دنیای موسیقی

  • به دنبال برگزاری فستیوال موسیقی ترانه های شرقی در شهر سمرقند ازبکستان، سفارت این کشور از هنرمندان موسیقی فولکلورایران دعوت به اجرا کرده است.

  • به نقل از روابط عمومی سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر، پس از پایان مدت زمان اعلام شده برای شرکت در فراخوان اجرای زنده، طبق اعلام دبیرخانه، 270 گروه و هنرمند از سراسر ایران درخواست حضور و اجرا در جشنواره موسیقی فجر را دارند.

  •  با توجه به نزدیک شدن به زمان ثبت نام بیمه درمان تکمیلی ویژه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه، آن دسته از متقاضیان که تاکنون نسبت به ثبت نام عضویت در صندوق اعتباری هنر اقدام نکرده‌اند تا 31 اردیبهشت ماه فرصت دارند،

  • دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای صدور مجوز کنسرت های رایگان در حمایت از جامعه و مردم اعلام آمادگی کرد.

  • از آن تابستان که کلمه‌ی «کنسرت خیابانی» به واژه‌ای مصطلح در جریانِ موسیقی کشور بدل شد تا حالا که با یک جست‌وجو در اینترنت، می‌توان انواع و اقسامِ مطالب و ویدیوها درباره‌ی آن را شنید و دید، هنوز هیچ کنسرتِ خیابانی‌ای در ایران برگزار نشده است؛

  • انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران با گواهینامه ثبتی از وزارت کار و امور اجتماعی (۱۳۷۷)، تائید شده سازمان بین المللی کار ILO در ژنو (۱۳۷۶)، دارای گواهینامه عضویت در فدراسیون بین المللی موسیقیدانان FIM به مرکزیت پاریس (۱۳۸۷) از میان هنرمندان موسیقی عضو می‌پذیرد.

  • مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار موسیقی و شنیداری در سی‌و‌هشتمین دوره مجمع جهانی موسیقی یونسکو برای اولین‌بار در هفتاد سال گذشته صاحب کرسی شد.

  • با اعلام فراخوان جشنواره شرایط شرکت در چهارمین جشنواره آواها و نواهای رضوی اعلام شد و شركت‌كنندگان و هنرمندان سراسر کشور فقط براساس فراخوان اعلام شده می‌توانند در يكی از بخش‌های جشنواره شامل بخش آواهای رضوی و یا بخش نواهای رضوی شركت کنند.

    «محمد حسین اسماعیلی» -معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران- درباره شرایط شرکت در چهارمین جشنواره آواها و نواهای رضوی گفت: «شرکت‌کنندگان و هنرمندان سراسر کشور براساس فراخوان اعلام شده فقط می‌توانند در یکی از بخش‌های جشنواره شامل بخش آواهای رضوی و یا بخش نواهای رضوی شرکت کنند؛ همچنین تمامی هنرمندان می‌بایستی آثار خود را بدون ضبط حرفه‌ای و به شکل تصویری و به صورت پست سفارشی به دبیرخانه جشنواره ارائه دهند.»

    به گفته‌ی او نوآوری در محتوای آثار ارسالی از سوی هنرمندان، مورد توجه هیئت انتخاب و داوران جشنواره خواهد بود.  شرکت‌کنندگان می‌بایست پس از ثبت نام در پرتال جشنواره به آدرس Tehran.shamstoos.ir  و دریافت کد رهگیری، اثر خود را در قالبDVD به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند: «آثار شرکت‌کنندگان نباید در جشنواره‌های مشابه منطقه‌ای و یا ملی حائز رتبه شده باشند. همچنین حداقل تعداد اعضای گروه‌ها در بخش‌های گروهی ۲ نفر و حداکثر ۶  نفر است.»

    علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت فراخوان و شرکت در جشنواره به وبگاه جشنواره به نشانی Tehran.shamstoos.ir   و یا پایگاه اطلاع‌رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران مراجعه کنند.

     

     

     

  •  انجمن موسیقی ایران قصد دارد جهت ساماندهی آمار و اطلاعات هنرمندان و دست‌اندرکاران موسیقی کشور و دستیابی به جامعه آماری و شناخت ظرفیت‌های موسیقایی هر منطقه و ایجاد زمینه برای برگزاری انتخابات شعب انجمن موسیقی، «بانک جامع اطلاعات موسیقی کشور» را تهیه و تدوین کند. کلیه هنرمندان موسیقی می‌توانند با مراجعه به تارنمای nay.ir جهت ثبت نام و ثبت مشخصات و سوابق خود اقدام کنند.

  • آئین اختتامیه بخش نواحی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، جمعه‌شب دوم شهریورماه با معرفی برگزیدگان در تالار وحدت برگزار شد.

    سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر ارشاد، علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی، محمدرضا درویشی، حسین علیزاده، علی‌اکبر شکارچی، داریوش پیرنیاکان، حمیدرضا اردلان، آلما جوقی، محمد خوشرو، علیرضا سلیمانی، علی‌اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودکی، علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و دبیران جشنواره در این مراسم حضور داشتند.

    در ابتدای مراسم نماهنگی از روند انتخاب آثار دوره‌ی دوازدهم در بخش نواحی جشنواره‌ی ملی موسیقی جوان پخش شد.

    سپس سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران در مقام مجری این مراسم پشت تریبون قرار گرفت و ضمن خوشامدگویی به هنرمندان و شرکت‌کنندگان این دوره از جشنواره، از هومان اسعدی دبیر جشنواره برای ایراد سخنرانی دعوت کرد.

    اسعدی ضمن تبریک به هنرمندان موسیقی به‌واسطه‌ برگزاری جشنواره‌ی جوان گفت: امسال دوازدهمین دوره جشنواره ملی موسیقی جوان در بخش نواحی برگزار شد و در ادامه بخش‌های کلاسیک و موسیقی دستگاهی برگزار خواهد شد.

    او ادامه داد: امسال بیش از 1600 اثر به دبیرخانه ارسال شد که بیش از 600 اثر مربوط به موسیقی نواحی بوده و در نهایت بیش از 600 اثر به مرحله نهایی راه پیدا کرد. 300 اثر از موسیقی نواحی بود. امشب شاهد اسامی 150 برگزیده این بخش خواهیم بود. نیمی از این جشنواره نواحی و نیمی دیگر مربوط به موسیقی دستگاهی و کلاسیک است. می‌دانیم تعداد شرکت‌کنندگان بیشتر از این باشد. امیدواریم در آینده شاهد حضور آن‌ها باشیم.

    اسعدی همچنین گفت: در این چهار دوره که موسیقی نواحی اضافه شده است هرسال شاهد ارتقای کیفی و کمی بودیم. وضعیت موسیقی نواحی در ایران وضعیتی خاص است. کمتر کشوری هست که از نظر تنوع قوام و فرهنگ مانند ایران باشد. امشب شاهد بخش‌هایی از این تنوع و تکثر هستیم. این بسیار امیدوارکننده است که شرکت‌کنندگانی از طیف‌های سنی داریم که علاوه بر مشکلات به فعالیت خود ادامه داده و استمرار این فرهنگ به‌وضوح دیده می‌شود.

    دبیر جشنواره اضافه کرد: موسیقی هویت ایران را می‌سازد و این تنوع نتیجه جهان‌بینی است. استمرار این چند دوره اثرات مثبتی داشته و توانسته است تا حد زیادی انگیزه‌ای برای جوانان و نوجوانان باشد تا در صحنه حضور داشته باشند و فرهنگ نیاکان خود را زنده کنند.

    او در پایان تأکید کرد: ضمن تشکر ویژه از شرکت‌کنندگان و تبریک به برگزیدگان، اگرچه این جشنواره ظاهراً ماهیتی رقابتی دارد، اما اول یا دوم شدن مسئله اصلی نبوده و حضور پررنگ یک منطقه است که باعث ایجاد هویتی جمعی می‌شود. هر اقلیمی نماینده‌ای دارد و نمایندگی به بهترین وجه انجام می‌شود. محدودیت‌های مالی جشنواره باعث این رتبه‌بندی شده چون در غیر این صورت به نظر ما هر 600 نفر برگزیده هستند.

    سپس برخی شرکت‌کنندگان موسیقی نواحی که گلچینی از موسیقی اقوام ایرانی را در برمی‌گرفتند روی صحنه حاضر و اجرای بی‌نظیری را به نمایش گذاشتند.

    در ادامه برنامه هیئت داوران دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، برگزیدگان بخش‌های مختلف موسیقی نواحی ایران را به شرح ذیل اعلام کرد:

    برگزیدگان موسیقی آذری:

    هیئت داوران بخش موسیقی آذری، ضمن تقدیر از ‌هاپانیذ ستاری نوازنده قانون آذری (از تبریز) و افرا اصلان حسینی نوازنده دایره آذری (از تبریز)، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌کند:

    برگزیدگان بخش موسیقی آذربایجان:

    برگزیدگان تک‌نوازی تار آذری:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم به‌طور مشترک: سینا شجری (تبریز) و زهرا میرزایی (زنجان)

    رتبه دوم: آراز قاسمی (تبریز)

    رتبه اول: آراز وجودی (تبریز)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: مهران بهروزی (تبریز)

    رتبه دوم: فرزین رازقی (تبریز)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: سئویل اقدسی (تبریز)

    رتبه دوم: اِلمان اطهری (تبریز)

    رتبه اول: ناصر مددی (تبریز)

     برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه آذری:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: پارمیس ستاری (تبریز)

    رتبه دوم: آرین ضمیری (تبریز)

    رتبه اول: رضا محمدی (تبریز)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: آرمین زینال زاده (تبریز)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: روزبه مقدم نژاد (تبریز)

    رتبه دوم: آیلار جهانگیری (تبریز)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی قوپوز:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: اسماء میکائیلی (مشکین‌شهر)

    رتبه دوم: ابراهیم راثی (تبریز)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم و دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم و سوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: محمدرضا حمیدی (تهران)

    برگزیدگان تک‌نوازی گارمون:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: محمدرضا محمدوند (تبریز)

    رتبه دوم و اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول و دوم تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم و دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم و سوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: سینا حسن‌زاده (تبریز)

    برگزیدگان تک‌نوازی دوتار شرق و جنوب خراسان:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: کیان واحدی (تربت جام)

    رتبه دوم: کوثر حیاتی (تربت جام)

    رتبه اول: مهدیس ابراهیمیان (تربت جام)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: الهداد بهرامی (تایباد)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول به‌طور مشترک: مصطفی تیموری (تربت جام) و ایمان تخم‌کار (تربت جام)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم به‌طور مشترک: محمد سلیمانی (تربت جام) و علی شیری (تایباد)

    رتبه دوم: سلمان سلیمانی (تایباد)

    رتبه اول: همایون حامدی (تربت جام)

    - برگزیدگان آواز شرق و جنوب خراسان:

    گروه سنی الف (1):

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: محمد امین امینی (تربت جام)

    رتبه اول: مبین دُرپور (تربت جام)

    گروه سنی الف (2):

    رتبه سوم: کیان واحدی (تربت جام)

    رتبه دوم: عبدالرحمن باطوری (تربت جام)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: محسن کریمی (تربت جام)

    رتبه دوم: امین برنا (تربت جام)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی دف:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: علی کاربین (مشهد)

    رتبه دوم: پرنیان سلیمانی (اصفهان)

    رتبه اول: محمد مرادی (سنندج)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: محمدمهدی قاسمی (شیراز)

    رتبه دوم: امیرمحمد نیک منش (شاهین‌شهر)

    رتبه اول: سعید فرزانگان (سنندج)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: نرگس ربانی نیا (لنجان)

    رتبه دوم: حامد سهرابی (کرمانشاه)

    رتبه اول: فرید زندی (سنندج)

    برگزیدگان بخش موسیقی کردی:

    هیئت داوران بخش موسیقی کردی ضمن تقدیر از نیما شفیعی نوازنده ساز سرنای کردی، آلان فاروقی نوازنده دهل کردی، پارسا احمدزاده نوازنده ضرب کردی و امید دباغی نوازنده ضرب کردی برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌نماید

    برگزیدگان تک‌نوازی نرمه نای:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: پارسا احمدزاده (سقز)

    رتبه اول: آروین دباغی (بوکان)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: اسماعیل محمودی (بوکان)

    رتبه دوم: کریم صالحی (بوکان)

    رتبه اول: مژگان سیدی (بوکان)

    برگزیدگان تک‌نوازی دوزله:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: پارسا احمدزاده (سقز)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: علی کمالی (دالاهو)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: فرهاد سلیمانی (کامیاران)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: نیما شفیعی (روانسر)

    برگزیدگان تک‌نوازی سُرنای کردی:

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: محراب قیطاسی (کامیاران)

    برگزیدگان تک‌نوازی دهل کردی:

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: امید دباغی (بوکان)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: سامان شریفی (روانسر)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    - برگزیدگان تک‌نوازی ضرب کردی:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: مژده سیدی (بوکان)

    رتبه دوم: کیانوش شهسواری (سقز)

    رتبه اول: آلان فاروقی (سقز)

    برگزیدگان آواز کردی:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: فؤاد استاد قادری (سقز)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: جبرئیل تخت فیروزه (مریوان)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی نی قشقایی

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: محمدرضا چریکی (اهواز)

    برگزیدگان بخش آواز و دوتار ترکمن:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: ایمان عطا (گنبد کاووس)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: ایوب کم (بندر ترکمن)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: میثم شاعری (گنبد کاووس)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی دوتار ترکمن:

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم به‌طور مشترک: سولماز تکه (گنبد کاووس) و حامد پدری (گنبد کاووس)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه ترکمن:

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: دوران عطا (گنبد کاووس)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: گل محمد کم (بندر ترکمن)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه لرستان:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم به‌طور مشترک: محمدرضا بارانی (خرم‌آباد) و پویا یگانه (خرم‌آباد)

    رتبه دوم: عرفان مریدی (شهریار)

    رتبه اول: محمد امینی راد (نهاوند)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: سعید پانسته (خرم‌آباد)

    رتبه دوم: سبحان امرائی (کوهدشت)

    رتبه اول: حسن سالاروند (دورود)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: مهرداد عزیزی (خرم‌آباد)

    رتبه دوم: سجاد لیریائی (دورود)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی سرنای لرستان:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم به‌طور مشترک: اهورا دلفانی (خرم‌آباد) و محمد رشیدزاده (خرم‌آباد)

    رتبه دوم: عرفان مریدی (شهریار)

    رتبه اول: امیرحسین بسطامی (خرم‌آباد)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: علی الواری (اندیمشک)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی تنبک لرستان:

    گروه سنی الف (1):

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: پارسا باجلاوند (کرج)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی الف (2):

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: علی باجلاوند (دورود)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است

    برگزیده آواز لرستان:

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: سعید رحیمی پور (خرم‌آباد)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است

    هیئت داوران بخش تک‌نوازی تنبور، ضمن تقدیر از رها افضلی (دالاهو)، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌کند:

    برگزیدگان تک‌نوازی تنبور:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: سید فرهاد فرهادی (دالاهو)

    رتبه دوم به‌طور مشترک: وِریا کریمی (دالاهو) و تارا افضلی (دالاهو)

    رتبه اول به‌طور مشترک: پویا عباسی (کرمانشاه) و حافظ کریمی (دالاهو)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: مهدی مریدی (ساوه)

    رتبه دوم: سهیل رستمی (کرمانشاه)

    رتبه اول: امین ملک‌زاده (هشتگرد)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم به‌طور مشترک: حامد ناجی (کرمانشاه) و داود نجف زاده (کرمانشاه)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: علی‌اکبر مرادی مشکین (همدان)

    برگزیدگان بخش آواز و تنبور:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: ایلیا احمدیان فر (کرمانشاه)

    رتبه دوم: علی احمدیان فر (کرمانشاه)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم به‌طور مشترک: سعید کرمی راد (کرمانشاه) و علی کمالی (دالاهو)

    رتبه اول به‌طور مشترک: بُرزو امیریان (سر پل ذهاب) و پدرام ظاهری نیا (قصر شیرین)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: سید ساسان خاموشی (دالاهو)

    رتبه دوم: سیروان شیروئی (دالاهو)

    رتبه اول: سجاد علائی فر (دالاهو)

    برگزیدگان بخش موسیقی مازندران:

    هیئت داوران ضمن تقدیر از سید امیررضا محمدی نوازنده دوتار (از جویبار) و آرش احمدزاده نوازنده لَله وا (از قائم‌شهر)، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌کند:

    برگزیدگان تک‌نوازی دوتار مازندران:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: محمدحسین ابراهیمی (ساری)

    رتبه دوم: محمدحسین طیبی (ساری)

    رتبه اول: سید محمدرضا محمدی (قائم‌شهر)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: امیرعلی جهان بخشی (سوادکوه)

    رتبه دوم: علیرضا پورحاجی (ساری)

    رتبه اول: مجید بِتیار (ساری)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: فرهاد محمدی (سوادکوه)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه مازندران:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: نیایش طالبی (ساری)

    رتبه دوم: حسام بِتیار (ساری)

    رتبه اول: سید محمدرضا محمدی (قائم‌شهر)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: صالح جعفری (بابلسر)

    رتبه دوم: کمیل مسلمی (ساری)

    رتبه اول: علی فتحی (جویبار)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: شهرام هادیان (ساری)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول به‌طور مشترک: رضا ابراهیمی (تهران) و فرشید اسکندری (سوادکوه)

    برگزیدگان تک‌نوازی غِرنه:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: حسین جهانی نسب (ساری)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: امیرمحمد خطیبی (نکاء)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: میلاد امینی (آمل)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان بخش آواز مازندران:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: مهدی کارگر (ساری)

    رتبه اول به‌طور مشترک: آرمان فلاح‌پور (ساری) و سید یونس قریشی (ساری)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: امیرحسین جعفری (آمل)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی لَله وا:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: رضا کاظمی (سوادکوه)

    رتبه دوم: حسین جهانی نسب (ساری)

    رتبه اول: محراب قیاسی (آمل)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: رضا فیضی (آمل)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: زمان عابدی (سوادکوه)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: جواد محسن تبار (سوادکوه)

    رتبه دوم: میلاد امینی (آمل)

    رتبه اول: حمیدرضا قیاسی (آمل)

    برگزیدگان تک‌نوازی سُرنای مازندران:

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: محمدرضا کاظمی (ساری)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: محمد الیاسی (ساری)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی دِسَرکوتِن:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هستی حسن نژاد (ساری)

    رتبه دوم به‌طور مشترک: امیررضا طیبی (ساری) و کوثر مصطفی پور (ساری)

    رتبه اول: محمدحسین طیبی (ساری)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: توحید حیدری (آمل)

    رتبه دوم: مجید بِتیار (ساری)

    رتبه اول: محمدرضا کاظمی (ساری)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: سجاد پاریاو فلاح (ساری)

    برگزیدگان تک‌نوازی دوتار شمال خراسان:

    گروه سنی الف (1):

    رتبه سوم: رضا محرابی (شهریار)

    رتبه دوم: بهاره شریفی (مشهد)

    رتبه اول: امیرحسین حسین زاده (تهران)

    گروه سنی الف (2):

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: فرهاد اسلامی (شیروان)

    رتبه اول: مصطفی اسلامی (شهریار)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: بامداد غفاری (قوچان)

    رتبه دوم: صادق غلام‌رضا زاده (شیروان)

    رتبه اول: فرشاد علی نژاد (قوچان)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: سجاد حسین پور (مشهد)

    رتبه دوم: شهاب رضازاده (شیروان)

    رتبه اول: محمد رحمانی (مشهد)

    برگزیدگان بخش آواز شمال خراسان:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: سید پدرام خلیق (قوچان)

    رتبه دوم: علی انصاری (درگز)

    رتبه اول: جلیل خانی (قوچان)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: سعید هوشمند (شیروان)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: مظاهر حدادیان (فاروج)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    - هیئت داوران بخش تک‌نوازی نی انبان از مهدی حیدری منفرد (بوشهر) تقدیر می‌کند.

    دوازدهمین جشنواره‌ موسیقی جوان در بخش موسیقی دستگاهی و کلاسیک از روز سه‌شنبه ششم شهریورماه در تالار رودکی ادامه خواهد یافت.

     

    به دعوت مجری برنامه محمدرضا درویشی پژوهشگر حوزه موسیقی برای سخنرانی به روی سن خوانده شد، او در سخنانی کوتاه گفت: جشنواره ملی موسیقی جوان امروز بی‌تردید بزرگ‌ترین رویداد هنری کشور است. آنچه موسیقی نواحی می‌نامیم زیربنای کل موسیقی این سرزمین است.

    او ادامه داد: موسیقی دستگاهی که به آن موسیقی رسمی و ملی می‌گویند با زبان فرق می‌کند، موسیقی ملی شامل موسیقی همه اقوام ایران است. موسیقی نواحی اساس موسیقی کشور است که هر قسمت آن قدمتی چند صد یا چند هزارساله دارد. این موسیقی است که باید از آن حمایت و مراقبت کرد. من از مسئولان و نهادهایی که در زنده نگاه داشتن این جشن فرهنگ ایران دخیل بوده‌اند کمال تشکر را دارم. باور کردم که تا وقتی عشق و عرق به ایران وجود دارد این فرهنگ علی‌رغم خواست کسانی که به دنبال نابودی آن هستند، زنده می‌ماند.

    سپس گروه دیگری از نواحی بخشی از موسیقی اقوام خود را روی صحنه اجرا کردند.

    سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر ارشاد در ادامه برنامه گفت: اگر زبان را ظرفیت برقراری ارتباط به‌وسیله نشانه‌ها بدانیم، بیان، پیدا و روشن سخن گفتن است، یعنی گفتن به آدابی و ترتیبی به شیوه و منشی. می‌پندارم که همان‌گونه که اشعار حافظ و سعدی و مولانا، بیان ممتازی از زبان فارسی است، نغمه‌های برگذشته از قرن‌ها که هنوز و همچنان در زندگی اقوام و شهروندان جای‌جای کشور عزیزمان جاری هستند و با شنیدنشان یاد و خاطره‌ای از تاریخ جغرافیایی در خاطر ما جان می‌گیرد، همان بیان بلیغ است که معنا را روشن می‌کند و جان می‌بخشد. بنابراین ما می‌توانیم در بیان نغمه‌ها خود را ببینیم. خودی خالص و بی‌نقاب، از این روست که می‌گویند برای دانستن و شناخت حال می‌توان به اثر هنری نگریست.

    او ادامه داد: هر چه آثار هنری پخته‌تر و سخت‌تر باشند به مخاطبان از قوام فرهنگ خبر می‌دهند و اگر آثار لرزان باشند یا سست و خدای‌ناکرده یک‌بارمصرف، همان تصویر را ارائه می‌کنند. چنین است که کارشناسان و خبرگان موسیقی بر این باورند که باید برای موسیقی ارزشمند، برنامه‌ها داشت و کارها کرد، چرا که بازتاب تصویری از ماست.

    حسینی همچنین گفت: جشنواره موسیقی جوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای هنری است، مهم است چون نشانه فرداست. همه کارها کار امروز است جز آنچه برای نوجوانان و جوانان است، چون خبر از آینده می‌دهد. ملتی آینده‌ باشکوه و فرازمند خواهند داشت که ره‌توشه و سرمایه از گذشته بگیرند. امشب که مراسم پایانی بخش موسیقی نواحی از جشنواره موسیقی جوان است می‌بینیم که چطور و با چه ظرافتی، ظرایف موسیقی نواحی ایران را نوجوانان و جوانان اجرا می‌کنند. آنچه امروز می‌بینیم بی‌تردید حاصل شوق این عزیزان، اهتمام خانواده‌ها، دلسوزی مربیان و نیز همین جشنواره است که با تدبیر هومان اسعدی عزیز، موسیقی‌دان نامدار و به دستیاری 90 داور کم‌نظیر، دوازده دوره را پشت سر گذاشته است.

    معاون امور هنری وزیر ارشاد اضافه کرد: جشنواره موسیقی جوان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای هنری کشور با قوت تمام ادامه خواهد یافت و از صبح فردا کار جشنواره سیزدهم آغاز خواهد شد. امیدوارم در دوره‌های آتی بخش‌های نظری نظیر کارگاه‌هایی برای شناخت بیشتر سنت‌ها برای جوانان عزیز شرکت‌کننده و فرصت آموختن از محضر استادان طراز اول کشور فراهم شود و بتوانیم گام‌هایمان را استوارتر برداریم.

     

     

  • آرتین ولی الهی: واریز ده درصد از بهای بلیت کنسرت‌های موسیقی به خزانه دولت برای ساخت سالن در استان‌ها، در قانون بودجه سال 1398 تصویب و برای اجرا ابلاغ شده است. گویا نگاه پیشنهاددهندگان این لایحه و مجلس شورای اسلامی در این مصوبه، فقط به هدف آن -یعنی توسعه زیرساخت‌های هنری در استان‌ها- معطوف بوده و پیامدها و عواقبی که برای موسیقی و مخاطبانش خواهد داشت مغفول مانده است.

  • هفدهمین نشست «آیین آواز» در حالی روز سه‌شنبه نوزدهم دی ماه در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزار می‌شود. در این برنامه که توسط کانون موسیقی ارسباران برگزاری می‌شود، «بهرام باجلان» به عنوان مهمان ویژه این ماه روی صحنه خواهد آمد. همچنین معصومه مهرعلی درباره «کیفیت و مرزهای تقلید در آواز ایرانی» با علی شیرازی کار‌شناس مجری برنامه به مباحثه می‌پردازد.

    نشست تخصصی آموزشی «آیین آواز» از نیمه اول سال گذشته با هدف تجلیل از پیشکسوتان عرصه آواز و معرفی چهره‌های ناشناخته یا کمتر شناخته‌شده جوان و می‌انسال فعال در این رشته و همچنین ارائه مباحث فنی و تئوریک آواز ایرانی توسط کانون موسیقی ارسباران راه‌اندازی شد.

     «باجلان» در این نشست آوازی بداهه را با همراهی مسعود جاهد نوازنده نی اجرا خواهد کرد. نشست تخصصی آموزشی آیین آواز از نیمه اول سال گذشته با هدف تجلیل از پیشکسوتان عرصه آواز و معرفی چهره‌های ناشناخته یا کمتر شناخته‌شدۀ جوان و می‌انسال فعال در این رشته و همچنین ارایه مباحث فنی و تئوریک آواز ایرانی راه‌اندازی شده است.

    بهرام باجلان متولد ۲۰ آذر ۱۳۳۸ در تهران است. او موسیقی را نزد پدر و دایی خود با شاهنامه‌خوانی آغاز کرد و از محضر استادان بزرگی چون زنده‌یاد اصغر بهاری، استاد نصرالله ناصح‌پور، استاد عبدالوهاب شهیدی و زنده‌یاد حسین عمومی بهره برد. او علاوه بر آواز با ساز «سه تار» نیز آشنایی دارد. باجلان پس از انتشار آلبوم‌هایی مانند «چشمه‌ساران» و «سرو ماه»، در سال ۱۳۷۸ به سوئد رفت و در دانشگاه استکهلم علاوه بر تدریس سه تار در این دانشگاه، مشغول تحصیل موسیقی و صدا‌سازی شد. وی تاکنون کنسرت‌هایی در کشورهای آلمان، سوئد و آمریکا برگزار کرده است.

  • بهنام صفوی خواننده پاپ صبح روز دوشنبه 23 اردیبهشت بر اثر ابتلا به بیماری سرطان در بیمارستان میلاد اصفهان از دنیا رفت. او 36 ساله بود.

  • به گزارش ایرنا، دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعی از مسئولان این وزارتخانه و استان، فرماندار کرمان و هنرمندان و علاقه مندان به موسیقی برگزار شد.
    معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آیین از برگزاری دهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان ابراز خرسندی و ابراز امیدواری کرد: نسل آینده این میراث گرانبها را حفظ کند.
    علی مرادخانی با بیان اینکه موسیقی نواحی حوزه بسیار گسترده ای دارد افزود: امیدواریم این جشنواره بیش از این فراگیر شود هر چند اتفاقات خوبی در این حوزه رخ داده است.
    وی با اشاره به رواج موسیقی نواحی فارسی در کشورهای مختلف دنیا تصریح کرد: امیدواریم در سالهای آینده شاهد حضور هنرمندان کشورهای مختلف در این جشنواره باشیم.
    معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: امیدواریم این جشنواره هنرمندان خوبی در عرصه موسیقی نواحی معرفی کند و در سال جاری تعدادی از هنرمندان به جشنواره های کشورهای دیگر اعزام شوند و این سیاست ما در این حوزه است.
    وی افزود: استعدادهای بسیار زیادی از موسیقی نواحی در کشور ما وجود دارد و موسیقی نواحی موسیقی هویتی ما است.
    مرادخانی تاکید کرد: از همه مسئولان استان کرمان و دست اندرکاران برگزاری جشنواره موسیقی نواحی که برای هرچه بهتر برگزار شدن این رویداد هنری زحمت کشیده اند قدردانی می کنم.
    مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان نیز گفت: حضور هنرمندان موسیقی نواحی در کرمان موجب شادابی و نشاط این استان شد.
    محمدرضا علیزاده افزود: این دوره از جشنواره از کیفیت بالاتری نسبت به دوره سال گذشته برخوردار بود.
    وی تصریح کرد: انسجام و بالا رفتن کیفیت امور اجرایی با برون سپاری امور به بخش خصوصی یکی از ویژگی های دهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان بود.
    مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان ادامه داد: فعالیت و مشارکت جدی دبیرخانه جشنواره موسیقی نواحی با حضور انجمن موسیقی، هنرمندان و اصحاب موسیقی ویژگی دیگر این جشنواره بود.
    وی مردمی بودن این دوره از جشنواره را ویژگی دیگر دهمین جشنواره موسیقی نواحی ذکر کرد و افزود: برنامه های این جشنواره همزمان با شهر کرمان در 9 شهرستان دیگر استان با همت فرمانداران برگزار شد.
    علیزاده با بیان اینکه 86 هنرمند از سراسر کشور در دهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان حضور داشتند اظهار کرد: در این دوره 39 برنامه در بخش راویان اصالت و 40 ساعت برنامه اجرای عمومی در قالب 36 گروه برگزار شد و مهمانانی از کشورهای آلمان، ترکیه و افغانستان در این جشنواره حضور داشتند.
    وی بیان کرد: 15 نفر از پیشکسوتان موسیقی نواحی در این دوره از جشنواره به اجرای برنامه پرداختند.
    علیزاده با بیان اینکه استقبال بسیار خوبی از برنامه های دهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان بعمل آمد افزود: 35 هزار نفر در سراسر استان کرمان از برنامه های جشنواره دیدن کردند.
    مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان بیان کرد: از همراهی تمام مسئولان و دست اندرکاران اجرایی جشنواره به ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار کرمان در راستای هر چه بهتر برگزار شدن این دوره از جشنواره موسیقی نواحی تشکر می کنم.
    وی گفت: چند ویژگی در جشنواره نواحی امسال وجود دارد که نسبت به دوره قبل دارای تفاوت هایی است و این مرهون شورای سیاستگذاری استان و دفتر موسیقی وزارت ارشاد است که واقعا جشنواره با کیفیتی را برای این دوره رقم زد.
    وی ادامه داد: از سوی دیگر مشارکت جدی دبیرخانه جشنواره موسیقی نواحی کشور بود که امسال به همت انجمن موسیقی کرمان فعال شد و این نکته بسیار ارزشمندی است.
    وی تصریح کرد: امیدوارم چنین استقبال قابل توجهی با تلاش خدمتگزاران حوزه فرهنگ و هنر استان کرمان به نحوی برنامه ریزی شود که استان کرمان میزبان خوبی برای جشنواره موسیقی نواحی کشور در دیار کریمان طی دوره های آینده باشد.
    دبیر علمی دهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران نیز گفت: موسیقی یکی از وجوهی است که فرهنگ‌ در آن نمود پیدا می کند.
    احمد صدری افزود: به دلیل اینکه منظومه ها هویت تاریخی ایران هستند در این دوره موضوع رقابتی جشنواره منظومه خوانی تعیین شد.
    وی بیان کرد: در جلسات قبل از برگزاری جشنواره موسیقی نواحی نگاه خاصی به بحث پژوهش در رابطه با منظومه خوانی شد که بسیار مورد استقبال علاقه مندان قرار گرفت.
    وی گفت: در بخش راویان اصالت و بخش مسابقه به دلیل کمبود منابع مالی تعداد افراد کمتری دعوت شدند تا بتوانیم کیفیت بالاتری با حضور جوانان در جشنواره شاهد باشیم.
    دبیر علمی دهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان گفت: در این جشنواره توجه ویژه ای به پیشکسوتان شد و سعی کردیم از پیشکسوتانی که کمتر در جشنواره ها شرکت کردند استفاده کنیم.
    وی اظهار کرد: فرهنگ مجموعه هم بسته ای از دانش های مکتوب است که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است و زمانی به فرهنگ خودمان پشت کنیم هیچ حرکتی نمی توانیم انجام دهیم اما وقتی به این موضوع توجه بیشتری داشته باشیم و بتوانیم با فرهنگ جهانی گفت و گو کنیم می توانیم وارد مناسبات ارشمند جهانی شویم.
    وی گفت: به هر حال امیدوارم این دوره از جشنواره ها تذکری باشد که به این نوع موسیقی توجه کرده و بتوانیم از این فضای ارزشمند به آرامش دست پیدا کنیم.
    پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران توسط مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه جشنواره قرائت شد.
    در پیام سیدرضا صالحی امیری آمده است، '‎بسم الله الرحمن الرحیم؛ ‎هنر فرصتی تعالی بخش و پنجره ای گشوده رو به گستره وارستگی و آرمانجویی آدمی است.
    این پیام می افزاید: هنر روایت شایستگی ها، ارزشها، و هنجارهای والا در جغرافیای وسیع فرهنگ انسانی است.
    در ادامه آمده است، هنر موسیقی نیز از جلوه های تلاش و پویش دیر پای مردمان برای روایت شوق آفرین زیبایی و کمال است هنری که هزاران سال است به لطافت و تاثیر، راه پیدا و پنهان خود را از میان اقوام و سرزمینهای مختلف نسل به نسل همچون جویباری آرام و صبور باز کرده و به امروز رسیده است.
    این پیام می افزاید، ‏‎موسیقی نواحی ایران در این میان تافته ای ممتاز تر و دلنوازتر بشمار می آید و ره آورد و میراثی کم نظیر از تار صداقت، اصالت، و هویت و پود صمیمیت، زیبایی و پویایی و در رنگارنگی از معنا حقیقت و اسطوره. جلوه ای که به موسیقی صرف اکتفا نمی کند و شعر، نکته، پند و فضیلت را در منشوری از نغمه، نوا، سکوت و تنیده در آیین، رسوم، شادمانه ها، سوگواره ها و حماسه ها، به وسعت رنگین کمان اقوام این سرزمین کهن، به گوش همگان می رساند، در نقل پیشکسوتان گرانقدر برنشسته تا نوجویایی مشتاق و ایستاده که در آوا و نوایشان پیام یکتا پرستی صلح و امید را در سایه سار هویت و اصالت نجوا می کنند.
    این پیام می افزاید، ‏‎دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران ضمن توجه دادن به حفظ مواریث و گنجینه های معنوی این مرز پرگهر، طرحی نو برای نسل امروز و آینده ایران اسلامی ارائه می دهند که شاخسار بلند هنر اهالی نجیب این عرصه، هر روز با انگیزه و نشاط بیشتر افق های روشن خود را نظاره گر خواهد بود.
    وی در پایان آورده است، ‎از همه دست اندرکاران این رخداد ملی صمیمانه سپاسگذاری می کنم.'
    در این آیین که با حضور علاقه مندان موسیقی همراه بود، گروه های منتخب موسیقی نواحی به اجرای برنامه پرداختند.
    در پایان پس از قرائت بیانیه پایانی هیات داوران جشنواره، از برگزیدگان دهمین جشنواره موسیقی نواحی کشور در کرمان با اهدای جوایز و لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.
    برگزیدگان بخش پیشکسوتان دهمین جشنواره موسیقی نواحی به قرار زیر معرفی شدند،
    حسینعلی قدمی (استان مرکزی)، حبیب الله حدادیان (خراسان رضوی)، حق رضا فطری (همدان)، خداداد زنگشاهی (سیستان و بلوچستان)، گلاب علی داوودی (زنجان)، کریم کریمی (خراسان رضوی)، علی غلامرضایی (خراسان رضوی)، طواق سعادتی (گلستان)، گرامی افشار (کرمان)، فیض الله قره خانی (خراسان رضوی)، هوشنگ کردستانی (کرمان)، حسن امینی (آذربایجان غربی)، موسی ملک حسینی (گلستان)، علی حسین قنبری (گلستان).
    * در بخش پژوهشگران برگزیده؛ احمد ملکی از آذربایجان غربی، فاروق رحمانی از سیستان و بلوچستان، منوچهر تتری از ایلام ، سید احمد حسینی از گلستان، بهمن شریفی از مازندران، محمد عالمی از مازندران معرفی شدند.
    * در بخش گروه ها و هنرمندان برگزیده؛ علیرضا محولاتی از خراسان رضوی ، شهرستان کاشمر، حسن کوهی از سیستان و بلوچستان ،شهرستان سرباز ( نوازندگان همراه : ابوبکر زرد کوهی، جلال بلوچ زهی ، مهدی اصلاح علی آبادی از خراسان رضوی، شهرستان قوچان ، مظاهر حدادیان از خراسان شمالی شهرستان فاروج ، ابراهیم تیموری از خراسان رضوی ، شهرستان تربت جام ( نوازنده همراه : مصطفی تیموری )، نیما شفیعی از کرمانشاه، شهرستان روانسر ( نوازنده همراه: تیمور ویسی )، صفرعلی رمضانی از گیلان شهرستان لنگرود ( نوازنده : محمدرضا عشقی )، علی شاه جوشن پور از کرمان ، شهرستان منوجان ( نوازنده همراه : غلامحسین نظری )، فریدون ایثاری از کرمانشاه ( نوازنده همراه : فرزاد بساط پور)، عبدالمجید مرادی و میثم شاعری از گلستان ، شهرستان ترکن صحرا ، سید جواد حسینی از گلستان ، شهرستان علی آباد کتول معرفی شدند.
    بخش پایانی مراسم اختتامیه دهمین جشنواره موسیقی نواحی کرمان با اجرای گروه موسیقی از استان لرستان با هنرمندی احسان عبدی پور نوازنده سرنا، حامد فیضیان نوازنده کمانچه و سام ابدالی نوازنده دهل همراه بود.
    نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از هفدهم تا بیستم اردیبهشت سال گذشته در کرمان برگزار شد.

    دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران ششم تا نهم تیرماه در نقاط مختلف استان کرمان برگزار شد.

     

    منبع:ایرنا

  • این مسابقه هر چهار سال توسط انجمن فلوت ایران برگزار می‌شود و هدف آن آشنا کردن نوازندگان ایرانی با استانداردهای حرفه‌ای نوازندگی فلوت کلاسیک و همچنین معیارهای حضور در کنکورهای بین‌المللی و آشنایی با نحوه‌ داوری در کنکورهای بین‌المللی است.

  • پوستر سی‌ و چهارمین جشنواره موسیقی فجر، طراحی و منتشر شد.

  • حسین علیزاده:خبرهای خوب پی‌در‌پی‌، پاداش ناچیزی‌ست برای تمام تلاش و رنج‌ و پایداری عاشقانه‌ات
     «کیهان کلهر» - آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی نامدار ایرانی- به تازگی توانسته است جایزه‌ی بهترین هنرمند سال 2019 را از آنِ خود کند و این در حالی است که آلبومِ جدیدش نیز در میانِ ده آلبوم برتر سال میلادی جاری قرار گرفته است؛ به همین مناسبت «حسین علیزاده» - آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی برجسته- که سال‌ها با او نوازندگی و هم‌نشینی داشته است، پیام تبریکی برای او نوشته است.

    «حسین علیزاده» در پیامِ خود آورده است:
    «کیهان جان‪؛
    مسافر آسمان‌ها…
    مسافر سر زمین‌ها…
    و
    مسافر کیهان عاشقان…
    نوید و خبرهای خوب پی‌در‌پی‌، پاداش ناچیزی‌ست برای تمام تلاش و رنج‌ و تداوم و پایداری عاشقانه‌ات.
    از تمام وجود دستت را می‌فشارم و از تمام وجود شادی خود را فریاد می‌زنم.
    درود بر تو سفیر عشق…
    درود بر تو رفیق…
    درود بر تو هم‌وطن.»

    این اولین بار نیست که «حسین علیزاده» زبان به تحسینِ «کلهر» می‌گشاید؛ او چندی قبل به مناسبتِ تولد این هنرمند نیز او را یکی از نادر هنرمندانی دانست که موسیقی ایران را به تمام دنیا معرفی کرده است. متنِ کامل این گفت‌وگو را می‌توانید در اینجا بخوانید.

    او همچنین در تیرماهِ سال جاری و در هجدهمین شب اجرای کنسرت‌های کیهان کلهر و کوارتت «مینیاتور» به دیدنِ آن رفت و کلهر در یک اقدام ویژه به علت اهمیت حضور حسین علیزاده، این میهمان مهم را معرفی کرد و گفت: «هر شب مهمانان و هنرمندان عزیزی به دیدن این کنسرت آمده‌اند اما امشب کسی در اینجا حضور دارد که باید او را هم‌اکنون معرفی کنم؛ کسی که در نوجوانی‌ام سال‌ها با موسیقی او مأنوس بوده‌ام و در دوران جوانی موسیقی او معلم من بوده. او را دوست می‌دارم و در زمان‌های بعدتر نیز افتخار همکاری با او را داشتم، امشب حسین علیزاده در اینجا حضور دارد که بسیار از این حضور خوشحالم و تشکر می‌کنم.»

    چند روز قبل «پیرنا آرتز» از برگزارکنندگان مراسم «وومکس» با قدردانی از کیهان کلهر به دلیل تسلط و یگانگی مهارت در نوازندگی کمانچه و همچنین نوآوری و ایجاد زبان‌های جدید هیجان‌انگیز موسیقی و برای رساندن سنت موسیقی کلاسیک ایرانی به گوش مردم سراسر جهان جایزه رویداد جهانی «وومکس» را به او تقدیم کرد. وب‌سایت وومکس هم در این‌باره نوشت: «برای کلهر، کمانچه صدای اوست. هنگامی که می‌نوازد، انگار زبانی کامل ایجاد می‌کند که با سراسر مردم جهان از گذشته دور تا آینده ارتباط برقرار می‌کند. کیهان کلهر در طول زندگی حرفه‌ای خود با بهترین نوازندگان جای‌جای ایران همکاری کرده و موسیقی اقوام کردستان و خراسان را مورد مطالعه قرار داده است. او با موسیقیدان‌های سایر فرهنگ‌ها نیز ازجمله شجاعت حسین‌خان از هند، یویوما و گروه بین‌المللی جاده ابریشم، اردال ارزنجان از ترکیه، تریو هلندی رامبرانت، تومانی دیاباته از مالی، گروه بروکلین رایدر و کوارتت کرونوس؛ با زبان موسیقی دیالوگ داشته است. از این‌رو به همه این صداها اجازه می‌دهد تا صدای او را فراگیر کنند.»

    حسین علیزاده و کیهان کلهر

     

     

     

     

    منبع: موسیقی ما

  •  

    به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی در پیام تسلیت برای درگذشت استاد آی محمد یوسفی نوشته است:

  • استادی بی بدیل در عرصه موسیقی که در موسیقی جهانی هم تاثیر گذار بوده است.

  • تالار وحدت، تالار رودکی، فرهنگسرای نیاوران و برج میلاد در دو سئانس ۱۸:۳۰ و ۲۱:۳۰ میزبان هنرمندان موسیقی خواهند بود.