برندگان بخش نواحی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان معرفی شدند.

آئین اختتامیه بخش نواحی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، جمعه‌شب دوم شهریورماه با معرفی برگزیدگان در تالار وحدت برگزار شد.

سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر ارشاد، علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی، محمدرضا درویشی، حسین علیزاده، علی‌اکبر شکارچی، داریوش پیرنیاکان، حمیدرضا اردلان، آلما جوقی، محمد خوشرو، علیرضا سلیمانی، علی‌اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودکی، علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و دبیران جشنواره در این مراسم حضور داشتند.

در ابتدای مراسم نماهنگی از روند انتخاب آثار دوره‌ی دوازدهم در بخش نواحی جشنواره‌ی ملی موسیقی جوان پخش شد.

سپس سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران در مقام مجری این مراسم پشت تریبون قرار گرفت و ضمن خوشامدگویی به هنرمندان و شرکت‌کنندگان این دوره از جشنواره، از هومان اسعدی دبیر جشنواره برای ایراد سخنرانی دعوت کرد.

اسعدی ضمن تبریک به هنرمندان موسیقی به‌واسطه‌ برگزاری جشنواره‌ی جوان گفت: امسال دوازدهمین دوره جشنواره ملی موسیقی جوان در بخش نواحی برگزار شد و در ادامه بخش‌های کلاسیک و موسیقی دستگاهی برگزار خواهد شد.

او ادامه داد: امسال بیش از 1600 اثر به دبیرخانه ارسال شد که بیش از 600 اثر مربوط به موسیقی نواحی بوده و در نهایت بیش از 600 اثر به مرحله نهایی راه پیدا کرد. 300 اثر از موسیقی نواحی بود. امشب شاهد اسامی 150 برگزیده این بخش خواهیم بود. نیمی از این جشنواره نواحی و نیمی دیگر مربوط به موسیقی دستگاهی و کلاسیک است. می‌دانیم تعداد شرکت‌کنندگان بیشتر از این باشد. امیدواریم در آینده شاهد حضور آن‌ها باشیم.

اسعدی همچنین گفت: در این چهار دوره که موسیقی نواحی اضافه شده است هرسال شاهد ارتقای کیفی و کمی بودیم. وضعیت موسیقی نواحی در ایران وضعیتی خاص است. کمتر کشوری هست که از نظر تنوع قوام و فرهنگ مانند ایران باشد. امشب شاهد بخش‌هایی از این تنوع و تکثر هستیم. این بسیار امیدوارکننده است که شرکت‌کنندگانی از طیف‌های سنی داریم که علاوه بر مشکلات به فعالیت خود ادامه داده و استمرار این فرهنگ به‌وضوح دیده می‌شود.

دبیر جشنواره اضافه کرد: موسیقی هویت ایران را می‌سازد و این تنوع نتیجه جهان‌بینی است. استمرار این چند دوره اثرات مثبتی داشته و توانسته است تا حد زیادی انگیزه‌ای برای جوانان و نوجوانان باشد تا در صحنه حضور داشته باشند و فرهنگ نیاکان خود را زنده کنند.

او در پایان تأکید کرد: ضمن تشکر ویژه از شرکت‌کنندگان و تبریک به برگزیدگان، اگرچه این جشنواره ظاهراً ماهیتی رقابتی دارد، اما اول یا دوم شدن مسئله اصلی نبوده و حضور پررنگ یک منطقه است که باعث ایجاد هویتی جمعی می‌شود. هر اقلیمی نماینده‌ای دارد و نمایندگی به بهترین وجه انجام می‌شود. محدودیت‌های مالی جشنواره باعث این رتبه‌بندی شده چون در غیر این صورت به نظر ما هر 600 نفر برگزیده هستند.

سپس برخی شرکت‌کنندگان موسیقی نواحی که گلچینی از موسیقی اقوام ایرانی را در برمی‌گرفتند روی صحنه حاضر و اجرای بی‌نظیری را به نمایش گذاشتند.

در ادامه برنامه هیئت داوران دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، برگزیدگان بخش‌های مختلف موسیقی نواحی ایران را به شرح ذیل اعلام کرد:

برگزیدگان موسیقی آذری:

هیئت داوران بخش موسیقی آذری، ضمن تقدیر از ‌هاپانیذ ستاری نوازنده قانون آذری (از تبریز) و افرا اصلان حسینی نوازنده دایره آذری (از تبریز)، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌کند:

برگزیدگان بخش موسیقی آذربایجان:

برگزیدگان تک‌نوازی تار آذری:

گروه سنی الف:

رتبه سوم به‌طور مشترک: سینا شجری (تبریز) و زهرا میرزایی (زنجان)

رتبه دوم: آراز قاسمی (تبریز)

رتبه اول: آراز وجودی (تبریز)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: مهران بهروزی (تبریز)

رتبه دوم: فرزین رازقی (تبریز)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم: سئویل اقدسی (تبریز)

رتبه دوم: اِلمان اطهری (تبریز)

رتبه اول: ناصر مددی (تبریز)

 برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه آذری:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: پارمیس ستاری (تبریز)

رتبه دوم: آرین ضمیری (تبریز)

رتبه اول: رضا محمدی (تبریز)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: آرمین زینال زاده (تبریز)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم: روزبه مقدم نژاد (تبریز)

رتبه دوم: آیلار جهانگیری (تبریز)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی قوپوز:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: اسماء میکائیلی (مشکین‌شهر)

رتبه دوم: ابراهیم راثی (تبریز)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ب:

رتبه سوم و دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم و سوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: محمدرضا حمیدی (تهران)

برگزیدگان تک‌نوازی گارمون:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: محمدرضا محمدوند (تبریز)

رتبه دوم و اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول و دوم تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم و دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم و سوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: سینا حسن‌زاده (تبریز)

برگزیدگان تک‌نوازی دوتار شرق و جنوب خراسان:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: کیان واحدی (تربت جام)

رتبه دوم: کوثر حیاتی (تربت جام)

رتبه اول: مهدیس ابراهیمیان (تربت جام)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: الهداد بهرامی (تایباد)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول به‌طور مشترک: مصطفی تیموری (تربت جام) و ایمان تخم‌کار (تربت جام)

گروه سنی ج:

رتبه سوم به‌طور مشترک: محمد سلیمانی (تربت جام) و علی شیری (تایباد)

رتبه دوم: سلمان سلیمانی (تایباد)

رتبه اول: همایون حامدی (تربت جام)

- برگزیدگان آواز شرق و جنوب خراسان:

گروه سنی الف (1):

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: محمد امین امینی (تربت جام)

رتبه اول: مبین دُرپور (تربت جام)

گروه سنی الف (2):

رتبه سوم: کیان واحدی (تربت جام)

رتبه دوم: عبدالرحمن باطوری (تربت جام)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم: محسن کریمی (تربت جام)

رتبه دوم: امین برنا (تربت جام)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی دف:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: علی کاربین (مشهد)

رتبه دوم: پرنیان سلیمانی (اصفهان)

رتبه اول: محمد مرادی (سنندج)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: محمدمهدی قاسمی (شیراز)

رتبه دوم: امیرمحمد نیک منش (شاهین‌شهر)

رتبه اول: سعید فرزانگان (سنندج)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: نرگس ربانی نیا (لنجان)

رتبه دوم: حامد سهرابی (کرمانشاه)

رتبه اول: فرید زندی (سنندج)

برگزیدگان بخش موسیقی کردی:

هیئت داوران بخش موسیقی کردی ضمن تقدیر از نیما شفیعی نوازنده ساز سرنای کردی، آلان فاروقی نوازنده دهل کردی، پارسا احمدزاده نوازنده ضرب کردی و امید دباغی نوازنده ضرب کردی برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌نماید

برگزیدگان تک‌نوازی نرمه نای:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: پارسا احمدزاده (سقز)

رتبه اول: آروین دباغی (بوکان)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: اسماعیل محمودی (بوکان)

رتبه دوم: کریم صالحی (بوکان)

رتبه اول: مژگان سیدی (بوکان)

برگزیدگان تک‌نوازی دوزله:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: پارسا احمدزاده (سقز)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: علی کمالی (دالاهو)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: فرهاد سلیمانی (کامیاران)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: نیما شفیعی (روانسر)

برگزیدگان تک‌نوازی سُرنای کردی:

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: محراب قیطاسی (کامیاران)

برگزیدگان تک‌نوازی دهل کردی:

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: امید دباغی (بوکان)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: سامان شریفی (روانسر)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

- برگزیدگان تک‌نوازی ضرب کردی:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: مژده سیدی (بوکان)

رتبه دوم: کیانوش شهسواری (سقز)

رتبه اول: آلان فاروقی (سقز)

برگزیدگان آواز کردی:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: فؤاد استاد قادری (سقز)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم: جبرئیل تخت فیروزه (مریوان)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی نی قشقایی

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: محمدرضا چریکی (اهواز)

برگزیدگان بخش آواز و دوتار ترکمن:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: ایمان عطا (گنبد کاووس)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ب:

رتبه سوم: ایوب کم (بندر ترکمن)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم: میثم شاعری (گنبد کاووس)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی دوتار ترکمن:

گروه سنی ج:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم به‌طور مشترک: سولماز تکه (گنبد کاووس) و حامد پدری (گنبد کاووس)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه ترکمن:

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: دوران عطا (گنبد کاووس)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم: گل محمد کم (بندر ترکمن)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه لرستان:

گروه سنی الف:

رتبه سوم به‌طور مشترک: محمدرضا بارانی (خرم‌آباد) و پویا یگانه (خرم‌آباد)

رتبه دوم: عرفان مریدی (شهریار)

رتبه اول: محمد امینی راد (نهاوند)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: سعید پانسته (خرم‌آباد)

رتبه دوم: سبحان امرائی (کوهدشت)

رتبه اول: حسن سالاروند (دورود)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: مهرداد عزیزی (خرم‌آباد)

رتبه دوم: سجاد لیریائی (دورود)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی سرنای لرستان:

گروه سنی الف:

رتبه سوم به‌طور مشترک: اهورا دلفانی (خرم‌آباد) و محمد رشیدزاده (خرم‌آباد)

رتبه دوم: عرفان مریدی (شهریار)

رتبه اول: امیرحسین بسطامی (خرم‌آباد)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: علی الواری (اندیمشک)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی تنبک لرستان:

گروه سنی الف (1):

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: پارسا باجلاوند (کرج)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی الف (2):

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: علی باجلاوند (دورود)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است

برگزیده آواز لرستان:

گروه سنی ج:

رتبه سوم: سعید رحیمی پور (خرم‌آباد)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است

هیئت داوران بخش تک‌نوازی تنبور، ضمن تقدیر از رها افضلی (دالاهو)، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌کند:

برگزیدگان تک‌نوازی تنبور:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: سید فرهاد فرهادی (دالاهو)

رتبه دوم به‌طور مشترک: وِریا کریمی (دالاهو) و تارا افضلی (دالاهو)

رتبه اول به‌طور مشترک: پویا عباسی (کرمانشاه) و حافظ کریمی (دالاهو)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: مهدی مریدی (ساوه)

رتبه دوم: سهیل رستمی (کرمانشاه)

رتبه اول: امین ملک‌زاده (هشتگرد)

گروه سنی ج:

رتبه سوم به‌طور مشترک: حامد ناجی (کرمانشاه) و داود نجف زاده (کرمانشاه)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: علی‌اکبر مرادی مشکین (همدان)

برگزیدگان بخش آواز و تنبور:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: ایلیا احمدیان فر (کرمانشاه)

رتبه دوم: علی احمدیان فر (کرمانشاه)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم به‌طور مشترک: سعید کرمی راد (کرمانشاه) و علی کمالی (دالاهو)

رتبه اول به‌طور مشترک: بُرزو امیریان (سر پل ذهاب) و پدرام ظاهری نیا (قصر شیرین)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: سید ساسان خاموشی (دالاهو)

رتبه دوم: سیروان شیروئی (دالاهو)

رتبه اول: سجاد علائی فر (دالاهو)

برگزیدگان بخش موسیقی مازندران:

هیئت داوران ضمن تقدیر از سید امیررضا محمدی نوازنده دوتار (از جویبار) و آرش احمدزاده نوازنده لَله وا (از قائم‌شهر)، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌کند:

برگزیدگان تک‌نوازی دوتار مازندران:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: محمدحسین ابراهیمی (ساری)

رتبه دوم: محمدحسین طیبی (ساری)

رتبه اول: سید محمدرضا محمدی (قائم‌شهر)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: امیرعلی جهان بخشی (سوادکوه)

رتبه دوم: علیرضا پورحاجی (ساری)

رتبه اول: مجید بِتیار (ساری)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: فرهاد محمدی (سوادکوه)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه مازندران:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: نیایش طالبی (ساری)

رتبه دوم: حسام بِتیار (ساری)

رتبه اول: سید محمدرضا محمدی (قائم‌شهر)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: صالح جعفری (بابلسر)

رتبه دوم: کمیل مسلمی (ساری)

رتبه اول: علی فتحی (جویبار)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: شهرام هادیان (ساری)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول به‌طور مشترک: رضا ابراهیمی (تهران) و فرشید اسکندری (سوادکوه)

برگزیدگان تک‌نوازی غِرنه:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: حسین جهانی نسب (ساری)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: امیرمحمد خطیبی (نکاء)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: میلاد امینی (آمل)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش آواز مازندران:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: مهدی کارگر (ساری)

رتبه اول به‌طور مشترک: آرمان فلاح‌پور (ساری) و سید یونس قریشی (ساری)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: امیرحسین جعفری (آمل)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی لَله وا:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: رضا کاظمی (سوادکوه)

رتبه دوم: حسین جهانی نسب (ساری)

رتبه اول: محراب قیاسی (آمل)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: رضا فیضی (آمل)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: زمان عابدی (سوادکوه)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: جواد محسن تبار (سوادکوه)

رتبه دوم: میلاد امینی (آمل)

رتبه اول: حمیدرضا قیاسی (آمل)

برگزیدگان تک‌نوازی سُرنای مازندران:

گروه سنی ب:

رتبه سوم: محمدرضا کاظمی (ساری)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: محمد الیاسی (ساری)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان تک‌نوازی دِسَرکوتِن:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: هستی حسن نژاد (ساری)

رتبه دوم به‌طور مشترک: امیررضا طیبی (ساری) و کوثر مصطفی پور (ساری)

رتبه اول: محمدحسین طیبی (ساری)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: توحید حیدری (آمل)

رتبه دوم: مجید بِتیار (ساری)

رتبه اول: محمدرضا کاظمی (ساری)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: سجاد پاریاو فلاح (ساری)

برگزیدگان تک‌نوازی دوتار شمال خراسان:

گروه سنی الف (1):

رتبه سوم: رضا محرابی (شهریار)

رتبه دوم: بهاره شریفی (مشهد)

رتبه اول: امیرحسین حسین زاده (تهران)

گروه سنی الف (2):

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: فرهاد اسلامی (شیروان)

رتبه اول: مصطفی اسلامی (شهریار)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: بامداد غفاری (قوچان)

رتبه دوم: صادق غلام‌رضا زاده (شیروان)

رتبه اول: فرشاد علی نژاد (قوچان)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: سجاد حسین پور (مشهد)

رتبه دوم: شهاب رضازاده (شیروان)

رتبه اول: محمد رحمانی (مشهد)

برگزیدگان بخش آواز شمال خراسان:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: سید پدرام خلیق (قوچان)

رتبه دوم: علی انصاری (درگز)

رتبه اول: جلیل خانی (قوچان)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: سعید هوشمند (شیروان)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: مظاهر حدادیان (فاروج)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

- هیئت داوران بخش تک‌نوازی نی انبان از مهدی حیدری منفرد (بوشهر) تقدیر می‌کند.

دوازدهمین جشنواره‌ موسیقی جوان در بخش موسیقی دستگاهی و کلاسیک از روز سه‌شنبه ششم شهریورماه در تالار رودکی ادامه خواهد یافت.

 

به دعوت مجری برنامه محمدرضا درویشی پژوهشگر حوزه موسیقی برای سخنرانی به روی سن خوانده شد، او در سخنانی کوتاه گفت: جشنواره ملی موسیقی جوان امروز بی‌تردید بزرگ‌ترین رویداد هنری کشور است. آنچه موسیقی نواحی می‌نامیم زیربنای کل موسیقی این سرزمین است.

او ادامه داد: موسیقی دستگاهی که به آن موسیقی رسمی و ملی می‌گویند با زبان فرق می‌کند، موسیقی ملی شامل موسیقی همه اقوام ایران است. موسیقی نواحی اساس موسیقی کشور است که هر قسمت آن قدمتی چند صد یا چند هزارساله دارد. این موسیقی است که باید از آن حمایت و مراقبت کرد. من از مسئولان و نهادهایی که در زنده نگاه داشتن این جشن فرهنگ ایران دخیل بوده‌اند کمال تشکر را دارم. باور کردم که تا وقتی عشق و عرق به ایران وجود دارد این فرهنگ علی‌رغم خواست کسانی که به دنبال نابودی آن هستند، زنده می‌ماند.

سپس گروه دیگری از نواحی بخشی از موسیقی اقوام خود را روی صحنه اجرا کردند.

سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر ارشاد در ادامه برنامه گفت: اگر زبان را ظرفیت برقراری ارتباط به‌وسیله نشانه‌ها بدانیم، بیان، پیدا و روشن سخن گفتن است، یعنی گفتن به آدابی و ترتیبی به شیوه و منشی. می‌پندارم که همان‌گونه که اشعار حافظ و سعدی و مولانا، بیان ممتازی از زبان فارسی است، نغمه‌های برگذشته از قرن‌ها که هنوز و همچنان در زندگی اقوام و شهروندان جای‌جای کشور عزیزمان جاری هستند و با شنیدنشان یاد و خاطره‌ای از تاریخ جغرافیایی در خاطر ما جان می‌گیرد، همان بیان بلیغ است که معنا را روشن می‌کند و جان می‌بخشد. بنابراین ما می‌توانیم در بیان نغمه‌ها خود را ببینیم. خودی خالص و بی‌نقاب، از این روست که می‌گویند برای دانستن و شناخت حال می‌توان به اثر هنری نگریست.

او ادامه داد: هر چه آثار هنری پخته‌تر و سخت‌تر باشند به مخاطبان از قوام فرهنگ خبر می‌دهند و اگر آثار لرزان باشند یا سست و خدای‌ناکرده یک‌بارمصرف، همان تصویر را ارائه می‌کنند. چنین است که کارشناسان و خبرگان موسیقی بر این باورند که باید برای موسیقی ارزشمند، برنامه‌ها داشت و کارها کرد، چرا که بازتاب تصویری از ماست.

حسینی همچنین گفت: جشنواره موسیقی جوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای هنری است، مهم است چون نشانه فرداست. همه کارها کار امروز است جز آنچه برای نوجوانان و جوانان است، چون خبر از آینده می‌دهد. ملتی آینده‌ باشکوه و فرازمند خواهند داشت که ره‌توشه و سرمایه از گذشته بگیرند. امشب که مراسم پایانی بخش موسیقی نواحی از جشنواره موسیقی جوان است می‌بینیم که چطور و با چه ظرافتی، ظرایف موسیقی نواحی ایران را نوجوانان و جوانان اجرا می‌کنند. آنچه امروز می‌بینیم بی‌تردید حاصل شوق این عزیزان، اهتمام خانواده‌ها، دلسوزی مربیان و نیز همین جشنواره است که با تدبیر هومان اسعدی عزیز، موسیقی‌دان نامدار و به دستیاری 90 داور کم‌نظیر، دوازده دوره را پشت سر گذاشته است.

معاون امور هنری وزیر ارشاد اضافه کرد: جشنواره موسیقی جوان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای هنری کشور با قوت تمام ادامه خواهد یافت و از صبح فردا کار جشنواره سیزدهم آغاز خواهد شد. امیدوارم در دوره‌های آتی بخش‌های نظری نظیر کارگاه‌هایی برای شناخت بیشتر سنت‌ها برای جوانان عزیز شرکت‌کننده و فرصت آموختن از محضر استادان طراز اول کشور فراهم شود و بتوانیم گام‌هایمان را استوارتر برداریم.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید