موسیقی فولک مازندران ظرفیتی دوچندان در حوزه گردشگری

خواننده مازندرانی موسیقی پاپ ایرانی گفت: موسیقی بومی گنجینه ای ناشناخته در گردشگری مازندران است.


یاسر داودیان در گفت‌وگو با ایسنا موسیقی بومی مازندران را هم از لحاظ کار موسیقی هم از نظر ملودی بسیار زیبا و دلنشین دانست و اظهار کرد : آن چیزی که مردم را به موسیقی بومی مازندران جذب می کند غم دلنشین ملودی ها است که حتی در موسیقی های شاد مازندران آن تم ملودی های غمگین دیده می شود.

وی افزود : این تم دلکش و جذاب حتی برای کسانی که با زبان مازندرانی آشنایی ندارند جذاب و روح نواز است.

خواننده مازندرانی موسیقی پاپ ایرانی یادآور شد: دوتار، دسرکوتن، للـه ‌وا، قرنه، کمانچه محلی، سرنا، لگن سازهایی است که در دست برخی از هنرمندان دیده می‌شود و همین ها با نوای سوزناک خود می توانند فضای خوب و متفاوتی را برای گردشگران ایجاد کنند.

داودیان با اشاره به اینکه موسیقی بومی گنجینه ای ناشناخته در گردشگری است، خاطرنشان کرد: موسیقی بومی محلی باید به مردم شناسانده شود و رسانه ملی به ویژه در ایام نوروز با پخش موسیقی اقوام و موسیقی های شاد مازندران می تواند عهده دار این امر باشد.

خواننده مازندرانی موسیقی پاپ یادآور شد: مسئولان باید نگاه ویژه ای به موسیقی فلکلور داشته باشند و آن را از بعد اقتصادی نبینند چرا که برای کار فرهنگی ابعاد اقتصادی کمی می توان متصور بود، کار هنری برای شکوفا شدن نیاز به یک حامی دارد تا شکل پیدا کرده و در هجوم این همه موسیقی های پر رنگ و لعاب وارداتی برای نسلهای آینده بافی بماند.

وی گفت: متاسفانه قابلیت‌ها و ظرفیت‌های موسیقی محلی مازندران ناشناخته باقی مانده است، نوایی که می‌تواند برای گردشگران داخلی و خارجی، جذاب و دلنشین باشد و آنان را به ‌سوی خود بکشاند؛ چرا که گوناگونی و تازگی‌ای که در این گونه از موسیقی وجود دارد برای مخاطبان، جالب و شنیدنی است اما موسیقی بومی، نوای بینوایی است که از کمتر کوی و برزنی به گوش می‌رسد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید