استاد ابوالحسن خوشرو درگذشت

خواننده و نوازنده پیشکسوت موسیقی مازندران دقایقی پیش پس از تحمل یک دوره دو ساله بیماری در سن ۷۳ سالگی در شامگاه شنبه 10 اسفند دار فانی را وداع گفت.

خوشرو

استاد ابوالحسن خوشرو، خواننده نامی و برجسته موسیقی مازندران در منزل خود پس از گذراندن چند ماه بیماری دقایقی پیش جان به جان‌افرین تسلیم کرد.

وی از سال ۱۳۹۶ درگیر بیماری شد و طی این مدت با وجود بیماری فعالیت‌های موسیقایی خود را متوقف نکرد.

حاصل فعالیت‌های او در این مدت خواندن قطعات آلبوم‌های "موسیقی حماسی و آیینی مازندران" اثر نبی احمدی و "چِم" به آهنگسازی سیاوش طالبی بود.
استاد خوشرو چندی پیش نشان درجه یک هنر را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد.
وی همراه با استاد فقید احمد محسن‌پور از چهره‌های برجسته و اثرگذار در احیای موسیقی مازندران بود که بیش از پنج دهه از عمر خود را صرف اعتلای فرهنگ موسیقایی مازندران کرد.
از این هنرمند نامی موسیقی مازندران ده‌ها قطعه موسیقی و آلبوم بومی به جای مانده است.
خوشرو متولد ۱۴ دی ۱۳۲۵ بود و در سال ۱۳۳۹ یک گروه موسیقی با همکاری برادرانش فرج‌الله خوشرو و عبدالله خوشرو و همچنین احمد محسن‌پور تشکیل داد.
او از سال ۱۳۴۵ با رادیو مازندران همکاری خود را آغاز کرد و سال ۵۰ با تشکیل گروه موسیقی روجا فعالیت‌های هنری خود را گسترش داد.

مراسم تشییع این هنرمند پیشکسوت متعاقبا اعلام خواهد شد.

عباس زارع مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در پیامی درگذشت استاد خوشرو را تسلیت گفت:

“هوالباقی "
"اِنّا للّه وَ اِنّا اِلَیْهِ راجِعوُن"

*خبردرگذشت استاد ابوالحسن خوشرو چنان سنگین و جانسوز است که به دشواری به باور می‌نشیند.
«استادابوالحسن خوشرو "سرمایه‌ای از فرهنگ و هنر مازندران، آخرین آواها و نواها را خواند و نواخت و از دیار خاک کوچ کرد و ضایعه‌ای دیگر برای هنر موسیقى بومى مازندران بر جای گذاشت.
استاد خوشرو ، آوازها و نغمه‌هایی را که با جان و زندگی مردم پیوند خورده است، در قلب خود داشت و در انتقال آن به نسل جوان و معرفی موسیقی اصیل بومى مازندران که ریشه در تاریخ و فرهنگ غنی و دیرپای این دیار دارد، جدیت ستودنی داشت.
موسیقی مازندران گرچه هنرمند ارزشمند و تاثیرگذارى را از دست داده، اما آواها و نواها و اجرای‌های به یادماندنی‌ اش همیشه در یادها خواهند ماند.
امید است با ثبت آثار ارزشمند این هنرمند بزرگ موسیقی بومى مازندران که بخشی مهمی از تاریخ و فرهنگ این سرزمین است، همه نغمات و آواهای دلنشین موسیقى اصیل مازندران حفظ شود و بیش از گذشته معرفی و ارائه شود.
درگذشت استاد ابوالحسن خوشرو را به جامعه فرهنگ و هنر بویژه اهالى موسیقی و همه مردم مازندران تسلیت می‌گویم و برای این هنرمند گرانقدر عالی‌ترین درجات را از درگاه خداوند آرزو دارم».

 

 

منبع: واژه روز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید