جایزه "آقاخان" به خاطر یک عمر فعالیت هنری به محمد رضا شجریان رسید

استادی بی بدیل در عرصه موسیقی که در موسیقی جهانی هم تاثیر گذار بوده است.

محمدرضا شجریان
«محمدرضا شجریان» -استا صاحب‌ آواز ایرانی- جایزه‌ی ویژه‌ی یک موسسه فرهنگی بین‌المللی را به‌خاطر یک عمر فعالیت هنری و مشارکت مستمر در شکل دادن به میراث موسیقی جهانی از آن خود کرد. موسسه بین‌المللی موسیقی آقاخان، روز ۱۳ فروردین جاری در مراسمی در لیسبون پایتخت پرتغال، جایزه استاد شجریان را به وی اعطا کرد. این موسسه، «شجریان» را استادی بی بدیل در عرصه موسیقی دانست که علاوه بر داخل ایران در موسیقی جهانی هم تاثیر گذار بوده است.

این موسسه بین المللی به تعدادی از هنرمندان و اساتید موسیقی از کشورهای مختلف جوایزی اعطا کرد اما جایزه اصلی و ویژه این موسسه به استاد شجریان تعلق گرفت.

جایزه ویژه موسسه آقاخان که امسال به استاد شجریان تعلق گرفت، معتبرترین جایزه این موسسه بین المللی بوده که در کنار جوایزی همچون 'آموزش' ، 'خلاقیت و نوآوری' و 'حفاظت و احیای میراث موسیقی' هر ساله به مهمترین و تاثیرگذارترین شخصیت های موسیقی جهان اعطا می شود.

 در روزهای ۱۱ تا ۱۳ فروردین ماه جاری، بخش نهایی رقابت های موسیقی موسسه آقاخان در پایتخت پرتغال برگزار و در روز پایانی، با اعطای جوایزی از برگزیدگان تقدیر شد.

در این مسابقه ۱۴ شرکت کننده با یکدیگر رقابت کردند، از ایران نیز شرکت کننده هایی از جمله شاهو عندلیبی در رشته 'نی ایرانی'، آرش محافظ دررشته 'سنتور' و رضا پرویز زاده در رشته ' کمانچه' حضور  داشتند.
موسسه موسیقی آقاخان (AKMI)، موسسه ای برای آموزش و تولید آثار موسیقی و حمایت از هنرمندان در سراسر جهان است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید