اهدای جایزه وومکس کیهان کلهر به شجریان و تبریک مسئولان به این کماندار کمانچه

«کیهان کلهر» -آهنگ‌ساز و نوازنده کمانچه- عصر پنجم آبان ماه 98 جایزه هنرمند سال ۲۰۱۹ را از فستیوال جهانی موسیقی در کشور فنلاند دریافت و آن را به استاد «محمدرضا شجریان» تقدیم کرد. 

 

این جایزه به علت تسلط و ذوق هنری در نواختن کمانچه، نوآوری بی‌وقفه و همکاری برای ابداع زبان‌های جدید موسیقایی و شناساندن موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی به گوش‌های مردم سراسر دنیا، توسط تیم فستیوال جهانی موسیقی به کیهان کلهر اهدا شده است.
در این مراسم «کلهر» در سخنانی کوتاه گفت: «من واقعا از دریافت این جایزه مفتخرم و تحت تاثیر قرار گرفته‌ام. این یک دستاورد شخصی نیست، پشتوانه‌ای از خرد، تاریخ و سخت‌کوشی در آن نهفته است. من به عنوانِ نماینده‌ی جامعه‌ی موسیقی ایران در این مراسم حضور دارم و به این نمایندگی افتخار می‌کم و از طرف تمامی آنان، این جایزه را به استاد «محمدرضا شجریان» تقدیم می‌کنم که چند سالی است با بیماری سرطان دست‌وپنجه نرم می‌کند و ما صدای او را می‌توانیم بشنویم.»‌

این جایزه پنجم آبان (یکشنبه ۲۷ اکتبر) به کیهان کلهر اهدا شد و در بخش پایانی مراسم کیهان کلهر و اردال ارزنجان به اجرای موسیقی پرداختند.

جایزه وومکس که به عنوان جایزه جهانی موسیقی اکسپو شناخته می‌شود، در سال ۱۹۹۹ تاسیس شده است. این جایزه از آغاز برای احترام و ارج نهادن به موارد برجسته موسیقی جهان در سطح بین‌المللی و با اذعان به تعالی موسیقی، اهمیت اجتماعی، موفقیت تجاری، تاثیر سیاسی و یک عمر دستاورد هنری معرفی کرده و بنیان نهاده است. هر سال نیز در ماه اکتبر همزمان با رویداد وومکس Womex (رویداد نمایشگاهی موسیقی جهان) جایزه‌ای به یک نفر که شایسته این عنوان در جهان است داده می‌شود. از سال ۲۰۰۸ جایزه وومکس برای هنرمند و برای تعالی حرفه‌ای به هنرمندان اهدا می‌شود. این جایزه سال گذشته به کوارتت زهی کرونوس از آمریکا تعلق گرفته بود.

کلهر وومکس

معاون امور هنری و سخن‌گوی وزارت امور خارجه در پیام‌هایی جداگانه موفقیت «کلهر» را تبریک گفتند

 

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سخن‌گوی وزارت امورخارجه در پیام‌هایی جداگانه،  جایزه‌ی «کیهان کلهر» به عنوان هنرمند برتر سال 2019 در رویداد ومکس را تبریک گفتند.

معاون امور هنری در پیامِ خود نوشته است: «به کماندار کمانگیر استاد کیهان کلهر تبریک می گویم و به خانواده محترم موسیقی و مردمان ارجمندی که با زبان شیوا و رسایی نغمه و نوا، راوی تاریخ باشکوه این سرزمین بوده‌‌اند. کسب جایزه جهانی «ومکس» البته دلیل و نشان هنرمندی و چیره دستی کمانچه نواز شهیر ایران نیست چرا که او سال‌هاست به عنوان چهره‌ای ممتاز و خلاق شناخته شده و مورد مهر ایرانیان است؛ بلکه موید این معناست که موسیقی ایرانی ظرفیت عظیم کمتر شناخته شده‌ای در سطح جهان است که قابلیت جهانی شدن دارد و می تواند فرهنگ کشورمان را به شایستگی عرضه دارد.

تلاش مجدانه کلهر در گفت‌وگوی سازها و نغمه‌های مختلف جهان در صحنه‌های واحد، تجربه ای ارزشمند و موفق برای توجه به هنر و پرداختن ویژه به این کیمیای شریف انسانی است، استاد کلهر نقش موثری در ارائه موسیقی ایران در جهان دارد و در جایگاه استادی همچنان جستجو و نوآوری می کند. هنر ایران، چونان تیر تیزران آرش، وسعت اندیشه و نگاه بلند مردان این خاک مقدس را معرفی می کند. به سهم خود خود از هنرمند ارزشمند استاد کیهان کلهر متشکرم، به همه هنرمندان تهنیت می گویم و توفیق روزافزونشان را از درگاه یکتای مهربان آرزومندم.»

علاوه بر آن،‌ سخن‌گوی وزارت خارجه، موفقیت اخیر کیهان کلهر، هنرمند و موسیقیدان سرشناس کشورمان را تبریک گفت و نوشت: «استاد کیهان کلهر نوازنده کمانچه و از موسیقی‌دانان شهیر، برجسته و معاصر ایرانی جایزه بزرگ و جهانی موسیقی وومکس - مرد سال موسیقی ۲۰۱۹ - را دریافت کرد. به او و همه هنرمندان ایران زمین افتخار می‌کنیم.»

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید