جمعه، 26 شهریور 1400

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
تایید رمز عبور *
بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است.
نام کاربری *
تایید رمز عبور *
ایمیل *
کد امنیتی *
تازه سازی کد امنیتی

ابراهیم ساور

ابراهیم ساور
گلستان با هر نام دیگری هم خانواده است با مازندران، ریشه های مشترک، زبان مشترک، فرزندان مشترک مشترک می شود نا می مشترک نیز برگزیده. مازگل،گلستان و مازندران، برادران تاریخی اند و هنرمندانشان نیز: اگر چه با بخشنامه این مناطق جدا شده اند اما ریشه های مشترک محصول مشترک می دهند. هنرمند نام آور این سالهای دوتار و آواز و ساخت ساز آقای ابراهیم ساور زاده ی این ریشه هاست. ساور اگر چه محصول نگاه سنتی هنر بومی است اما نگاهی نوگرایانه بویژه در ارتقای ساز های مازندرانی دارد. دوتار ار چه "2" تار دارد اما دوتار دست ساور شش تاری است که صدای سماوی دارد. اگر چه همیشه شکستن ثابت های کهن نو آوری نام ندارد اما نوآوری نیاز است خصوصا برای ملودیهای مازندرانی به شدت احساس می شود. ابراهیم ساور در مورخه 23 آذر 1336 در شرق استان مازندران (استان گلستان امروزی) روستای سید میران در خانواده ای هنر دوست متولد شد.
برادرش زنده یاد محمد ساور از نوازندگان لله وا و مشوق اصلی وی در فراگیری موسیقی بود، هر چند که محمد در سن 21 سالگی در سال 1348 از دنیا رفت. ابراهیم ساور نوازندگی وخوانندگی رادر سال 1365 با جدیت بیشتر بر اساس اشعار مازندران و نواهایی برخاسته از احساسات درونی که به همراه ساز 5 سیم ساخته شده ی خویش بود ادامه دارد و شروع به ساخت آهنگ هایی در موسیقی مازندرانی کرد و پس از آن به نشر این نوع موسیقی پرداخت که از قبیل آن می توان به اجراهای متعدد برای صدا وسیمای مرکز استان مازندران، شرکت در ششمین و هفتمین جشنواره ی تولیدات صدا وسیمای استانها و ......اشاره نمود. دستاورد این فعالیتهای مستمر کسب جایزه بهترین خواننده در ششمین جشنواره ی تولیدات صدا و سیمای استانها (مرکز آبادان) و اخذ لوح تقدیردر آبان ماه سال 1377، جایزه بهترین تکنوازی از جشنواره ی هفتم تولیدات صدا وسیما استانها (زیبا کنار،مرکز رشت) در خرداد ماه سال 1378 و............می باشد.
ابراهیم ساور در پی نوازندگی مستمر خویش از نوجوانی به بعد در پی کمبودهایی که در ساز دوتار احساس می کرد به خلاقیتی دست زد که مورد توجه دیگر نوازندگان دوتار هم قرار گرفت که افزایش پرده ها و سیم های این ساز را در پی داشت. افزایش پرده ها از 5 به 12 پرده سبب ایجاد توان اجرایی بیشتر برای اجرای قطعات متنوع تر و افزایش تعداد سیم از 2 به 5 سیم جهت ایجاد حجم بیشتر و رنگ موسیقیایی زیبا تر شد. معرفی آلبوم محلی مازندرانی سامون : آلبوم محلی مازندرانی "سامون" اثری زیبا و شنیدنی با موسیقی و آواز این هنرمند است، این آلبوم با دارا بودن 11 قطعه توسط شرکت فرهنگی هنری نسیم مهر آوا مازندران منتشر شده است.

اطلاعات تکميلي

  • نام هنری: ابراهیم ساور
  • تاریخ تولد: شنبه, 23 آذر 1336
  • محل تولد: گلستان

موارد مرتبط