موسیقی

  • مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: برای نخستین بار در تاریخ مازندران، ارکستر ملی ایران پنجم مردادماه در ساری برنامه اجرا می‌کند.

    به گزارش ایسنا مازندران، احد جاودانی با اشاره به حضور ارکستر ملی ایران برای نخستین بار در مازندران، اظهار کرد: این اجرا برای نخستین بار با همکاری مشترک بنیاد رودکی، انجمن موسیقی مازندران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت می‌گیرد.

    وی تصریح کرد: ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان، خوانندگی محمد اصفهانی و با حضور 60 نوازنده برجسته کشور به عنوان یک حرکت بزرگ فرهنگی، در ساری به اجرای برنامه می پردازد.

    مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به اهمیت این برنامه برای افزایش سطح علاقه مخاطبان به موسیقی خاطرنشان کرد: حضور ارکستر ملی در مازندران موجب ارتقای سطح فرهنگ موسیقی در این استان می‌شود.

    جاودانی به پویایی و آغاز دوباره ارکسترهای ملی و سمفونیک در دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: احیای این ارکسترها پس از سال ها بی توجهی رهاورد ارزنده ای برای جریان موسیقی در کشور است.

    وی از تدبیر وزیر ارشاد و بنیاد رودکی برای نواخته شدن سازهای ارکستر ملی ایران در استان‌های کشور تشکر و اظهار کرد: این رویکرد موجب توسعه فعالیت‌های هنری و ایجاد فرصت مناسب برای علاقمندان به موسیقی در استان‌ها می‌شود.

     

    منبع:ایسنا

  • به گزارش هنرآنلاین، به نقل از روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، محمدابراهیم عالمی درباره منظومه‌خوانی در این منطقه اظهار کرد: منطقه مازندران منظومه‌های متعددی دارد که دو منظومه "طالب و زهره" و "امیر و گوهر" از رایج‌ترین آن‌‌ها هستند.

  • اسامی راه یافتگان به بخش رقابتی دومین جشنواره موسیقی بومی البرز نشینان،لیلم

               

    رشته آواز محلی

     

    نام

    نام خانوادگی

    سن

    شهر

    1          

    نیکان

    نجفی

    5

    بابل

    2          

    آرمان

    فلاح پور

    10

    ساری

    3          

    محمدحسین

    موسی زاده

    11

    بابل

    4          

    محمدرضا

    کاظم نسب

    12

    بابل

    5          

    سید یونس

    قریشی امرئی

    13

    ساری

    6          

    امیررضا

    یوسفی

    14

    آمل

    7          

    ابوالفضل

    غفاری

    19

    ساری

    8          

    یونس

    جعفری

    21

    آمل

    9          

    اسماعیل

    پابوس

    24

    بابل

    10      

    علی اکبر

    حسین نژاد

    28

    بابل

    11      

    مصطفی

    علی تبار

    28

    بابل

    12      

    ایوب

    علی تبار

    31

    بابل

    13      

    روح الله

    یوسفی

    33

    ساری

    14      

    میثم

    شیخ نژاد

    33

    آمل

    15      

    ذات اله

    استوان عمران

    34

    آمل

    16      

    علیرضا

    مقیمی تیلمی

    36

    ساری

    17      

    کاظم

    حاجی تبار فیروزجائی

    40

    قائم شهر

    18      

    محمد

    محمدی سوادکوهی

    41

    سوادکوه

    19      

    احمد

    طالبی دادوکلایی

    46

    ساری

    20      

    رجبعلی

    عزیزپور

    49

    آمل

    21      

    محمد

    دست افکن کرمانی

    49

    ساری

    22      

    محمد حسن

    باغبان جویباری

    52

    جویبار

     

    رشته کمانچه محلی

     

    نام

    نام خانوادگی

    سن

    شهر

    1          

    مهدیس

    فقهیان

    10

    جویبار

    2          

    حسام

    بتیار

    15

    ساری

    3          

    نیایش

    طالبی

    16

    ساری

    4          

    سید محمدرضا

    محمدی

    17

    قائم‌شهر

    5          

    کمیل

    مسلمی پرکوهی

    18

    ساری

    6          

    علی

    فتحی چراتی

    22

    جویبار

    7          

    آرمین

    باکویی

    22

    ساری

    8          

    فرشید

    اسکندری

    26

    سوادکوه

    9          

    خشایار

    اسحاقی

    27

    بهشهر

    10      

    شهرام

    هادیان

    28

    ساری

    11      

    علی اکبر

    علیپور

    32

    سوادکوه

     

     

     

    رشته لگن

     

    نام

    نام خانوادگی

    سن

    شهر

    1          

    زهرا

    ذلیکانی

    10

    ساری

    2          

    هستی

    حسن نژاد

    12

    ساری

    3          

    نیایش

    حسن نژاد

    12

    ساری

    4          

    آیدا

    طاهری دروپی

    14

    تهران

    5          

    درسا

    یونسی

    15

    ساری

    6          

    سکینه

    اسکندری

    34

    سوادکوه

    7          

    اکرم

    قاسمی

    35

    تهران

    8          

    مرضیه

    محمدی پرکوهی

    35

    ساری

    9          

    راضیه

    کاظمی

    38

    بابل

    10      

    فاطمه

    مرادی

    45

    ساری

    11      

    منیژه

    عبدی

    46

    ساری

    12      

    ثریا

    عمرانی

    57

    قائمشهر

    13      

    سید جهان

    ساداتی بالادهی

    65

    ساری

    14      

    خدیجه

    گلستانی

    72

    ساری

     

    رشته للِه وا

     

    نام

    نام خانوادگی

    سن

    شهر

    1          

    محمد طاها

    باقری

    9

    آمل

    2          

    سامی

    گل زاده گنگرج

    12

    آمل

    3          

    آرش

    احمدزاده

    13

    قائم‌شهر

    4          

    حسام الدین

    مرادپور

    15

    سوادکوه

    5          

    سید ابوالفضل

    مختاری سنگدهی

    15

    سوادکوه

    6          

    رضا

    کاظمی

    15

    سوادکوه

    7          

    محراب

    قیاسی

    16

    آمل

    8          

    محسن

    خلیلی

    16

    قائم‌شهر

    9          

    فرزان

    قلی زاده

    18

    آمل

    10      

    زمان

    عابدی

    18

    بابل

    11      

    رضا

    فیضی

    20

    آمل

    12      

    علی

    اسدی وسطی

    22

    آمل

    13      

    جواد

    محسن تبار

    25

    قائم‌شهر

    14      

    فرشاد

    بابایی

    25

    سوادکوه

    15      

    پویا

    محسنی

    25

    آمل

    16      

    طالب

    باقری

    37

    آمل

    17      

    رحیم

    دل آویز

    40

    سمنان

    18      

    رضا

    حسینی دادوکلایی

    41

    ساری

    19      

    فرزاد

    یونسی

    42

    سوادکوه

    20      

    سید خلیل

    مختاری سنگدهی

    43

    ساری

     

    رشته غرنه

     

    نام

    نام خانوادگی

    سن

    شهر

    1          

    حسین

    جهانی نسب

    17

    ساری

    2          

    امیرمحمد

    خطیبی

    18

    نکا

    3          

    میلاد

    امینی

    26

    آمل

    4          

    سید رضا

    حسینی گرجی

    26

    بهشهر

     

    رشته دسر کوتن

     

    نام

    نام خانوادگی

    سن

    شهر

    1          

    سید رامتین

    حسینی زرین کلایی

    7

    قائم‌شهر

    2          

    سید پارسا

    محمدی

    8

    ساری

    3          

    سودا

    حامدی استخرسر

    10

    ساری

    4          

    نگین

    غفوری واسکسی

    11

    ساری

    5          

    محسن

    دیوسالار

    11

    تهران

    6          

    پدرام

    جهانی نسب

    11

    ساری

    7          

    سید امیررضا

    محمدی سیدکلایی

    12

    ساری

    8          

    فرنیا

    دستدار

    13

    ساری

    9          

    ابوالفضل

    رحمانی

    13

    نور

    10      

    امیررضا

    طیبی

    13

    ساری

    11      

    متین

    ذلیکانی

    14

    جویبار

    12      

    محمدحسین

    طیبی

    15

    جویبار

    13      

    سید همایون

    حسینی ماچکپشتی

    17

    جویبار

    14      

    محمدرضا

    کاظمی لهمالی

    18

    ساری

    15      

    مجید

    بتیار

    19

    قائم‌شهر

    16      

    توحید

    حیدری

    22

    آمل

    17      

    سجاد

    پاریاو فلاح

    26

    ساری

    18      

    محمدرضا

    هاشمی

    34

    آمل

    19      

    گلدسته

    زارع سنگدهی

    40

    ساری

    20      

    رمضان

    یوسفی میانای

    48

    آمل

     

    بخش گروهی

     

    نام گروه

    سرپرست

    شهر

    1          

    اساره سو

    کریم کمالی فر

    سوادکوه

    2          

    چاربیدار

    ابوالقاسم قاسم پور

    بابل

    3          

    سرونگ

    محمدمهدی وظیفه شناس

    بهشهر

    4          

    مازرون

    رضا دیوسالار

    رویان

    5          

    هرایی

    خیرالله قاسمی گرجی

    بهشهر

    6          

    تتی وا

    حسین جهانی نسب

    ساری

    7          

    تبری نوا

    امین باکوئی کتریمی

    ساری

     

     

     

     

    دوتار

     

    نام

    نام خانوادگی

    سن

    شهر

    1          

    امیرمحمد

    دیوسالار

    9

    نور

    2          

    سورنا

    حمیدی زاده

    11

    بهشهر

    3          

    امیرحسین

    رضازاده

    13

    بابل

    4          

    پارسا

    گلستانی

    15

    ساری

    5          

    محمدحسین

    ابراهیمی

    15

    ساری

    6          

    علی

    کاظمی

    17

    آمل

    7          

    هومن

    جعفری کلیجی

    17

    قائم‌شهر

    8          

    امیرعلی

    جهانبخش

    18

    سوادکوه

    9          

    مهدی

    محسنی راد

    18

    محمودآباد

    10      

    امیرحسین

    مرادی بالف

    20

    بابل

    11      

    علی رضا

    پورحاجی

    20

    ساری

    12      

    سید سجاد

    آشوری

    22

    ساری

    13      

    فرهاد

    محمدی

    24

    سوادکوه

    14      

    عیسی

    تقی پور تروجنی

    30

    بهشهر

    15      

    اسفندیار

    عابدی فیروزجائی

    32

    بابل

    16      

    محسن

    حاجی تبار فیروزجایی

    33

    قائم‌شهر

    17      

    سعید

    زارع

    36

    ساری

    18      

    خسرو

    اسحاقی گرجی

    37

    بهشهر

     

    رشته سرنا

     

    نام

    نام خانوادگی

    سن

    شهر

    1

    محمد

    الیاسی سرکتی

    23

    دودانگه

    2

    نورالله

    یوسفی

    33

    ساری

     

     

  • پیرو انتشار قطعۀ موسیقی «دیره» که در آن از کلام و تصویر خوانندۀ زنده یاد حبیب محبیان استفاده شده، همسر آن مرحوم نسبت به انتشار این اثر بدون رضایتنامۀ کتبی و قانونی حبیب و خانودۀ وی واکنش نشان داد.

    وی گفت:

    به حبيب مجوز فعاليت نداديد اما بعد از ٩ سال با اسمش و مهمتر به كسي كه پولشو خورد، ازش سواستفاده و بهش اهانت كرد و قلبشو شكوند، مجوز داديد تا بتواند يكبار ديگر ازش سواستفاده كند، حتي وقتي حبيب در بين ما نيست

    از اين اتفاق عجيب بسیار شوكه شده ايم.

    ‎بي احترامي و اهانت، عملي زشت و ناپسنديده است، كه براي من به عنوان همسر حبيب و دوستدارانش همانند نمك پاشيدن به زخم تازه پرواز حبيب مان است كه ما را بسيار آزرده نمود.

    اگر قرار بود به حبیب مجوز فعالیت بدهید، باید به خودش و در زمان حیاتش مجوز مي داديد، با اینکار به روح حبيب توهین شده است.

    حبیب گفتنی ها را در آخرين مصاحبه با مجله ایده ال بيان كرد و ديگر نیازی به حاشيه پردازي نیست.

  • آئین اختتامیه بخش نواحی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، جمعه‌شب دوم شهریورماه با معرفی برگزیدگان در تالار وحدت برگزار شد.

    سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر ارشاد، علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی، محمدرضا درویشی، حسین علیزاده، علی‌اکبر شکارچی، داریوش پیرنیاکان، حمیدرضا اردلان، آلما جوقی، محمد خوشرو، علیرضا سلیمانی، علی‌اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودکی، علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و دبیران جشنواره در این مراسم حضور داشتند.

    در ابتدای مراسم نماهنگی از روند انتخاب آثار دوره‌ی دوازدهم در بخش نواحی جشنواره‌ی ملی موسیقی جوان پخش شد.

    سپس سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران در مقام مجری این مراسم پشت تریبون قرار گرفت و ضمن خوشامدگویی به هنرمندان و شرکت‌کنندگان این دوره از جشنواره، از هومان اسعدی دبیر جشنواره برای ایراد سخنرانی دعوت کرد.

    اسعدی ضمن تبریک به هنرمندان موسیقی به‌واسطه‌ برگزاری جشنواره‌ی جوان گفت: امسال دوازدهمین دوره جشنواره ملی موسیقی جوان در بخش نواحی برگزار شد و در ادامه بخش‌های کلاسیک و موسیقی دستگاهی برگزار خواهد شد.

    او ادامه داد: امسال بیش از 1600 اثر به دبیرخانه ارسال شد که بیش از 600 اثر مربوط به موسیقی نواحی بوده و در نهایت بیش از 600 اثر به مرحله نهایی راه پیدا کرد. 300 اثر از موسیقی نواحی بود. امشب شاهد اسامی 150 برگزیده این بخش خواهیم بود. نیمی از این جشنواره نواحی و نیمی دیگر مربوط به موسیقی دستگاهی و کلاسیک است. می‌دانیم تعداد شرکت‌کنندگان بیشتر از این باشد. امیدواریم در آینده شاهد حضور آن‌ها باشیم.

    اسعدی همچنین گفت: در این چهار دوره که موسیقی نواحی اضافه شده است هرسال شاهد ارتقای کیفی و کمی بودیم. وضعیت موسیقی نواحی در ایران وضعیتی خاص است. کمتر کشوری هست که از نظر تنوع قوام و فرهنگ مانند ایران باشد. امشب شاهد بخش‌هایی از این تنوع و تکثر هستیم. این بسیار امیدوارکننده است که شرکت‌کنندگانی از طیف‌های سنی داریم که علاوه بر مشکلات به فعالیت خود ادامه داده و استمرار این فرهنگ به‌وضوح دیده می‌شود.

    دبیر جشنواره اضافه کرد: موسیقی هویت ایران را می‌سازد و این تنوع نتیجه جهان‌بینی است. استمرار این چند دوره اثرات مثبتی داشته و توانسته است تا حد زیادی انگیزه‌ای برای جوانان و نوجوانان باشد تا در صحنه حضور داشته باشند و فرهنگ نیاکان خود را زنده کنند.

    او در پایان تأکید کرد: ضمن تشکر ویژه از شرکت‌کنندگان و تبریک به برگزیدگان، اگرچه این جشنواره ظاهراً ماهیتی رقابتی دارد، اما اول یا دوم شدن مسئله اصلی نبوده و حضور پررنگ یک منطقه است که باعث ایجاد هویتی جمعی می‌شود. هر اقلیمی نماینده‌ای دارد و نمایندگی به بهترین وجه انجام می‌شود. محدودیت‌های مالی جشنواره باعث این رتبه‌بندی شده چون در غیر این صورت به نظر ما هر 600 نفر برگزیده هستند.

    سپس برخی شرکت‌کنندگان موسیقی نواحی که گلچینی از موسیقی اقوام ایرانی را در برمی‌گرفتند روی صحنه حاضر و اجرای بی‌نظیری را به نمایش گذاشتند.

    در ادامه برنامه هیئت داوران دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، برگزیدگان بخش‌های مختلف موسیقی نواحی ایران را به شرح ذیل اعلام کرد:

    برگزیدگان موسیقی آذری:

    هیئت داوران بخش موسیقی آذری، ضمن تقدیر از ‌هاپانیذ ستاری نوازنده قانون آذری (از تبریز) و افرا اصلان حسینی نوازنده دایره آذری (از تبریز)، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌کند:

    برگزیدگان بخش موسیقی آذربایجان:

    برگزیدگان تک‌نوازی تار آذری:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم به‌طور مشترک: سینا شجری (تبریز) و زهرا میرزایی (زنجان)

    رتبه دوم: آراز قاسمی (تبریز)

    رتبه اول: آراز وجودی (تبریز)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: مهران بهروزی (تبریز)

    رتبه دوم: فرزین رازقی (تبریز)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: سئویل اقدسی (تبریز)

    رتبه دوم: اِلمان اطهری (تبریز)

    رتبه اول: ناصر مددی (تبریز)

     برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه آذری:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: پارمیس ستاری (تبریز)

    رتبه دوم: آرین ضمیری (تبریز)

    رتبه اول: رضا محمدی (تبریز)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: آرمین زینال زاده (تبریز)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: روزبه مقدم نژاد (تبریز)

    رتبه دوم: آیلار جهانگیری (تبریز)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی قوپوز:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: اسماء میکائیلی (مشکین‌شهر)

    رتبه دوم: ابراهیم راثی (تبریز)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم و دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم و سوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: محمدرضا حمیدی (تهران)

    برگزیدگان تک‌نوازی گارمون:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: محمدرضا محمدوند (تبریز)

    رتبه دوم و اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول و دوم تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم و دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم و سوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: سینا حسن‌زاده (تبریز)

    برگزیدگان تک‌نوازی دوتار شرق و جنوب خراسان:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: کیان واحدی (تربت جام)

    رتبه دوم: کوثر حیاتی (تربت جام)

    رتبه اول: مهدیس ابراهیمیان (تربت جام)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: الهداد بهرامی (تایباد)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول به‌طور مشترک: مصطفی تیموری (تربت جام) و ایمان تخم‌کار (تربت جام)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم به‌طور مشترک: محمد سلیمانی (تربت جام) و علی شیری (تایباد)

    رتبه دوم: سلمان سلیمانی (تایباد)

    رتبه اول: همایون حامدی (تربت جام)

    - برگزیدگان آواز شرق و جنوب خراسان:

    گروه سنی الف (1):

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: محمد امین امینی (تربت جام)

    رتبه اول: مبین دُرپور (تربت جام)

    گروه سنی الف (2):

    رتبه سوم: کیان واحدی (تربت جام)

    رتبه دوم: عبدالرحمن باطوری (تربت جام)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: محسن کریمی (تربت جام)

    رتبه دوم: امین برنا (تربت جام)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی دف:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: علی کاربین (مشهد)

    رتبه دوم: پرنیان سلیمانی (اصفهان)

    رتبه اول: محمد مرادی (سنندج)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: محمدمهدی قاسمی (شیراز)

    رتبه دوم: امیرمحمد نیک منش (شاهین‌شهر)

    رتبه اول: سعید فرزانگان (سنندج)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: نرگس ربانی نیا (لنجان)

    رتبه دوم: حامد سهرابی (کرمانشاه)

    رتبه اول: فرید زندی (سنندج)

    برگزیدگان بخش موسیقی کردی:

    هیئت داوران بخش موسیقی کردی ضمن تقدیر از نیما شفیعی نوازنده ساز سرنای کردی، آلان فاروقی نوازنده دهل کردی، پارسا احمدزاده نوازنده ضرب کردی و امید دباغی نوازنده ضرب کردی برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌نماید

    برگزیدگان تک‌نوازی نرمه نای:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: پارسا احمدزاده (سقز)

    رتبه اول: آروین دباغی (بوکان)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: اسماعیل محمودی (بوکان)

    رتبه دوم: کریم صالحی (بوکان)

    رتبه اول: مژگان سیدی (بوکان)

    برگزیدگان تک‌نوازی دوزله:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: پارسا احمدزاده (سقز)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: علی کمالی (دالاهو)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: فرهاد سلیمانی (کامیاران)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: نیما شفیعی (روانسر)

    برگزیدگان تک‌نوازی سُرنای کردی:

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: محراب قیطاسی (کامیاران)

    برگزیدگان تک‌نوازی دهل کردی:

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: امید دباغی (بوکان)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: سامان شریفی (روانسر)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    - برگزیدگان تک‌نوازی ضرب کردی:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: مژده سیدی (بوکان)

    رتبه دوم: کیانوش شهسواری (سقز)

    رتبه اول: آلان فاروقی (سقز)

    برگزیدگان آواز کردی:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: فؤاد استاد قادری (سقز)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: جبرئیل تخت فیروزه (مریوان)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی نی قشقایی

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: محمدرضا چریکی (اهواز)

    برگزیدگان بخش آواز و دوتار ترکمن:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: ایمان عطا (گنبد کاووس)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: ایوب کم (بندر ترکمن)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: میثم شاعری (گنبد کاووس)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی دوتار ترکمن:

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم به‌طور مشترک: سولماز تکه (گنبد کاووس) و حامد پدری (گنبد کاووس)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه ترکمن:

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: دوران عطا (گنبد کاووس)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: گل محمد کم (بندر ترکمن)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه لرستان:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم به‌طور مشترک: محمدرضا بارانی (خرم‌آباد) و پویا یگانه (خرم‌آباد)

    رتبه دوم: عرفان مریدی (شهریار)

    رتبه اول: محمد امینی راد (نهاوند)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: سعید پانسته (خرم‌آباد)

    رتبه دوم: سبحان امرائی (کوهدشت)

    رتبه اول: حسن سالاروند (دورود)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: مهرداد عزیزی (خرم‌آباد)

    رتبه دوم: سجاد لیریائی (دورود)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی سرنای لرستان:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم به‌طور مشترک: اهورا دلفانی (خرم‌آباد) و محمد رشیدزاده (خرم‌آباد)

    رتبه دوم: عرفان مریدی (شهریار)

    رتبه اول: امیرحسین بسطامی (خرم‌آباد)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: علی الواری (اندیمشک)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی تنبک لرستان:

    گروه سنی الف (1):

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: پارسا باجلاوند (کرج)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی الف (2):

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: علی باجلاوند (دورود)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است

    برگزیده آواز لرستان:

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: سعید رحیمی پور (خرم‌آباد)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است

    هیئت داوران بخش تک‌نوازی تنبور، ضمن تقدیر از رها افضلی (دالاهو)، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌کند:

    برگزیدگان تک‌نوازی تنبور:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: سید فرهاد فرهادی (دالاهو)

    رتبه دوم به‌طور مشترک: وِریا کریمی (دالاهو) و تارا افضلی (دالاهو)

    رتبه اول به‌طور مشترک: پویا عباسی (کرمانشاه) و حافظ کریمی (دالاهو)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: مهدی مریدی (ساوه)

    رتبه دوم: سهیل رستمی (کرمانشاه)

    رتبه اول: امین ملک‌زاده (هشتگرد)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم به‌طور مشترک: حامد ناجی (کرمانشاه) و داود نجف زاده (کرمانشاه)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: علی‌اکبر مرادی مشکین (همدان)

    برگزیدگان بخش آواز و تنبور:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: ایلیا احمدیان فر (کرمانشاه)

    رتبه دوم: علی احمدیان فر (کرمانشاه)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم به‌طور مشترک: سعید کرمی راد (کرمانشاه) و علی کمالی (دالاهو)

    رتبه اول به‌طور مشترک: بُرزو امیریان (سر پل ذهاب) و پدرام ظاهری نیا (قصر شیرین)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: سید ساسان خاموشی (دالاهو)

    رتبه دوم: سیروان شیروئی (دالاهو)

    رتبه اول: سجاد علائی فر (دالاهو)

    برگزیدگان بخش موسیقی مازندران:

    هیئت داوران ضمن تقدیر از سید امیررضا محمدی نوازنده دوتار (از جویبار) و آرش احمدزاده نوازنده لَله وا (از قائم‌شهر)، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌کند:

    برگزیدگان تک‌نوازی دوتار مازندران:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: محمدحسین ابراهیمی (ساری)

    رتبه دوم: محمدحسین طیبی (ساری)

    رتبه اول: سید محمدرضا محمدی (قائم‌شهر)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: امیرعلی جهان بخشی (سوادکوه)

    رتبه دوم: علیرضا پورحاجی (ساری)

    رتبه اول: مجید بِتیار (ساری)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: فرهاد محمدی (سوادکوه)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی کمانچه مازندران:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: نیایش طالبی (ساری)

    رتبه دوم: حسام بِتیار (ساری)

    رتبه اول: سید محمدرضا محمدی (قائم‌شهر)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: صالح جعفری (بابلسر)

    رتبه دوم: کمیل مسلمی (ساری)

    رتبه اول: علی فتحی (جویبار)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: شهرام هادیان (ساری)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول به‌طور مشترک: رضا ابراهیمی (تهران) و فرشید اسکندری (سوادکوه)

    برگزیدگان تک‌نوازی غِرنه:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: حسین جهانی نسب (ساری)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: امیرمحمد خطیبی (نکاء)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: میلاد امینی (آمل)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان بخش آواز مازندران:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: مهدی کارگر (ساری)

    رتبه اول به‌طور مشترک: آرمان فلاح‌پور (ساری) و سید یونس قریشی (ساری)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: امیرحسین جعفری (آمل)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی لَله وا:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: رضا کاظمی (سوادکوه)

    رتبه دوم: حسین جهانی نسب (ساری)

    رتبه اول: محراب قیاسی (آمل)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: رضا فیضی (آمل)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: زمان عابدی (سوادکوه)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: جواد محسن تبار (سوادکوه)

    رتبه دوم: میلاد امینی (آمل)

    رتبه اول: حمیدرضا قیاسی (آمل)

    برگزیدگان تک‌نوازی سُرنای مازندران:

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: محمدرضا کاظمی (ساری)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: محمد الیاسی (ساری)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    برگزیدگان تک‌نوازی دِسَرکوتِن:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: هستی حسن نژاد (ساری)

    رتبه دوم به‌طور مشترک: امیررضا طیبی (ساری) و کوثر مصطفی پور (ساری)

    رتبه اول: محمدحسین طیبی (ساری)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: توحید حیدری (آمل)

    رتبه دوم: مجید بِتیار (ساری)

    رتبه اول: محمدرضا کاظمی (ساری)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: سجاد پاریاو فلاح (ساری)

    برگزیدگان تک‌نوازی دوتار شمال خراسان:

    گروه سنی الف (1):

    رتبه سوم: رضا محرابی (شهریار)

    رتبه دوم: بهاره شریفی (مشهد)

    رتبه اول: امیرحسین حسین زاده (تهران)

    گروه سنی الف (2):

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: فرهاد اسلامی (شیروان)

    رتبه اول: مصطفی اسلامی (شهریار)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: بامداد غفاری (قوچان)

    رتبه دوم: صادق غلام‌رضا زاده (شیروان)

    رتبه اول: فرشاد علی نژاد (قوچان)

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: سجاد حسین پور (مشهد)

    رتبه دوم: شهاب رضازاده (شیروان)

    رتبه اول: محمد رحمانی (مشهد)

    برگزیدگان بخش آواز شمال خراسان:

    گروه سنی الف:

    رتبه سوم: سید پدرام خلیق (قوچان)

    رتبه دوم: علی انصاری (درگز)

    رتبه اول: جلیل خانی (قوچان)

    گروه سنی ب:

    رتبه سوم: سعید هوشمند (شیروان)

    رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    گروه سنی ج:

    رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

    رتبه دوم: مظاهر حدادیان (فاروج)

    رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

    - هیئت داوران بخش تک‌نوازی نی انبان از مهدی حیدری منفرد (بوشهر) تقدیر می‌کند.

    دوازدهمین جشنواره‌ موسیقی جوان در بخش موسیقی دستگاهی و کلاسیک از روز سه‌شنبه ششم شهریورماه در تالار رودکی ادامه خواهد یافت.

     

    به دعوت مجری برنامه محمدرضا درویشی پژوهشگر حوزه موسیقی برای سخنرانی به روی سن خوانده شد، او در سخنانی کوتاه گفت: جشنواره ملی موسیقی جوان امروز بی‌تردید بزرگ‌ترین رویداد هنری کشور است. آنچه موسیقی نواحی می‌نامیم زیربنای کل موسیقی این سرزمین است.

    او ادامه داد: موسیقی دستگاهی که به آن موسیقی رسمی و ملی می‌گویند با زبان فرق می‌کند، موسیقی ملی شامل موسیقی همه اقوام ایران است. موسیقی نواحی اساس موسیقی کشور است که هر قسمت آن قدمتی چند صد یا چند هزارساله دارد. این موسیقی است که باید از آن حمایت و مراقبت کرد. من از مسئولان و نهادهایی که در زنده نگاه داشتن این جشن فرهنگ ایران دخیل بوده‌اند کمال تشکر را دارم. باور کردم که تا وقتی عشق و عرق به ایران وجود دارد این فرهنگ علی‌رغم خواست کسانی که به دنبال نابودی آن هستند، زنده می‌ماند.

    سپس گروه دیگری از نواحی بخشی از موسیقی اقوام خود را روی صحنه اجرا کردند.

    سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر ارشاد در ادامه برنامه گفت: اگر زبان را ظرفیت برقراری ارتباط به‌وسیله نشانه‌ها بدانیم، بیان، پیدا و روشن سخن گفتن است، یعنی گفتن به آدابی و ترتیبی به شیوه و منشی. می‌پندارم که همان‌گونه که اشعار حافظ و سعدی و مولانا، بیان ممتازی از زبان فارسی است، نغمه‌های برگذشته از قرن‌ها که هنوز و همچنان در زندگی اقوام و شهروندان جای‌جای کشور عزیزمان جاری هستند و با شنیدنشان یاد و خاطره‌ای از تاریخ جغرافیایی در خاطر ما جان می‌گیرد، همان بیان بلیغ است که معنا را روشن می‌کند و جان می‌بخشد. بنابراین ما می‌توانیم در بیان نغمه‌ها خود را ببینیم. خودی خالص و بی‌نقاب، از این روست که می‌گویند برای دانستن و شناخت حال می‌توان به اثر هنری نگریست.

    او ادامه داد: هر چه آثار هنری پخته‌تر و سخت‌تر باشند به مخاطبان از قوام فرهنگ خبر می‌دهند و اگر آثار لرزان باشند یا سست و خدای‌ناکرده یک‌بارمصرف، همان تصویر را ارائه می‌کنند. چنین است که کارشناسان و خبرگان موسیقی بر این باورند که باید برای موسیقی ارزشمند، برنامه‌ها داشت و کارها کرد، چرا که بازتاب تصویری از ماست.

    حسینی همچنین گفت: جشنواره موسیقی جوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای هنری است، مهم است چون نشانه فرداست. همه کارها کار امروز است جز آنچه برای نوجوانان و جوانان است، چون خبر از آینده می‌دهد. ملتی آینده‌ باشکوه و فرازمند خواهند داشت که ره‌توشه و سرمایه از گذشته بگیرند. امشب که مراسم پایانی بخش موسیقی نواحی از جشنواره موسیقی جوان است می‌بینیم که چطور و با چه ظرافتی، ظرایف موسیقی نواحی ایران را نوجوانان و جوانان اجرا می‌کنند. آنچه امروز می‌بینیم بی‌تردید حاصل شوق این عزیزان، اهتمام خانواده‌ها، دلسوزی مربیان و نیز همین جشنواره است که با تدبیر هومان اسعدی عزیز، موسیقی‌دان نامدار و به دستیاری 90 داور کم‌نظیر، دوازده دوره را پشت سر گذاشته است.

    معاون امور هنری وزیر ارشاد اضافه کرد: جشنواره موسیقی جوان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای هنری کشور با قوت تمام ادامه خواهد یافت و از صبح فردا کار جشنواره سیزدهم آغاز خواهد شد. امیدوارم در دوره‌های آتی بخش‌های نظری نظیر کارگاه‌هایی برای شناخت بیشتر سنت‌ها برای جوانان عزیز شرکت‌کننده و فرصت آموختن از محضر استادان طراز اول کشور فراهم شود و بتوانیم گام‌هایمان را استوارتر برداریم.

     

     

  • آوایی ماندگارتر از هر زمان در راه است.

    حنیف شهمیرزادی بهمراه گروهی متخصص،آلبوم موسیقی سنتی در قالب کلام آئینی تولید نمود که بسی شنیدنی ست.در این مجموعه که تولید آن سه سال به درازا انجامید با مدد و نگاه خاصه ی امام رضا(ع) و از مقابل گنبد و بارگاه ملکوتی اش،طرح تولید بر ذهن تهیه کننده و راوی اثر-یاسر اکبرنتاج نگاشته شد و به کمتر زمانی،گروه تولید دست در دست یکدگر دادند به مهر.

    پس از ساخت موسیقی،تنظیم،افکت زیرکلام،صداگذاری و نوازش سازهایی همچون باغلاما،عود،سه تار و دف توسط حنیف شهمیرزادی،ویولن به دستان مهبد نبوی تهرانی،نی نوازی به نفس سینا شکری،ضبط،سازهای الکترونیک،پیانو،میکس و مسترینگ الیاس جوادیان و صدای جاودانه ی عشق-مقتدا غرباوی-بهمراه کرخوانیهای خانمها الهه و اعظم افضلی،مهسا دادوک،گلسا شهمیرزادی و آقایان امید بهرام نقد و ایلیا جوادیان با نظارت مذهبی حجت الاسلام محمد سلطان زاده،قرائت آیه وحی به دم استاد عالیشاه،شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا با مدیریت محمد غلامی،مراحل اخذ مجوز رسمی و سپس انجام امورات چاپ،تکثیر و پخش آلبوم را بعهده گرفت.

    آنچه که در آلبوم"آنجا که بال فرشته می سوزد"اتفاق افتاده ماحصل بیش از 400 ساعت ضبط استودیویی است.

    تلفیق موسیقی سنتی با کلام آئینی بهمراه افکتهای نمایشنامه ای،این اثر را متمایز از سایر تولیدات در این سطح ساخته؛گو اینکه شنونده در متن روایت حضور دارد و شاهد ماجراهای واگویه در آن است.

    کلام شیرین شعر برخاسته از شعور مقاتل،به این اثر شیوایی خاصی بخشیده که با جاگذاری مناسب در متن موسیقی،بهمراه بهره های نمایشی،بر جان شنونده تاثیرات زیبایی خواهد گذاشت.

    و این تنها صداست که می ماند..

  • به گزارش ایرنا، دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعی از مسئولان این وزارتخانه و استان، فرماندار کرمان و هنرمندان و علاقه مندان به موسیقی برگزار شد.
    معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آیین از برگزاری دهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان ابراز خرسندی و ابراز امیدواری کرد: نسل آینده این میراث گرانبها را حفظ کند.
    علی مرادخانی با بیان اینکه موسیقی نواحی حوزه بسیار گسترده ای دارد افزود: امیدواریم این جشنواره بیش از این فراگیر شود هر چند اتفاقات خوبی در این حوزه رخ داده است.
    وی با اشاره به رواج موسیقی نواحی فارسی در کشورهای مختلف دنیا تصریح کرد: امیدواریم در سالهای آینده شاهد حضور هنرمندان کشورهای مختلف در این جشنواره باشیم.
    معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: امیدواریم این جشنواره هنرمندان خوبی در عرصه موسیقی نواحی معرفی کند و در سال جاری تعدادی از هنرمندان به جشنواره های کشورهای دیگر اعزام شوند و این سیاست ما در این حوزه است.
    وی افزود: استعدادهای بسیار زیادی از موسیقی نواحی در کشور ما وجود دارد و موسیقی نواحی موسیقی هویتی ما است.
    مرادخانی تاکید کرد: از همه مسئولان استان کرمان و دست اندرکاران برگزاری جشنواره موسیقی نواحی که برای هرچه بهتر برگزار شدن این رویداد هنری زحمت کشیده اند قدردانی می کنم.
    مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان نیز گفت: حضور هنرمندان موسیقی نواحی در کرمان موجب شادابی و نشاط این استان شد.
    محمدرضا علیزاده افزود: این دوره از جشنواره از کیفیت بالاتری نسبت به دوره سال گذشته برخوردار بود.
    وی تصریح کرد: انسجام و بالا رفتن کیفیت امور اجرایی با برون سپاری امور به بخش خصوصی یکی از ویژگی های دهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان بود.
    مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان ادامه داد: فعالیت و مشارکت جدی دبیرخانه جشنواره موسیقی نواحی با حضور انجمن موسیقی، هنرمندان و اصحاب موسیقی ویژگی دیگر این جشنواره بود.
    وی مردمی بودن این دوره از جشنواره را ویژگی دیگر دهمین جشنواره موسیقی نواحی ذکر کرد و افزود: برنامه های این جشنواره همزمان با شهر کرمان در 9 شهرستان دیگر استان با همت فرمانداران برگزار شد.
    علیزاده با بیان اینکه 86 هنرمند از سراسر کشور در دهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان حضور داشتند اظهار کرد: در این دوره 39 برنامه در بخش راویان اصالت و 40 ساعت برنامه اجرای عمومی در قالب 36 گروه برگزار شد و مهمانانی از کشورهای آلمان، ترکیه و افغانستان در این جشنواره حضور داشتند.
    وی بیان کرد: 15 نفر از پیشکسوتان موسیقی نواحی در این دوره از جشنواره به اجرای برنامه پرداختند.
    علیزاده با بیان اینکه استقبال بسیار خوبی از برنامه های دهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان بعمل آمد افزود: 35 هزار نفر در سراسر استان کرمان از برنامه های جشنواره دیدن کردند.
    مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان بیان کرد: از همراهی تمام مسئولان و دست اندرکاران اجرایی جشنواره به ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار کرمان در راستای هر چه بهتر برگزار شدن این دوره از جشنواره موسیقی نواحی تشکر می کنم.
    وی گفت: چند ویژگی در جشنواره نواحی امسال وجود دارد که نسبت به دوره قبل دارای تفاوت هایی است و این مرهون شورای سیاستگذاری استان و دفتر موسیقی وزارت ارشاد است که واقعا جشنواره با کیفیتی را برای این دوره رقم زد.
    وی ادامه داد: از سوی دیگر مشارکت جدی دبیرخانه جشنواره موسیقی نواحی کشور بود که امسال به همت انجمن موسیقی کرمان فعال شد و این نکته بسیار ارزشمندی است.
    وی تصریح کرد: امیدوارم چنین استقبال قابل توجهی با تلاش خدمتگزاران حوزه فرهنگ و هنر استان کرمان به نحوی برنامه ریزی شود که استان کرمان میزبان خوبی برای جشنواره موسیقی نواحی کشور در دیار کریمان طی دوره های آینده باشد.
    دبیر علمی دهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران نیز گفت: موسیقی یکی از وجوهی است که فرهنگ‌ در آن نمود پیدا می کند.
    احمد صدری افزود: به دلیل اینکه منظومه ها هویت تاریخی ایران هستند در این دوره موضوع رقابتی جشنواره منظومه خوانی تعیین شد.
    وی بیان کرد: در جلسات قبل از برگزاری جشنواره موسیقی نواحی نگاه خاصی به بحث پژوهش در رابطه با منظومه خوانی شد که بسیار مورد استقبال علاقه مندان قرار گرفت.
    وی گفت: در بخش راویان اصالت و بخش مسابقه به دلیل کمبود منابع مالی تعداد افراد کمتری دعوت شدند تا بتوانیم کیفیت بالاتری با حضور جوانان در جشنواره شاهد باشیم.
    دبیر علمی دهمین جشنواره موسیقی نواحی در کرمان گفت: در این جشنواره توجه ویژه ای به پیشکسوتان شد و سعی کردیم از پیشکسوتانی که کمتر در جشنواره ها شرکت کردند استفاده کنیم.
    وی اظهار کرد: فرهنگ مجموعه هم بسته ای از دانش های مکتوب است که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است و زمانی به فرهنگ خودمان پشت کنیم هیچ حرکتی نمی توانیم انجام دهیم اما وقتی به این موضوع توجه بیشتری داشته باشیم و بتوانیم با فرهنگ جهانی گفت و گو کنیم می توانیم وارد مناسبات ارشمند جهانی شویم.
    وی گفت: به هر حال امیدوارم این دوره از جشنواره ها تذکری باشد که به این نوع موسیقی توجه کرده و بتوانیم از این فضای ارزشمند به آرامش دست پیدا کنیم.
    پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران توسط مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه جشنواره قرائت شد.
    در پیام سیدرضا صالحی امیری آمده است، '‎بسم الله الرحمن الرحیم؛ ‎هنر فرصتی تعالی بخش و پنجره ای گشوده رو به گستره وارستگی و آرمانجویی آدمی است.
    این پیام می افزاید: هنر روایت شایستگی ها، ارزشها، و هنجارهای والا در جغرافیای وسیع فرهنگ انسانی است.
    در ادامه آمده است، هنر موسیقی نیز از جلوه های تلاش و پویش دیر پای مردمان برای روایت شوق آفرین زیبایی و کمال است هنری که هزاران سال است به لطافت و تاثیر، راه پیدا و پنهان خود را از میان اقوام و سرزمینهای مختلف نسل به نسل همچون جویباری آرام و صبور باز کرده و به امروز رسیده است.
    این پیام می افزاید، ‏‎موسیقی نواحی ایران در این میان تافته ای ممتاز تر و دلنوازتر بشمار می آید و ره آورد و میراثی کم نظیر از تار صداقت، اصالت، و هویت و پود صمیمیت، زیبایی و پویایی و در رنگارنگی از معنا حقیقت و اسطوره. جلوه ای که به موسیقی صرف اکتفا نمی کند و شعر، نکته، پند و فضیلت را در منشوری از نغمه، نوا، سکوت و تنیده در آیین، رسوم، شادمانه ها، سوگواره ها و حماسه ها، به وسعت رنگین کمان اقوام این سرزمین کهن، به گوش همگان می رساند، در نقل پیشکسوتان گرانقدر برنشسته تا نوجویایی مشتاق و ایستاده که در آوا و نوایشان پیام یکتا پرستی صلح و امید را در سایه سار هویت و اصالت نجوا می کنند.
    این پیام می افزاید، ‏‎دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران ضمن توجه دادن به حفظ مواریث و گنجینه های معنوی این مرز پرگهر، طرحی نو برای نسل امروز و آینده ایران اسلامی ارائه می دهند که شاخسار بلند هنر اهالی نجیب این عرصه، هر روز با انگیزه و نشاط بیشتر افق های روشن خود را نظاره گر خواهد بود.
    وی در پایان آورده است، ‎از همه دست اندرکاران این رخداد ملی صمیمانه سپاسگذاری می کنم.'
    در این آیین که با حضور علاقه مندان موسیقی همراه بود، گروه های منتخب موسیقی نواحی به اجرای برنامه پرداختند.
    در پایان پس از قرائت بیانیه پایانی هیات داوران جشنواره، از برگزیدگان دهمین جشنواره موسیقی نواحی کشور در کرمان با اهدای جوایز و لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.
    برگزیدگان بخش پیشکسوتان دهمین جشنواره موسیقی نواحی به قرار زیر معرفی شدند،
    حسینعلی قدمی (استان مرکزی)، حبیب الله حدادیان (خراسان رضوی)، حق رضا فطری (همدان)، خداداد زنگشاهی (سیستان و بلوچستان)، گلاب علی داوودی (زنجان)، کریم کریمی (خراسان رضوی)، علی غلامرضایی (خراسان رضوی)، طواق سعادتی (گلستان)، گرامی افشار (کرمان)، فیض الله قره خانی (خراسان رضوی)، هوشنگ کردستانی (کرمان)، حسن امینی (آذربایجان غربی)، موسی ملک حسینی (گلستان)، علی حسین قنبری (گلستان).
    * در بخش پژوهشگران برگزیده؛ احمد ملکی از آذربایجان غربی، فاروق رحمانی از سیستان و بلوچستان، منوچهر تتری از ایلام ، سید احمد حسینی از گلستان، بهمن شریفی از مازندران، محمد عالمی از مازندران معرفی شدند.
    * در بخش گروه ها و هنرمندان برگزیده؛ علیرضا محولاتی از خراسان رضوی ، شهرستان کاشمر، حسن کوهی از سیستان و بلوچستان ،شهرستان سرباز ( نوازندگان همراه : ابوبکر زرد کوهی، جلال بلوچ زهی ، مهدی اصلاح علی آبادی از خراسان رضوی، شهرستان قوچان ، مظاهر حدادیان از خراسان شمالی شهرستان فاروج ، ابراهیم تیموری از خراسان رضوی ، شهرستان تربت جام ( نوازنده همراه : مصطفی تیموری )، نیما شفیعی از کرمانشاه، شهرستان روانسر ( نوازنده همراه: تیمور ویسی )، صفرعلی رمضانی از گیلان شهرستان لنگرود ( نوازنده : محمدرضا عشقی )، علی شاه جوشن پور از کرمان ، شهرستان منوجان ( نوازنده همراه : غلامحسین نظری )، فریدون ایثاری از کرمانشاه ( نوازنده همراه : فرزاد بساط پور)، عبدالمجید مرادی و میثم شاعری از گلستان ، شهرستان ترکن صحرا ، سید جواد حسینی از گلستان ، شهرستان علی آباد کتول معرفی شدند.
    بخش پایانی مراسم اختتامیه دهمین جشنواره موسیقی نواحی کرمان با اجرای گروه موسیقی از استان لرستان با هنرمندی احسان عبدی پور نوازنده سرنا، حامد فیضیان نوازنده کمانچه و سام ابدالی نوازنده دهل همراه بود.
    نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از هفدهم تا بیستم اردیبهشت سال گذشته در کرمان برگزار شد.

    دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران ششم تا نهم تیرماه در نقاط مختلف استان کرمان برگزار شد.

     

    منبع:ایرنا

  • لاک نوعی ظرف چوبی است که در مازندران از آن به عنوان سینی برای تمیز کردن غلاتو ریختن برنج پخته شده در آن در سر سفره و... استفاده میشده است و طی تکامل زندگی اجتماعی از جنس مس و بعدها از جنس های دیگر ساخته شد. برخی از آنها که صدای خوبی داشتند به عنوا ن ساز در محافل زنانه و جشن ها نواخته می شد.(1) صدایی که از تشت لاک چوبی ایجاد می شود

  • استاد لله وا ی مازندران استاد حسینعلی طیبی دار فانی را وداع گفتند

  • نشستی به مناسبت هفتادمین زادرور استاد ابوالحسن خوشرو هنرمند با سابقه مازندران بعد از ظهر چهارشنبه 14 دی ماه 95 با حضور هنرمندان و اهالی مهرآوادر منزلشان برگزار شد

  • زمان جشنواره موسیقی بومی لیلم از شهریور به هفتم تا دهم آذرماه موکول گردید

    از این رو مهلت ارسال آثار تا 31 مهر تمدید شد

  • فراخوان بخش رقابتی دومین جشنواره سراسری موسیقی بومی البرزنشینان لیلِم

    ساری14 تا 17 شهریور 96

    (The 2st LilemFilk Music Festival (Sari 5-8 Sep 2017

     

     

    مهلت ارسال آثار دومین جشنواره ی موسیقی بومی البرزنشینان لیلِم تا تاریخ 31 مرداد 1396 تمدید شد.

     


    تماس با دبیرخانه‌ی جشنواره:
    ۰۹۳۳۱۱۲۱۳۵۶
    ۰۱۱۳۳۳۵۰۷۰۳

    وب‌سایت جشنواره: www.lilemfest.ir

    آیدی تلگرام: lilemfestival

     

  • کیهان کلهر و گروهش پردگیان باغ سکوت را در سمنان به روی صحنه میبرند

  • بانو «جهان حیدری»، خواننده و نوازنده خودآموخته سوادکوهی و عضو گروه آیینی سوادکوه که برای شرکت در جشنواره موسیقی چایکوفسکی در مسکو به سر می‌برد، به عنوان پیشکسوت

  • محمد مهدی ناطق در نشست خبری گفت برای نخستین بار در تاریخ مازندران جشنواره موسیقی ایرانی آوا و نوا در 11 رشته تکنوازی، تار، سه تار، کمانچه، تور، دف، دمبک، ویلون ایرانی و آواز در ساری برگزار می‌شود، اظهار داشت: این جشنواره از 29 دی فراخوان آن اعلام شده و 20 اسفند نتیجه گیری شد.
     
    وی افزود: حدود 300 اثر از مازندران در رشته‌های مختلف بررسی شده است و 115 نفر به مرحله بعدی جشنواره راه یافتند.
     
    دبیر نخستین جشنواره موسیقی ایرانی آوا و نوا با اشاره به اینکه این جشنواره 17 و 18 اردیبهشت از ساعت 10 صبح در سه سالن ارشاد و حوزه هنری برگزار می‌شود، تصریح کرد: برترین‌های جشنواره در مراسم اختتامیه ای تجلیل می‌شوند.
     
    ناطق با بیان اینکه بخش آزاد جشنواره برای هنرمندان ساری ایجاد ومورد استقبال قرار گرفته است، افزود: اختتامیه این جشنواره در 21 اردیبهشت برگزار و نفرات برتر تجلیل می‌شوند.
     
    وی با اعلام اینکه بودجه موسیقی در ارشاد ضعیف است و اصلا وجود ندارد و رنگ هیچ بودجه ای را نداریم، تصریح کرد: تنها اقدامی که از سوی خانه موسیقی ایران صورت گرفت، پوشش بیمه ای هنرمندان است.
     
    این هنرمند مازندرانی با بیان اینکه کمک شهرداری ساری در حوزه فرهنگ و هنر بسیار عالی است، افزود: این نهاد عمومی توانست تاکنون دو میلیارد تومان در حوزه فرهنگ و هنری هزینه کند.
     
    ناطق با اشاره به اینکه ایجاد انگیزه در جوانان و نوجوانان شهر از اهداف جشنواره موسیقی مورد نظر است، گفت: هر اقدام فرهنگی بادی پشتیبانی دولتی و بودجه فرهنگی داشته باشد و تمام ادارات باید به مسیر فرهنگ و هنر و موسیقی ورود پیدا کنند.
     
    دبیر جشنواره موسیقی آوا و نوا با بیان اینکه موسیقی در فضای حزن و شادی با انسان سر و کار دارد، افزود: کمترین توجهی به این هنر از سوی ادارات صورت می‌گیرد.
     
    وی با اشاره به اینکه شورای پنجم در کمیسیون فرهنگی نسبت به شناسایی و حمایت از آثار فاخر موسیقایی تلاش کند، تصریح کرد: دبیرخانه این جشنواره به صورت ثابت حفظ و در سال آینده به صورت گروه‌نواری حفظ خواهد شد.
     
    ناطق با بیان اینکه جشنواره نخست در مازندران دارای آزمون و خطا بوده است، افزود: در مقطع کنونی از داوران بومی استفاده می‌کنیم و امیدواریم دبیرخانه کشوری موسیقی آوا و نوا در مازندران راه اندازی شود.
     
    وی با اعلام اینکه در چهار سال گذشته کار در حوزه هنر دارای چالش‌هایی متعددی است، افزود: عدم شناخت و هماهنگی برخی مسئولان نسبت به فرهنگ و هنر سبب این اتفاقات شده است.
     
    ناطق با اشاره به اینکه کمپین موزیسین‌های ساری را تشکیل دادیم، گفت: با ایجاد این کمپین قصد داریم انتخابات شورای موسیقی ساری را تشکیل دهیم.
     
    وی با بیان اینکه بستر برای حضور هنرمندان بومی و موسیقایی در مازندران باید فراعم شود، تصریح کرد: تغییر نگاه مسئولان به فرهنگ و هنر سبب توسعه فرهنگی و هنری در جامعه نیز می‌شود.
     
    سید مجید افضلی کارشناس مسئول معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری ساری نیز با اشاره به اینکه حضور شهرداری ساری در فعالیت‌های فرهنگی و هنری بسیار متنوع شده است، گفت: برپایی جشنواره‌های تخصصی سبب رضایت هنرمندان شهرستان و استان شده است.
     
    وی با بیان اینکه وزن موسیقی ملی در برنامه‌های موسیقی سنتی تقویت می‌شود، افزود: هشت کارگروه مرتبط با هنر را در حوزه هنری مازندران ایجاد کردیم و در مناسبت‌های مختلف از آنان حمایت می‌کنیم.
     
    این مسئول معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری ساری با اشاره به اینکه طیف گسترده ای از برنامه‌های شهرداری از پوشش‌های رسانه ای مغفول مانده است، گفت: شهرداری ساری آمادگی فعال‌تر شدن حضور رسانه‌ها در عرصه مختلف فرهنگی هنری هستند.
     
    منبع :باشگاه خبرنگاران جوان
  • روز ١٤آبان اسطوره‌ای نبود، یک جریان خیالی و آرزو و آمال یک‌ملت درقالب درست نبود، واقعیت داشت. بیش از ‌هزار‌سال است که یکی از عوامل مهم وحدت مازندران است.

    مردم مازندران پیش از حکومت علویان هم علوی بودند و امروز هم می‌توانیم به‌جای مردم مازندران بگوییم علویان مازندران، یعنی همه ما مازندرانی‌ها که عشق علی(ع) در سینه داریم.

    حدود چهار، پنج‌سال پیش بود که تعدادی از اهالی‌قلم مازندران دعوت شدند تا یک روز از ‌سال را به‌عنوان روزملی مازندران پیشنهاد و تعیین کنند، از ساری من دعوت شدم، از آمل جناب استاد هومند و از بابل و امیرکلا جناب استاد مهدوی و از سوادکوه استاد خانم یوسفی و...

    در اداره‌کل ارشاد اسلامی استان(ساری)جمع شدیم، غیر از من همه اعضای این نشست از صاحبان قلم توانا و از مفاخر مازندران هستند و می‌توانند از رأی خودشان دفاع کنند، من نه از مفاخر مازندران هستم و نه در اندازه این بزرگان، اما به سهم خودم که در پیشنهاد این روز نقش داشتم و اتفاقا بعد از نشست‌های فراوان و طولانی و گفت‌وگو بر سر مناسبت‌های مختلف، نهایتا همه به اتفاق به روز ١٤ آبان رأی دادیم.

    اما من به کدام دلایل و چرا به روز ١٤آبان به‌عنوان روز ملی مازندران رأی دادم؟

    ١- ما در نشست‌هایمان، با توجه به این‌که فریدون در اساطیر ما یک قهرمان مازندرانی است و کاوه زیر پرچم او با ضحاک نبرد کرد به‌عنوان یک گزینه کار کردیم.

    ٢- روی آرش که یک قهرمان اساطیری دیگر و آن‌هم مازندرانی است و ١٣آبان روز آرش بود هم مفصل بحث کردیم، تیرماه سیزده شو را هم به نام آرش داشتیم و خوب هم داشتیم و داریم. ٣- حضور استاد هومند و تخصص ایشان در تقویم مازندرانی و روی نخستین روز ‌سال برابر تقویم تبری هم گفت‌وگو شد، استاد هومند با دست‌پر در این وادی وارد شدند.

    ٤- از روزها و مناسبت‌های مختلف هم خیلی گفتیم، استاد مهدوی تمام روزهای بزرگ تاریخی مازندران را به میدان آورد. با دستی‌پر مثل همیشه.

    ٥- روز ١٤ آبان ‌سال ٢٤٣ شمسی هم که سرآغاز و نخستین روز پیمان رسمی مردم مازندران با علویان بود مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت و در پایان با جمع‌بندی و درنظر گرفتن همه شرایط و با همه‌جانبه‌نگری، همه با هم این روز را به دلایل زیر برگزیدیم. یعنی حداقل من به دلایل زیر به آن رأی دادم، دیگر اساتید با دلایل خودشان و با حساب و کتاب و منطق رأی دادند.

    الف. روز ١٤آبان اسطوره‌ای نبود، یک جریان خیالی و آرزو و آمال یک ملت درقالب درست نبود، واقعیت داشت. بیش از‌ هزار‌سال است که یکی از عوامل مهم وحدت مازندران است.

    ب. این روز جنبه عقلی و عقل‌گرایانه داشت، هم واقعی بود و هم این‌که یک ملت با حساب و کتاب در آن روز خودش تصمیم گرفت، به صحنه آمد، در این روز به‌دست علویان شیعه نشد، مازندران شیعه‌علی(ع) بود. او در این روز کار دیگری کرد. مازندران انتخاب کرد، روز واقعی نیاکان من بود که با غلبه‌بر احساس دست به یک انتخاب زدند.

    ج. من می‌دانستم که اسطوره‌بازی یکی از گرفتاری‌های تاریخی ملت ایران بود، اسطوره خوب است، بد نیست، اما آنگاه که اسطوره‌باز می‌شویم خوب نیست، همش قصه بگوییم و قصه بشنویم و فرهنگ ما فقط شنیداری بشود درست نیست، ما نیاز داریم که آرام‌آرام به سمت و سوی فرهنگ نوشتاری برویم، با کتاب و واقعیات که حقایقی را هم در خود داشته باشند، آشنا شویم، ما حق نداریم مردم را بازی دهیم، بازیگوشی هم نباید بکنیم، نه ادای روشنفکری و نه عوام‌زدگی.

    د. من آن روز به این امید به ١٤آبان به‌عنوان روز ملی مازندران رأی دادم که در آینده این روز در تقویم ملی به‌عنوان روز مردم، روز عقل‌گرایی، روز انتخابات، روز دموکراسی و... انتخاب شود و بنیانگذار این روز تاریخی روز فهم و شعور، مازندرانی باشد که بود.

    هـ . من آن روز به‌عنوان ١٤آبان روز ملی مازندران رأی دادم که درقالب آن روز زبان مازندرانی که صدها لهجه دارد، زنده شود. به‌داد فرهنگ مازندران برسد، مازندران را تمام‌قد و با افتخار عرضه‌کنند، همه به میدان بیایند.

    و. آرزوی من این است که در روز ملی مازندران و زیر پرچم ایران همه به میدان بیایند، من نه آن روز و نه امروز و نه هرگز، مازندران بدون ایران نمی‌خواهم و به آبروی ایران، از مازندران به‌عنوان پاره‌تن ایران دفاع کردم و دفاع می‌کنم، من مازرونی هستم.

    ز. ١٤ آبان را روز ملی مازندران پسندیدم که بازار و دکان خیلی از بازیگران را تخته می‌کرد و اجازه نمی‌داد که باز هم با مردم بازی‌کنند و تفرقه و نفاق بیندازند، این روز به مردم مازندران که اتفاقا جلودار آن مردم رویان و چالوس بودند تعلق داشت، حضور واقعی و غیرنمایشی مردم را داشت، اصل حضور مردم در صحنه، آن‌هم با میل و رغبت مهم بود، در کجای تاریخ ایران چنین روزی داریم؟ روزی که مردم بدون بوق و کرنای رسانه‌ای، خودشان و با تدبیر خودشان حکومت دلخواه خودشان را برپا کردند. نکته مهم این بود که بعد از ٣٠‌سال از حکام علوی هم حمایت نکردند چون مطابق سلیقه آنها عمل نکردند و در عرض ٦٠سال علویان ساقط شدند. اما مردم علوی ماندند و متوجه شدند که علویان خودشان هستند. مردم ما به علی(ع) اقتدا کردند.

    ح,١٤آبان روز ملی مازندران شد که ما مازندران را تمام‌قد با زبان خودش، لباس خودش، فرهنگ خودش و با تمام آداب و رسوم ویژه خودش به ایران معرفی کنیم و مثل یک سرمشق و تابلو و به‌عنوان یک الگو به دیگر اقوام ایرانی خاضعانه اعلام کنیم.

    ط. روز ١٤ آبان را روز ملی مازندران پسندیدم که عقل‌گرایان و عاقلان را به خود می‌خواند و شعار را همراه با شعور می‌خواهد.

    ی. و ١٤آبان را به‌عنوان روز ملی مازندران در حفظ تمامیت ارضی ایران و برای سربلندی ایران و به حرمت نام مقدس ایران پسندیدم و به آن رأی می‌دهم.

    ک. هر لحظه‌ای این احساس و این ادراک به‌وجود بیاید که مازندران، مازندران من، گردی به دامن ایران می‌نشاند و دکانی برای بازیگران و فتنه‌جویان می‌شود، قطعا از این میدان بیرون خواهم رفت و بازار بازیگران را نه به کسادی که به اندازه توان خودم به تعطیلی خواهم کشاند، من یک ایرانی هستم، از این‌که مازندران پاره‌تن ایران است و من مازندرانی هستم، افتخار می‌کنم.

  • ۱۴آبان ماه زادروز۷۰سالگی استاد محمدرضا اسحاقی گرامی باد 

    با آرزوی سلامتی، بهروزی و شادی روزافزون برای ایشان

    استاد محمدرضا اسحاقی گرجی در 14 آبان سال 1326 در گرجی محله بهشهر به دنیا آمد. نوازندگی را در 11 سالگی زیر نظر استاد حسن علی‌پور، معروف به « حسن طبال » و با ساز تنبک آغاز کرد. روایت ها و قصه ها را از مادر آموخت که قصه سرایی زبردست بود. پس از مدتی نی چوپانی را امتحان کرد و سپس به دوتار روی آورد و همزمان در تعزیه خوانی ها نیز شرکت داشت.
    استاد گرجی در مصاحبه ای ضمن توضیح روزهای آغاز فعالیتش در زمینه ی موسیقی، می‌گوید: « زمانی که به دوتار روی آوردم، این ساز در حال انقراض بود. همانطور که می دانید دو تار ساز نقالی ست و من تنها نقال باقی مانده از راویان و نقالان مازندران هستم. »
    استاد گرجی در کنار دوتار نوازی و مقام خوانی، در ساختن سازهایی چون دو تار و کمانچه نیز ید طولایی دارد.
    دو تار مازندرانی بیشتر در مناطق شرقی مازندران مانند بهشهر و به خصوص روستای گرجی محله نواخته می شود و تا ناحیه ی ترکمن صحرا امتداد یافته. از این رو دوتار مازندرانی با دوتار ترکمن و خراسانی قرابت دارد.
    ترانه هایی که با دوتار مازندرانی نواخته می شوند بسیار اصیل هستند و در روزگار ما کمتر کسانی با آنها آشنایی دارند. در گذشته اما، استادان زیادی در زمینه ی مقام خوانی مازندرانی فعالیت داشته اند که از جمله ی آنها می توان به استاد « قدر کتولی » و استاد « نظام شکارچیان » اشاره کرد. در حال حاضر تنها استاد محمدرضا گرجی ست که میراث دار خنیاگران مازندرانی شاهنامه است. 
    استاد گرجی در سال 1365 گروه موسیقی « مشتاق حسن » را پایه گذاری کرد. این گروه از هفتمین جشنواره موسیقی فجر تا کنون، در تمامی دوره های این جشنواره شرکت داشته و بارها موفق به کسب مقام شده است. همچنین در سال 1390 این گروه در جشن نوروز ترکمنستان به عنوان سفیر فرهنگی مازندران شرکت کرده است.
    استاد اسحاقی نیز شخصا در اولین جشنواره موسقی فجر و جشنواره هایی چون جشنواره‌ی موسیقی نواحی، ذکرالذاکرین، آیینه آواز، حماسه ای و... شرکت داشته اند.

  • 14 دی ماه سالروز تولد استاد ابوالحسن_خوشرو گرامی باد با آرزوی سلامتی و توفیق روز افزون استاد ابوالحسن خوشرو به سال 1325 در قائمشهر دیده به جهان گشود.

  • فعالیت‌های سیما بینا (خواننده آوازها و ترانه‌های محلی ایرانی) در حوزه موسیقی فولکوریک که پیش از این در کتاب پژوهشی «مانایِ سیما بینا؛ مردم‌شناسی در موسیقیِ آواز و ترانه‌های محلی» مورد بررسی قرار گرفته بود، تجدید چاپ شد.
     

  • گروه موسیقی سنتی و محلی «آوای تبری» مازندران موفق به دریافت دیپلم افتخار هفتمین جشنواره قهرمانی جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان شد.

    گروه موسیقی سنتی و محلی «آوای تبری» مازندران متشکل از 12 نفر از هنرمندان کشورمان به سرپرستی سیدجلال محمدی، با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان و با تلاش مؤسسه موسیقی جهانی فولکلور اروپا و حمایت کمیته ملی یونسکو، در هفتمین جشنواره قهرمانی جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان، حضور یافته است.

    این جشنواره با شرکت هنرمندان 20 کشور جهان و 100 گروه محلی و سنتی و یک هزار 200 موسیقیدان و خواننده همراه با نمایش های آئینی و محلی با حضور شهردار و رئیس جشنواره جهانی فولکور و محمدعلی کیانی، رایزن فرهنگی کشورمان در صوفیه در شهر نسبار در استان بورگاس بلغارستان، برگزار شد.

    هفتمین جشنواره جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان که از شامگاه جمعه آغاز شد به مدت یک هفته با حضور اساتید و داوران اروپائی در شهرهای مختلف بلغارستان، ادامه داشت.

    هنرمندان و موسیقیدانان سنتی و محلی کشورمان برای چهارمین سال متوالی با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در هفتمین جشنواره جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان، شرکت می ‌کنند.

    محمد علی کیانی رایزن فرهنگی کشورمان در مراسم افتتاحیه این جشنواره با اشاره به حضور چشمگیر هنرمندان محلی و سنتی ایران در اینگونه جشنواره اظهار کرد: امسال موسسه اروپایی جشنواره های فولکلور، انجمن جهانی جشنواره های فولکلور، شهرداری نسبار، شهرداری بورگاس، شهرداری پوموریه بلغارستان و آکادمی جهانی برای هفتمین بار مسابقات جهانی را برگزار کردند.

    وی تصریح کرد: ویژگی خاص مسابقات جهانی فولکلور این است که تمام اجراهای با صدا و ویدئو حرفه‌ای ضبط و بهترین آنها در بیش از بیست شبکه بلغاری پخش می شود.

    رایزن فرهنگی کشورمان گفت: هیئت داوران این جشنواره بر اساس سه عامل میزان سختی و فنی اجرا، ارائه لباس سنتی، انتخاب اجرا و غیره و رفتار روی صحنه ارتباط با مخاطبان، خلاقیت هنری گروه ها را ارزیابی می کنند.

    احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران این موفقیت را به گروه آوای تبری و هنرمندان استان تبریک گفت و اظهار کرد: حضور در محافل و رویدادهای معتبر بین‌المللی برای معرفی داشته های غنی فرهنگی و هنری مازندران یک ضرورت اساسی است.

    وی با اشاره به اینکه موفقیت در رویدادهای بین‌المللی موسیقی بیانگر جذابیت این عرصه برای مردم دنیا است، خاطرنشان کرد: موسیقی بومی مازندران می تواند یک فرصت مناسب برای دیپلماسی فرهنگی باشد.

     

    منبع:ایسنا