرفت شناختی داشته و زمینه تخقیق پژوهش گران عرصه موسیقی فولکور را فراهم می سازد.
گاه آفرینندگان فولکور، هنرمندان عامه هستند که در محافل و مجالس بداهه سرایی می کنند: شعر می سرایند و با ترانه های را به تناسب مجالس می خوانند و گاه هنرمندانی کلاسیک و پای بند به قواعد و لوازم آکادمیک . به هر روی، هر کدام ار این دو گونه باشد، جامعه امروز بزرگانی را می طلبد که زبان شعر و موسیقی و آیین های بومی را با گوش جان نیوش کنند و آن را از سویدای وجود و با بیاتی دلکش به تاریخ و مردم همروزگارشان انتقال دهند. ..یکی از این سوته دلان که وجودش ترجمان فرهنگ با مسمای مازنی است علی حسن نژاد است. علی حسن نژاد متولد 1352 سواد کوه است جرقه های هنریش از کلاس پنجم با اجرای نمایش دبستانی شروع شد.
صدای خوس مادر و مادربزرگ ها وی را به سمت آواز و شعر بومی کشاند، مادرش لگن نوازی چیره دستی است که در جشنواره ی گوسان پارسی نواخت و رتبه وتجلیل کشوری دارد زمزمه های شعر از سوم راهنمایی شکل میگیرد اما از 1370 شکل جدی تر میگیرد وبه همراه مهران نوری پیگیری تشکیل انجمن شعر میگیرد به مدت شش سال مسئول انجمن شعر زیرآب می ماند.سال 79 دبیر همایش کشور بوم سرود اولین همایش تخصصی شعر و زبان تبری میشود .در کنار شعر به تحقیق در فرهنگ مازندران می پردازد سال 82 اولین گروه آیینی مازندران را با شکل و شمایل متفاوت و خوانندگی زنان بومی راه اندازی می کند.گروه زندگی سوادکوه تا به امروز اجراهایی در سراسر ایران و خارج از کشور داشته است کسب مقام اول موسیقی عشایر کشور از کارنامه ی این گروه است. حسن نژاد فارغ التحصیل کارگردانی » عکاسی و فیلمسازی است.
همچنین از سال 79 در صدا و سیما بعنوان کارشناس و نویسنده و قصه گو حضور دارد و دوبار مقام اول نویسندگی صدا وسیما ی مراکز کشور را در برنامه های تخصصی کسب کرده است. وی نفر اول شعرعلوی و داور چندین جشنواره ی قصه شعر مثل شعر خلیج فارس علوی و اشعار بومی ادبیات مقاومت و نامه های به امام رضاست. از حسن نژاد کاست شعر و آلبوم موسیقی با آهنگسازی و اشعار خودش در دست انتشار است. شاید گزاف نگفته باشیم ، تنها کسی که توانست دین خود را در حوزه شعر بومی مازندران نسبت به شهدا ادا کرده باشد علی حسن نژاد می باشد که از زبان مادران داغدار"موری" کرده است.

اطلاعات تکميلي

  • نام هنری: علی حسن نژاد
  • تاریخ تولد: دوشنبه, 15 مرداد 1352
  • محل تولد: سوادکوه