خنیاگری‌های «سیما بینا» در قالب یک کتاب منتشر شد

فعالیت‌های سیما بینا (خواننده آوازها و ترانه‌های محلی ایرانی) در حوزه موسیقی فولکوریک که پیش از این در کتاب پژوهشی «مانایِ سیما بینا؛ مردم‌شناسی در موسیقیِ آواز و ترانه‌های محلی» مورد بررسی قرار گرفته بود، تجدید چاپ شد.
 

simabina
کتاب «مانایِ سیما بینا؛ مردم‌شناسی در موسیقیِ آواز و ترانه‌های محلی» تالیف محمدرسول گلشن فومنی است که حاصل پنج سال پژوهش‌ خود در حوزه مردم‌شناسی فرهنگی را با تمرکز بر موسیقی فولکلور به همراه بیش از 220 ترانه محلی ایران، منتشر کرده است.
 
محمدرسول گلشن‌فومنی، دانش‌آموخته دکتری علوم اجتماعی است، خنیاگری‌های خواننده بلند آوازه ایران در نغمه‌های صحرا و ترانه‌های محلی یار و دیار یعنی سیما بینا را دستمایه کار خود قرار داده است.
 
در این کتاب که حاصل پنج سال پژوهش و تحقیق در زمینه مردم‌شناسی فرهنگی است، پدیده موسیقی آوازی همچون یک نهاد اجتماعی از بدو پیدایش آواز و ترانه‌های عامیانه در تاریخ بشر و به دنبال آن ترانه‌های محلی و عامیانه ایران و چگونگی سیر تحولی آن‌ها مورد مطالعه قرار گرفته است. این کتاب که پیشتر توسط «نشر زرباف» منتشر شده بود، امسال با عنوان بلند و کامل «مانایِ سیما بینا: مردم‌شناسی در موسیقیِ آواز و ترانه‌های محلی» توسط «نشر وانیا» در 560 صفحه و با طرح جلدی اثر سیمابینا منتشر شده است.
 
«مانای سیما بینا؛ مردم‌شناسی در موسیقیِ آواز و ترانه‌های محلی» عنوان کلی 13 مقاله پژوهشی است که بخش نخست این کتاب را تشکیل می‌دهد. در بخش دوم اثر نیز به اتکای پژوهش‌های سیما بینا، دربرگیرنده بیش از 220 ترانه محلی از خراسان، گیلان، تالش، مازندران، شیراز، لرستان، کردی بختیاری، آذری، الموت و دیگر نواحی ایران است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید