رونمایی از 4 آلبوم موسیقی مازندران

«به نام خدا»

شرکت فرهنی هنری نسیم مهرآوا 26م بهمن­ ماهِ سال جاری از چهار آلبوم اخیر خود «طالبا»، «حماسی»، «احمد بختیاری» و «کرماه­شو» رونمایی خواهد کرد.

این مراسم در عصرگاهِ روز پنج­شنبه 26 بهمن ­ماه در سالن آمفی تئاتر سلمان هراتی شهرستان ساری، با حضور هنرمندان، هنردوستان و مسئولین سیاسی استان برگزار خواهد شد. استاد ابوالحسن خوشرو و استاد محمدرضا اسحاقی در خلال برنامه به اجرای صحنه ­ای می­ پردازند و علاقه­ مندان می­توانند آلبوم­ های شنیداری این هنرمندان را با امضای هنرمند در روز رونمایی تهیه کنند.

  1. جاودانه های موسیقی مازندران (احمد بختیاری):

منظومۀ جاودانه­های موسیقی مازندران پروژه­ای است که برای گردآوری و ثبتِ آثار قدیمی و بعضا مرجعِ موسیقی مازندران سر گرفته است. آلبومِ موسیقیِ احمد بختیاری دومین آلبوم از این مجموعه است که پس از آلبومِ نظام شکارچیان، توسط شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا روانۀ بازار موسیقی می­شود. این آلبوم شامل اجراهای قدیمی این هنرمند ارزنده می­ باشد که در زمانِ حیاتِ وی، با امکاناتِ شنیداری آن دوره ثبت و ضبط شده است. تلاش شرکت مهرآوا بر آن بوده که با پالایشِ اثر، به بهترین کیفیتِ ممکن شنیداری دست یابد. این آلبوم شاملِ قطعاتِ «ته مله سنگ تراشون»، جانِ یار، چپون کیجا، دندون طلا، کتولی، گل ابرو، گوهر، ملک جان، من و ته و یار بلاره شه دلخواره است. شَنیدنِ این قطعات به همۀ علاقه­مندان و مخاطبانِ موسیقی مازندران پیشنهاد می­شود.

  1. طالبا

«طالبا» نامِ اثری پژوهشی است که به کوششِ جهانگیر نصری اشرفی و آوازِ استاد ابوالحسن خوشرو توسط شرکت نسیم مهرآوا گرد هم آمده است. اشرفی در این باره می­گوید: «طالبا معتبرترین متن از ادبیات تبری در دوره معاصر است که برخی نمونه­های آن بازگو کنندۀ مبانی دستور و قواعد زبان تبری در زمینۀ ادبیات و شعر است.»

در سال­های 1374 تا 1378 که مطالعات میدانیِ اشرفی پیرامونِ فرهنگ­های البرز متمرکز بود چند واراسیون آوازی و نسبتاً متمایز از طالبا نظرش را جلب کرد. این اتفاق موجب شد در آغاز دهۀ 80 تصمیم بگیرد برخی از نمونه­های آواز طالبا که از فرهنگ­های مختلف گردآوری شده بود، دسته بندی و توسط ابوالحسن خوشرو بازخوانی شود.

ابوالحسن خوشرو در این اثر شنیداری «طالبا»های مناطق مختلفی چون مناطق مرکزی و سوادکوه، دودانگه ساری، هزار جریب (چهاردانگه)، عالی­درّه- محال ثلاث (غرب مازندران)، کوهپایه­ها و جلگه­های مناطق مرکزی، گرجی­محله و آسیاب­سر را بازخوانی می­کند.

  1. منظومه­ های روایی تبری- حماسی(محمدرضا اسحاقی)

منظومه­ های روایی تبری مجموعه­ ای از آثار فولکلوریک مازندران است که محمدرضا اسحاقی آن را بازخوانی کرده و توسط شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا در چندین آلبوم تهیه و تنظیم شده است. حماسی از مجموعه آوازهايي است که طبق آييني منحصر به فرد، سينه به سينه در طيِّ تاريخ، رسيده تا سينۀ اسحاقي و خنیاگرِ مازندران آن آوازها را به گوشِ مخاطبان موسیقی فولکلور می­رساند.

حماسی سومین آلبوم از این مجموعه است که پس از آلبوم­های عاشقانه­ها و آیینی، در زمستان 96 روانۀ بازار موسیقی خواهد شد.

این آلبوم شامل قطعاتِ «عباس­گالش»، «قمرناز»، «محمد جبه» است.

  1. کرماه­ شو

کرماه­ شو داستان کوتاه مازندرانی است به روایتِ علی طالبی و آوازِ محمدابراهیم عالمی که توسط شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا تهیه و تولید شده و به زودی منتشر خواهد شد.

 

Poster Fin1

 

 

دیدگاه‌ها   

0 #1 حامد رمضانی 1396-11-26 20:34
واقعن روز بی نظیری بود همراه با اواز استادان خوشرو اسحاقی و گوران،
از دوستان موسسه مهراوا کمال تشکر را دارم
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید