تکمیل خانه‌ی هنرمندان استاد محمدرضا اسحاقی

بیش از 10 سال از شروعِ ساخت خانه‌ی هنرمندان توسط استاد محمدرضا اسحاقی می‌گذرد و این روزها مراحل آخرِ ساخت را سپری می‌کند. این بنا در روستای گرجی‌محله‌ی شهرستان بهشهر، در گوشه‌ای از حیاط منزل استاد اسحاقی و به دست خود ایشان ساخته شده است.

 

خانه‌ی هنرمندان با معماری و بافت محلی مازندران، در سه طبقه طراحی شد. اسکلت اصلی این خانه از چوب، ملاتش از سیمان و کاه‌گِل، دیوار‌هایش از آجر خشتی و سقف آن از سفال است. نرده‌های چوبیِ ایوان‌های این خانه، زیبایی و اصالتِ خانه‌های قدیمی مازندران را به یاد می‌آورد.

این خانه همچنین دارای یک حمام سنتی با سقف گنبدی شکل‌ است که با اصول معماری ایرانی بنا شده است. این حمام زیبا دارای یک حوضچه‌ی مسی و استخر است.

هدف استاد محمدرضا اسحاقی از ساخت این خانه دو موضوع بود. نخست حفظ معماری بومی و سفالی خانه‌های قدیمی مازندران که در حال از بین رفتن است. هدف دیگر، ایجاد فضایی برای آموزش، تمرین هنرجویان و گروه‌ها، برگزاری محافل موسیقی و اجرای زنده موسیقی و ... بود.

به گفته‌ی استاد اسحاقی، مراحل ساخت این خانه به اتمام رسیده و تنها ظریف‌کاری‌های جزیی همچون: رنگ‌آمیزی‌ چارچوب‌ها، نصب شیشه‌ی در و پنجره‌ها، فضای سبز جلوی بنا و.. باقی مانده و به زودی از این خانه‌ی زیبا رونمایی خواهد شد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید