درگذشت فرهود جلالی کندلوسی شاعر پرآوازه مازندرانی

«فرهود جلالی کندلوسی»، فعال فرهنگی و مدیر موسسه فرهنگی هنری پارپیرار بعدازظهر پنجشنبه ۱۷ تیر در سن ۵۶ سالگی درگذشت.


شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا این ضایعه دردناک را به اهالی فرهنگ و هنر مازندران و خانواده آن مرحوم تسلیت عرض میکند و غفران و رحمت الهی برای آن عزیز از دست رفته آرزو دارد

 

فرهود جلالی فعال فرهنگی و هنری مازندران درگذشت

 «فرهود جلالی کندلوسی» (زاده ۱۳۴۴ در روستای کندلوس-درگذشته ۱۴۰۰) از توابع بخش کجور شهرستان نوشهر شاعر فولکلور مازندرانی بود. در سال ۱۳۶۶ در رشته علوم اجتماعی به دانشگاه تهران راه یافت. در سالهای تحصیل با تشویق استاد خود آقای صادق علی کیا با شعر آشنا شد. اولین سروده‌هایش در قالب غزل و مثنوی بود. همزمان نزد کیانی نژاد به فراگیری ساز نی نیز پرداخت. در سال ۱۳۷۱ پایان‌نامه خود را در مورد فرهنگ و آداب و رسوم دهکده کندلوس تدوین کرد.

او در سال ۱۳۸۲ مؤسسه فرهنگی هنری پارپیرار را تأسیس نمود و نیز مدیریت مؤسسه فرهنگی پارپیرار که در زمینه فرهنگ و هنر مازندران فعالیت می‌نماید را در تهران به عهده دارد. مؤسسه فرهنگی هنری پارپیرار با هدف احیای رسوم و جشن‌های محلی مازندران، برگزاری مراسم مختلف و گرد هم آوری مازندرانیان ایجاد شد و هر ساله جشن‌های مختلفی در مازندران و تهران برگزار می‌کند. جشن‌هایی نظیر تیرماسیزه شو، ۲۶ نرزِ ما، جشنواره شعر و موسیقی مناطق تبری زبان، جشن سلام مازندرانی و … .

وی در ۱۷ تیر ۱۴۰۰ (۸ ژوئیه ۲۰۲۱) در حالی که که به‌گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد مازندران، در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری جشن مجازی تیرماسیزه‌شو و همچنین جشن آغاز سال نو تبری بود، درگذشت و در کندلوس به خاک سپرده شد.