تسلیت معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای درگذشت استاد آی محمد یوسفی

 

به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی در پیام تسلیت برای درگذشت استاد آی محمد یوسفی نوشته است:

 

استاد آی محمد یوسفی چند دهه افسانه‌ها و آیین‌های قومی را با نوایی که از دل برمی‌آمد و صدای ابریشمین دوتارخواند و نواخت و روایت کرد.

از دسته کم‌شمار پیران چنگی بود که ساز را به رشته ابریشمین آراسته می‌کرد و باور داشت صدا از دوتار ابریشم برخیزد نه سیم‌های فلزی، هنرمندی که در ساز و آوازش معرفت جلوه دارد چنان‌که در زندگی اهل معرفت بود.

استاد آی محمد از اصیل‌ترین نوازندگان بخشی سبک درگز، مکتب درگز در دوتارنوازی خراسان را زنده نگه داشت و سینه‌اش سرشار از شعر و موسیقی این مکتب بود. به سنت کهن پای‌بند بود و تا آخرین دمی که توان داشت، خواند و نواخت.

استاد آی محمد یوسفی حافظ عاشق و وفادار بخشی از فرهنگ، آیین و موسیقی سرزمین خراسان بود.

درگذشت استاد آی محمد را به خانواده عزیزش و هنرمندان و دوستداران موسیقی تسلیت می‌گویم و بهترین درجات را در عالم باقی از درگاه خداوند برای این هنرمند بزرگوار خواستارم. روحش شاد و یادش گرامی.

آی‌محمد یوسفی از هنرمندان پیشکسوت موسیقی ترکمن‌های منطقه درگز و استادان برجسته موسیقی بخشی‌های خراسان بود که در روز گذشته 14 شهریورماه در سن ۹۶ سالگی دار فانی را وداع گفت. این هنرمند از شاگردان روانشاد قلی بخش یگانه بوده است. وی یکی از بهترین راویان هنر منظومه‌خوانی، شاهدخوانی و مقام‌نوازی با دوتار ابریشمی بود.

آی محمد یوسفی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید