جشنواره

  • آغاز یازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان

    با پایان مهلت ارسال آثار به دبیرخانه یازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان و دریافت بیش از 1500 اثر که به گفته ارسلان طیبی یکی از داوران جشنواره 43 نفر از مازندران در رشه های گوناگون موسیقی در جشنواره جوان شرک کردند

    مرحله نخست داوری این دوره از جشنواره از شنبه 7 مردادماه توسط هیئت‌های انتخاب، در قالب ۲۴ کمیته‌ی تخصصی با حضور ۷۰ نفر از استادان موسیقی کشور از امروز آغاز شده است.

     

    در این دوره از جشنواره بیش از ۱۵۰۰ اثر در بخش‌های موسیقی دستگاهی، موسیقی کلاسیک و موسیقی نواحی به دبیرخانه‌ی یازدهمین جشنواره‌ی ملی موسیقی جوان ارسال شده است. 

     

    اسامی راه‌یافتگان به مرحله‌ی نهایی این جشنواره، همراه با اطلاعات تکمیلی، روز سه‌شنبه ۱۷ مرداد از طریق سایت انجمن موسیقی ایران به نشانی اینترنتی nay.ir و سایت جشنواره به نشانی javanmusicfestival.com اعلام خواهد شد.

     

    یازدهمین جشنواره‌ی ملی موسیقی جوان با دبیری «هومان اسعدی» و با مشارکت گسترده‌ی استادان برجسته موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران و با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری دفتر موسیقی و بنیاد رودکی، شهریورماه سال جاری برگزار خواهد شد.

     

    منبع:موزیک ما

     

  • برگزیدگان بخش پژوهشی جشنواره موسیقی نواحی ایران محمدابرهیم عالمی و بهمنیار شریفی

    دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران که از ششم تا نهم تیرماه در نقاط مختلف استان کرمان برگزار شد. این دوره در دو بخش موسیقایی و غیر موسیقایی (هنرهای موسیقی محور ) برگزار شد.این دوره جشنواره در دو بخش موسیقیایی و غیر موسیقیایی (هنرهای موسیقی محور) برگزار شد.
    این جشنواره که در دو بخش رقابتی و غیر رقابتی برگزار شد که منظومه خوانی بخش رقابتی آن را شکیل میداد. و 86 هنرمند از سراسر ایران شرکت کردند.
    اختتامیه این جشنواره در 9 تیرماه در کرمان برگزار شد که برگزیدگان این جشنواره معرفی شدند
    بهمنیار شریفی و محمد ابراهیم عالمی از مازندران هم در بخش پژوهشگران برگزیده این جشنواره شدند.
    شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا این موفقیت را به هردو عزیز هنرمندان مازندران صمیمانه تبریک می گوید

  • اختتامیه یازدهمین جشنواره موسیقی جوان

    مراسم اختتامیۀ این دوره از جشنواره با حضور تعدادی از بزرگان موسیقی ایران همین طور علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد، فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی ارشاد، بهرام جمالی مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و دبیران جشنواره در تالار وحدت برگزار شد.

    در ابتدای این مراسم با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و قرائتی از آیات قرآن مجید، نماهنگی از روند انتخاب آثار دورۀ یازدهم جشنوارۀ ملی موسیقی جوان پخش شد و سپس سیدعباس سجادی در مقام مجری این مراسم پشت تریبون قرار گرفت و ضمن خوشامدگویی به هنرمندان و شرکت‌کنندگان این دوره از جشنواره، از هومان اسعدی دبیر یازدهمین جشنوارۀ موسیقی جوان برای ایراد سخنرانی دعوت کرد.

    هومان اسعدی دبیر یازدهمین جشنوارۀ موسیقی جوان روی صحنه آمد و طی سخنرانی کوتاهی گفت: بعد از ۲۰ روز کاریِ بسیار فشرده شاهد مراسم اختتامیۀ این جشنواره هستیم و معرفی برگزیدگان را که جشن می‌گیریم. لازم است در اینجا عنوان کنم این جشنواره با حضور بسیاری از استادان بزرگ کشورمان برگزار شد و حضور شرکت‌کنندگان در سه بخش مختلف و بیست روزه کاری، که طبق مشاهدات و تحقیقات ما چنین جشنواره‌ای با این ابعاد بی‌نظیر است و در هیچ کشوری وجود ندارد.

    وی همچنین در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: سال گذشته بخش موسیقی نواحی به این جشنواره بزرگ اضافه شد. امسال نیز رشد خوبی داشت، به طوری که شاید بتوان گفت امسال نیمی از جشنواره به بخش موسیقی نواحی اختصاص داشت.

    اسعدی همچنین گفت: به گمانم می‌بایست حداقل بخش نهایی جشنوارۀ موسیقی جوان به صورت دو مرحله‌ای برگزار شود، احتمالاً دورۀ بعدی جشنواره سی روز به طول بینجامد. این جشنواره در واقع سه جشنوارۀ بزرگ محسوب می‌شود که در دل یکدیگر ادغام شده‌اند.

    دبیر جشنواره ادامه داد: دربارۀ نحوۀ حمایت از برگزیدگان نیز می‌بایست توجه ویژه‌ای به بخش نرم‌افزار و سخت‌افزارهای حمایتی داشت. اساتید ما حمایت‌های لازم خود را انجام داده‌اند که این بخش نرم‌افزاری ماجرا محسوب می‌شود، اما در مورد امکانات لازم که بخش سخت‌افزاری محسوب می‌شود می‌‌بایست وزارت ارشاد توجه ویژه داشته باشد و امیدوارم به شکل جدی‌تری به این مسئله توجه شود.

    پس از اجرای دبیر جشنواره، نوازندگان برگزیدۀ بخش موسیقی نواحی ایران روی صحنه آمدند و برای حاضرین چند دقیقه‌ای اجرا کردند.

    عباس سجادی پس از اجرای برگزیدگانِ بخش نواحی از استاد حسین علیزاده برای ایراد سخنرانی دعوت کرد.

    ما شمه‌ای از ایران واقعی را دیدیم

    استاد حسین علیزاده در این مراسم گفت: من به نمایندگی از طرف هنرمندانی که زحمت کشیده‌ا‌ند صحبت می‌کنم. من دوست دارم احساسم را بگویم، زیرا این احساس بخش زیادی از مردم ایران و اهالی فرهنگ و هنر است.

    وی افزود: ما شمه‌ای از ایران واقعی را دیدیم. ایران دارای فرهنگ و اقوام مختلفی است، اگر دولت یا جریانات تصمیم‌گیرنده یک دوربین کوچک داشتند و به خارج نشان می‌دادند، شاهد تهاجم فرهنگی نمی‌بودیم. ای کاش رادیو و تلویزیون فقط در مورد آن صحبت کرده و حرمت موسیقی و موسیقیدان را نگاه می‌داشتند. نمی‌دانم برخی چطور تن می‌دهند در جایی صحبت کنند که حتی اجازۀ نشان دادن ساز را ندارد. این موسیقی ایران است که اگر در هرجایی نشان بدهند اسلحه‌شان را کنار می‌گذارند.

    علیزاده ادامه داد: چند نوع فرشته از نواحی اینجا هستند که باید به خانواده و اساتیدشان تبریک گفت. شرایط موسیقی در خارح از تهران سخت‌تر است، اما چهره‌هایی هستند که می‌توانند جهانی باشند.

    وی در مورد جشنواه گفت: باید به کسانی که باعث و بانی این جشنواره هستند تبریک گفت، حتی اگر با آنها اختلاف داشته باشیم. این جشنواره عنوان ملی دارد و خیلی سال طول کشید تا این عنوان را به دست آورد، هیج روزی به طراوت روزهای جشنوارۀ موسیقی جوان در وزارتخانه نیست، زیرا فرشته‌هایی می‌آیند و می‌گویند پاس می‌داریم آنچه را که نگرانش هستیم.

    او توضیح داد: دولت در همه جا تعریف شده و مقابل ملت وظیفه دارد. نفت زیرپای همه است و همه در آن سهیم هستند. ثروتِ هنرِ ما غنی‌تر از نفت ماست. تقریباً در 50 سالی که موسیقی کار می‌کنم در هیچ جای ایران نبوده که این تعداد هنرمند در کنار هم قرار بگیرند و برای یک کار مهم تصمیم بگیرند. اینجا کار به کاردان سپرده می‌شود.

    علیزاده در مورد دبیر جشنواره گفت: فکر می‌کردم هومان اسعدی به دلیل حساسیتش نمی‌تواند در جشنواره دوام بیاورد، اما به شوق این اتفاق مقاومت کرده است و خودش دلیل همکاری هنرمندان با این جشنواره است. بدون هیچ ادعایی می‌بینم وقتی کار به کاردان سپرده می‌شود، می‌توانیم مسائل خودمان را حل کنیم و نیازی نیست کسی بالای سر‌مان باشد. چیزی که باید باشد امکاناتی است که باید در اختیار جشنواره گذاشته شود. در تمام دنیا یکی از مهم‌ترین ثروت‌هایشان هنرمندانشان هستند، زیرا واقعاً عصارۀ تاریخ هستند.

    او در پایان گفت: اگر تمام رشته‌ها زیر بار فشار تصمیم‌گیری‌های دولتی بیرون آیند شکوفا می‌شوند. این جشنواره یکی از موفق‌ترین، معنوی‌ترین و آینده‌نگرترین جشنواره است که در ایران اتفاق می‌افتد. با تمام مشکلاتی که در ایران وجود دارد در جهان بی‌نظیر است. اغراق نمی‌کنم این جشنواره یک معجزه است. به اتحادی که سالی یک بار در این جشنواره پیش می‌آید تبریک می‌گویم. در طول آن به‌هیچ‌وجه خسته نشدیم و حتی در طول آن گریستیم.

    هومان اسعدی دبیر یازدهمین جشنواره موسیقی جوان شد

    مراسم اختتامیه این دوره از جشنواره با قرائت حکم دبیری هومان اسعدی همراه بود به طوری که این هنرمند برای پنجمین‌بار دبیری این جشنواره را عهده‌دار شد.

    در این حکم که از سوی علی مرادخانی معاون هنری وزیر به هومان اسعدی ابلاغ شده، آمده است:

    "جناب آقای دکتر هومان اسعدی، نظر به دانش و تجربیات ارزشمند جنابعالی در پنج دورۀ گذشتۀ جشنوارۀ ملی موسیقی جوان و نیز نتایج مطلوب و موفق حاصل از این رخداد مهم هنری کشور، بدین‌وسیله جنابعالی به دبیری دوازدهمین دورۀ جشنوارۀ ملی موسیقی جوان منصوب می‌شوید. از خداوند متعال توفیق روزافزونتان را خواستارم."

    نسل آینده موسیقی کشور را اداره خواهد کرد

    سپس علی مرادخانی، معاون امور هنری روی صحنه آمد و ضمن خوشامدگویی به حاضرین گفت: می‌خواهم اظهار خوشبختی کنم از اتفاقی که افتاد، باعث می‌شود خستگی ما سالی یک بار رفع شود. این اتفاق مهمی است که در حوزۀ موسیقی کشور می‌افتد و اگر می‌خواهیم به آیندۀ موسیقی کشور امیداور باشیم باید جوان‌ها را تربیت کنیم. نسل آینده است که به هر لحاظ موسیقی کشور را اداره خواهد کرد.

    وی افزود: در طول سال‌هایی که گذشت یکی از خوشبختی‌های این جشنواره این بوده که از همان روز اول شاکله و استخوان‌بندی جشنواره هیئت داوران بوده و حضور این عزیزان موجب پایداری جشنواره شده است هر چند که متأسفانه این جشنواره چهار سال تعطیل شده بود.

    او ادامه داد: من فکر می‌کنم در این شرایط اتفاقات خوبی رقم می‌خورد، چقدر خوب شد با ادامه روند این جشنواره در حال حاضر شاهد هستیم نوجوانان و جوانان ما با چه آینده درخشانی در این زمینه حضور پیدا می‌کنند.

    مرادخانی همچنین گفت: پیشنهادم به دوستان این بود که موسیقی نواحی نیز به این جشنواره اضافه شود چرا که هر چقدر در این زمینه کار کنیم در استان‌ها بسیار نیازمند حرکت‌های بیشتر از این است. موسیقی ما در برخی نقاط دستخوش مشکلاتی است که باید این مشکلات را آهسته به واسطه جوانانی که در راه درست موسیقی هستند هدایت شود. به قول آقای اسعدی این جشنواره یک ماراتن نفس‌گیر بود و خیلی ممنون هستم که دوستان پایداری کرده و با همت و حضور خود باعث انگیزه شدند. هویت موسیقی ما در گرو تربیت این بچه‌هاست و چقدر خوب است که استادان ما همت عالی دارند. ما به عنوان دولت تلاش‌مان بر این است که شرایط را طوری بنا کنیم که با فراغ بال کارشان را پیش ببرند. در حال حاضر جوانانی که در موسیقی کار می‌کنند مطالبه‌هایی داشته و نیازمند آینده امن برای خویش هستند و دنبال امکانی هستند که به عنوان هنرمند بدون دغدغده به موضوعات اصلی بپردازند و به همین خاطر ما تمام تلاش‌مان را کردیم که بیمه و وضعیت شغلی کسانی که در این زمینه کار می‌کنند در خانه موسیقی و صندوق هنر به گونه‌ای فراهم کنیم که در آینده یک موضوع تفننی نباشد و صیانت و کار اساسی در حوزه موسیقی محسوب شود که فکر می‌کنم شالودهای خوبی در این زمینه ریخته می‌شود.

    او در پایان هم گفت: به امید خدا در آینده افق خوبی برای موسیقی کشور شاهد باشیم، ما هم تا زمانی که می‌توانیم این کارها را انجام خواهیم داد. امکان دارد آن‌طور که لازم است همه مطالبات را نتوانیم به جایی برسانیم اما با کمک دیگر نهادها و همکاری شهرداری و وزارت ورزش و جوانان در نهایت با همت خود هنرمندان این کار را به سامانی برسانیم.

    فهرست برندگان یازدهمین جشنواره‌ موسیقی جوان به این شرح است:
    برگزیدگان بخش موسیقی نواحی ایران

    در ادامه با حضور دبیر جشنواره و داوران بخش موسیقی نواحی، برگزیدگان بخش موسیقی آذربایجان معرفی و تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ خود را دریافت کردند، به طوری که در بخش تار آذری، ردۀ سنی الف، آراز وجودی رتبۀ اول، و آراز قاسمی و فواد مصلحت‌جو مشترکاً رتبۀ سوم را کسب کردند. هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ دوم تشخیص نداد.

    در ردۀ سنی ب، پویا جلالی و مهران بهروزی مشترکاً رتبۀ سوم را کسب کردند و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و دوم تشخیص نداد.

    در بخش تکنوازی ساز کمانچۀ آذری، ردۀ سنی الف، رضا محمدی رتبۀ اول را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ دوم و سوم تشخیص نداد.

    در گروه سنی ج، مسعودرضا قلی‌زاده رتبۀ دوم و آیلار جهانگیری رتبۀ سوم را کسب کردند. هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول تشخیص نداد.

    در بخش تکنوازی ساز گارمون، ردۀ سنی ب، الهام ساعی رتبۀ دوم را کسب کرد. هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و سوم تشخیص نداد.

    در ردۀ سنی ج، سینا حسن‌زاده رتبۀ دوم را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و سوم تشخیص نداد.

    در بخش تکنوازی ساز قوپوز، ردۀ سنی الف، شاهین هاشم‌نژاد رتبۀ اول، ابراهیم راثی رتبۀ دوم، و عرفان باقری رتبۀ سوم را کسب کردند.

    در ردۀ سنی ج، علی رجبی و محمد علیزاده مشترکاً رتبۀ سوم را کسب کردند و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و دوم تشخیص نداد.

    هیئت داوران بخش موسیقی شرق و جنوب خراسان، ضمن تقدیر از علی پورعطایی نوازندۀ دایره، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام کرد:

    در بخش تکنوازی ساز دوتار شرق و جنوب خراسان، در ردۀ سنی الف، یاسمین تنها و امین دامن‌پاک به طور مشترک رتبۀ اول، مهناز رضایی رتبۀ دوم، و مهدیس ابراهیمیان و امیر الهی مشترکاً رتبۀ سوم را کسب کردند.

    در ردۀ سنی ب، مصطفی تیموری و همایون حامدی مشترکاً رتبۀ اول، و محمدامین شیری رتبۀ دوم را کسب کردند. هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ سوم تشخیص نداد.

    در گروه سنی ج، محمد سلیمانی و سلمان سلیمانی به طور مشترک رتبۀ اول، علی شیری و سجاد رضایی‌نسب نیز به طور مشترک رتبۀ دوم، و علی پورعطایی رتبۀ سوم را کسب کردند.

    برگزیدگان آواز شرق و جنوب خراسان در ردۀ سنی الف (1)، مبین دُرپور رتبۀ اول، محمدامین امینی رتبۀ دوم، و محمدمهدی محفوظی‌فرد رتبۀ سوم را کسب کرد.

    در گروه سنی الف (2)، عبدالرحمان باطوری رتبۀ اول، و کیان واحدی رتبۀ سوم را کسب کردند. هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ دوم تشخیص نداد.

    در گروه سنی ب، محسن کریمی رتبۀ سوم را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و دوم تشخیص نداد.

    در گروه سنی ج، علی پورعطایی رتبۀ سوم را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و دوم تشخیص نداد.

    برگزیدگان بخش موسیقی شمال خراسان از سوی هیئت داوران به شرح ذیل اعلام شدند.

    در بخش تکنوازی ساز دوتار شمال خراسان، در ردۀ سنی الف، مصطفی اسلامی رتبۀ اول، و آریا صادقی قهرمانلو رتبۀ سوم را کسب کردند. هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ دوم تشخیص نداد.

    در گروه سنی ب، جابر دلربائی رتبۀ اول، فرشاد علی‌نژاد و مجتبی حیدری مشترکاً رتبۀ دوم، و محمدحسین اکبرزاده رتبۀ سوم را کسب کردند.

    در گروه سنی ج، اعظم کارگرفلاح و امیرپاشا آذری مشترکاً رتبۀ دوم، و عمید غفاری رتبۀ سوم را کسب کردند. هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول تشخیص نداد.

    همچنین برگزیدگان آواز و دوتار شمال خراسان از سوی هیئت داوران اعلام شد.

    در گروه سنی الف، جلیل خانی و فرهاد اسلامی به طور مشترک رتبۀ دوم، و علی انصاری رتبۀ سوم را کسب کرد. همچنین هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول تشخیص نداد.

    در گروه سنی ب، سعید هوشمند رتبۀ دوم را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و سوم تشخیص نداد.

    در گروه سنی ج، علی حیدرطلب رتبۀ دوم را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و سوم تشخیص نداد.

    در بخش موسیقی ترکمن، هیئت داوران این بخش، ضمن تقدیر از آقایان پویا پورقاز و پیمان اونَق نوازندگان ساز دوتار ترکمن، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام کرد:

    برگزیدگان تکنوازی ساز دوتار ترکمن، در گروه سنی ج، سولماز تِکِه رتبۀ دوم، و هِمرا پورقاز رتبۀ سوم را کسب کرد و همچنین هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول تشخیص نداد.

    برگزیدگان تکنوازی ساز کمانچۀ ترکمن، در گروه سنی ج، گل‌محمد کم رتبۀ سوم را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و دوم تشخیص نداد.

    برگزیدگان بخش آواز ترکمن، در گروه سنی ب، ایوب کم رتبۀ دوم را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و سوم تشخیص نداد.

    در بخش ساز دوتار موسیقی مازندران هیئت داوران در ردۀ سنی الف رتبۀ اول محمدرضا محمدی، و رتبۀ دوم محمدحسین طیبی. هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ سوم تشخیص نداد.

    در ردۀ سنی ب، رضا احمدی رتبۀ دوم را کسب کرد. هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و سوم تشخیص نداد.

    برگزیدگان تکنوازی ساز کمانچه مازندران معرفی و تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ خود را دریافت کردند به طوری که در بخش ساز کمانچۀ موسیقی مازندران هیئت داوران در ردۀ سنی الف، محمدرضا محمدی رتبۀ دوم، و حسام بَتیار رتبۀ سوم را کسب کردند. هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول تشخیص نداد.

    در ردۀ سنی ج، سعدی صادقی رتبۀ اول را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ دوم و سوم تشخیص نداد.

    برگزیدگان تکنوازی ساز لَلِه‌وا، در ردۀ سنی الف، محراب قیاسی رتبۀ اول، حسین جهانی‌نسب رتبۀ دوم، و سامی گل‌زاده رتبۀ سوم را کسب کردند.

    در گروه سنی ب، حمیدرضا قیاسی رتبۀ اول را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ دوم و سوم تشخیص نداد.

    در گروه سنی ج، پویا محسنی رتبۀ اول را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ دوم و سوم تشخیص نداد.

    برگزیدگان تکنوازی ساز دوسَرکوتِن، در ردۀ سنی الف، محمدرضا کاظمی رتبۀ اول، امیررضا محمدی رتبۀ دوم، و امیررضا طیبی رتبۀ سوم را کسب کرد.

    برگزیدگان بخش آواز مازندران، در ردۀ سنی الف، یونس قریشی رتبۀ دوم را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و سوم تشخیص نداد.

    برگزیدگان بخش موسیقی سیستان و بلوچستان معرفی و تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ خود را دریافت کردند، به طوری که برگزیدگان بخش تکنوازی ساز دونلی در گروه سنی ج، تاج‌محمد جنگی‌پور رتبۀ سوم را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و دوم تشخیص نداد.

    در بخش ساز قیچک، هیئت داوران ضمن تقدیر از آقای محمدشریف شَکّل‌زهی نوازندۀ قیچک، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام کرد.

    در گروه سنی الف، سهیل زنگی‌شاهی رتبۀ اول را کسب کرد. هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ دوم و سوم تشخیص نداد.

    برگزیدگان تکنوازی ساز بِنجو، در گروه سنی ب، حبیب‌الله داودی رتبۀ سوم را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و دوم تشخیص نداد.

    برگزیدگان تکنوازی ساز دُهُلک، در گروه سنی ب، مسعود داودی رتبۀ سوم را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و دوم تشخیص نداد.

    برگزیدگان بخش آواز سیستان و بلوچستان، در گروه سنی ج، داود بامری رتبۀ اول را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ دوم و سوم تشخیص نداد.

    همچنین برگزیدگان تکنوازی ساز نی قشقایی از سوی هیئت داوران مشخص شدند به طوری که در گروه سنی ب، محمدرضا چریکی رتبۀ دوم را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و سوم تشخیص نداد.

    در بخش تکنوازی نی‌انبان، گروه سنی ب، مهدی حیدری منفرد رتبۀ دوم را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و سوم تشخیص نداد.

    در گروه سنی ج، ساناز یوسفی بوشهری رتبه سوم را دریافت کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و دوم تشخیص نداد.

    برگزیدگان بخش موسیقی کُردی معرفی و و تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ خود را دریافت کردند، به طوری که در بخش تکنوازی ساز نرمه‌نای، در گروه سنی الف، آروین دباغی و پارسا احمدزاده به طور مشترک رتبۀ اول را کسب کردند و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ دوم و سوم تشخیص نداد.

    در گروه سنی ج، مژگان سیدی‌بوکانی رتبۀ اول، و کریم صالحی رتبۀ دوم را کسب کرد. هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ سوم تشخیص نداد.

    در بخش تکنوازی ساز شمشال، در ردۀ سنی الف، میلاد شمس‌الدینی رتبۀ سوم را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و دوم تشخیص نداد.

    در گروه سنی ج، عبدالباسط مرادی رتبۀ دوم را دریافت کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و سوم تشخیص نداد.

    در بخش تکنوازی ساز سُرنای کُردی، در گروه سنی ب، محراب قیطاسی رتبۀ دوم را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ اول و سوم تشخیص نداد.

    در بخش ساز ضرب کُردی، در گروه سنی الف، مژده سیدی‌بوکانی و آلان فاروقی به طور مشترک رتبۀ اول را کسب کردند. هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ دوم و سوم تشخیص نداد.

    در گروه سنی ب، امید دباغی رتبۀ اول را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ دوم و سوم تشخیص نداد.

    در بخش آواز کردی، گروه سنی الف، فواد استاد قادر رتبۀ اول را دریافت کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبۀ دوم و سوم تشخیص نداد.

    در بخش موسیقی لرستان؛ ساز کمانچه‌ی لری، ردۀ سنی الف، محمد امینی‌راد رتبۀ اول، سهراب بحیرائی رتبۀ دوم، و ماهور جوزائی رتبۀ سوم را کسب و تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی خود را دریافت کردند.

    در ردۀ سنی ب، حسن سالاروند رتبۀ اول، پوریا قلاوند رتبۀ دوم، و محمد زرین‌قلم و رضا جایدَری به طور مشترک رتبۀ سوم را کسب و تندیس، لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی خود را دریافت کردند.

    در ردۀ سنی ج، هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ سوم ندانست و تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی را به میلاد فلاحی به عنوان رتبۀ اول، و سجاد لیریائی به عنوان رتبۀ دوم اهدا کردند.

    در بخش سُرنای لُرستان، ردۀ سنی الف، تندیس، لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی هیئت داوران به امیرحسین بسطامی به عنوان رتبۀ اول تعلق گرفت. هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ دوم و سوم ندانست.

    در گروه سنی ب، علی الواری رتبۀ دوم را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ اول و سوم ندانست.

    در بخش تکنوازی ساز تنبک لرستان، گروه سنی ب، فرهاد امرایی رتبۀ سوم را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ اول و دوم ندانست.

    در بخش تکنوازی ساز دُهُل لُرستان، گروه سنی ج، خسرو عینی تاری رتبۀ سوم را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ اول و دوم ندانست.

    همچنین برگزیدگان تکنوازی ساز دف معرفی و تندیس و لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی خود را دریافت کردند. به طوری که در گروه سنی الف، محمد مرادی رتبۀ اول، فاطمه حاجی‌نجفی رتبۀ دوم، و پرنیان سلیمانی و ثناء صمدی به طور مشترک رتبۀ سوم را کسب کردند.

    در گروه سنی ب، مریم هادی‌زاده رتبۀ اول، هیوا رنجبر رتبۀ دوم، و صبا صالحی و پویا رحمَنی به طور مشترک رتبۀ سوم را کسب کردند.

    در گروه سنی ج، پژمان نقشبندی رتبۀ اول، عرفان مرادی رتبۀ دوم، و نگار حقیقیان و حامد سهرابی به طور مشترک رتبۀ سوم را کسب کردند.

    برگزیدگان بخش ساز تنبور معرفی و تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ خود را دریافت کردند، به طوری که در گروه سنی الف، مهدی مریدی و حافظ کریمی به طور مشترک نفر اول، نگین قبادی و وریا کریمی به طور مشترک نفر دوم، و داریوش قبادی و تارا افضلی به طور مشترک نفر سوم شدند. همچنین از رها افضلی هنرمند گروه سنی الف تقدیر شد.

    در گروه سنی ب، امین ملک‌زاده نفر دوم و همایون کاکی نفر سوم شد و و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ اول ندانست.

    در گروه سنی ج، سیروان شیرویی و ادریس غلامی‌بیامه به طور مشترک نفر سوم شدند و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ اول و دوم ندانست.

    در بخش آواز و تنبور، ردۀ سنی الف، شهریار قبادی نفر دوم شد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ اول و سوم ندانست.

    در گروه سنی ب، سعید کرمی‌راد و فرزین زهری صحنه به طور مشترک دوم شدند و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ اول و سوم ندانست.

    در گروه سنی ج نیز، سجاد علائی‌فر رتبۀ دوم را کسب کرد و هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ اول و سوم ندانست.

    برگزیدگان بخش موسیقی کلاسیک

    بعد از اهدای جوایز برگزیدگان بخش موسیقی نواحی، کلیپی از ایام برگزاری جشنوارۀ یازدهم موسیقی جوان پخش شد. و سپس با حضور هیئت داوران بخش موسیقی کلاسیک برگزیدگان این بخش معرفی شدند، به طوری که در شاخۀ در شاخه‌ی ساز فلوت، هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ اول تا سوم تشخیص نداد و کیمیا شیدایی در ردۀ سنی الف از سوی هیئت داوران تقدیر شد.

    ساز ویُلن ردۀ سنی الف، ارس سان‌ احمدی از تهران رتبۀ اول و صبا بنائیان از مشهد رتبۀ دوم، و سارا نادری از اصفهان و علیرضا آذربو از تهران به طور مشترک رتبۀ سوم را به همراه تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی کسب کردند.

    در ردۀ سنی ب، بهزاد جعفریان از اصفهان رتبۀ اول، و نگارالسادات میرلوحی فلاورجانی از اصفهان رتبه‌ی دوم، و مصباح کرم‌بخش از شاهین‌شهر و هادی هادی‌لو از گرگان به‌طور مشترک رتبۀ سوم را به همراه تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی دریافت کردند.

    در ردۀ سنی ج، سامان نافعی‌کوهی از لنجان رتبۀ اول، و فرشاد شیرانی از اصفهان و فرمهر حسن‌بیگلو به طور مشترک رتبۀ دوم را به همراه تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی کسب کردند. هیئت داوران هیچ‌یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ سوم تشخیص ندادند.

    در شاخۀ ساز ویولا، ردۀ سنی الف، شرکت‌کننده‌ای به مرحلۀ نهایی راه پیدا نکرد. در گروه سنی ب، هیئت داوران هیچ‌یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ اول تشخیص نداد. روزبه حجت‌پناه از تهران رتبۀ دوم و آریان زمانی‌علویجه و سیدعلیرضا نمکیان‌یزدی به طور مشترک رتبۀ سوم را کسب کردند. در گروه سنی ج، تنها وحید دلاور از شیراز از سوی هیئت داوران تقدیر شد.

    در شاخۀ ساز گیتار، ردۀ سنی الف، هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ اول تشخیص نداد. تارا آقاخانی از تهران و هستی بیرقی از فیروزکوه به طور مشترک رتبۀ دوم، و ملیکا بلندهمتی رتبۀ سوم را به همراه تندیس، لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی کسب کردند.

    در ردۀ سنی ب، هیئت داوران هیچ‌یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایسته‌ی رتبه‌ی اول تشخیص نداد و تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی جشنواره را مشترکاً به پرهام پاک‌نژاد از نیشابور، و رضا نیکزاد از شهرکرد به‌عنوان رتبۀ دوم اهدا کردند. سینا درخشی چوان‌علیا از تبریز و محمد سُلگی از قم به طور مشترک رتبۀ سوم را دریافت کردند.

    در گروه سنی ج، نیز هیئت داوران هیچ‌یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ اول تشخیص نداد و تندیس، لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی جشنواره به عطا رستگار از تهران به عنوان رتبه‌ی دوم و مجید رادمرد از تهران به عنوان رتبۀ سوم اهدا کردند.

    در شاخۀ ساز کلارینت، در گروه سنی ج، یلدا احسانی از تهران از سوی هیئت داوران تقدیر شد.

    در شاخۀ ساز اُبوا، هیئت داوران هیچ‌یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایسته‌ی رتبه تشخیص ندادند و پارمیدا سلطانی از تهران در ردۀ سنی الف از سوی هیئت داوران تقدیر شد.

    در شاخۀ ساز هورن، گروه سنی الف، بهار اکبری از تهران از سوی هیئت داوران تقدیر شد.

    در ساز پیانو، ردۀ سنی الف، هیئت داوران هیچ‌یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ اول تشخیص نداد. مهتاب روح صداقت و شیدا فرزین به طور مشترک رتبۀ دوم و کوروش بت‌فریب رتبۀ سوم را با تندیس، لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی کسب کردند.

    در ردۀ سنی ب، تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی از سوی هیئت داوران به یاسمین حسین‌زاده از اصفهان به عنوان رتبۀ اول و سارا صوفی‌سیاوش از تهران به عنوان رتبۀ دوم تعلق گرفت. همچنین هیئت داوران هیچ‌یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ سوم تشخیص نداد.

    در ردۀ سنی ج، رتبۀ اول از سوی هیئت داوران به متین (رضا) لادانی از تهران و رتبۀ دوم به حسین برادران از تهران به همراه تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی تعلق گرفت. همچنین هیئت داوران هیچ‌یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ سوم تشخیص نداد.

    در شاخه‌ی ساز ویُلنسل، ردۀ سنی الف، صبا فردوسی و پریا مولایی از تهران به طور مشترک رتبۀ اول را به‌همراه تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی کسب کردند. نیلوفر میرزانبی‌خانی از تهران رتبۀ دوم، و ثنا شهمیری از تهران رتبۀ سوم را کسب کردند.

    در گروه سنی ب، هیئت داوران هیچ‌یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ اول و دوم تشخیص نداد. مُنا ایقانی و یاسمن کوزه‌گر به‌طور مشترک رتبۀ سوم را همراه با تندیس، لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی کسب کردند.

    در ردۀ سنی ج، هیئت‌داوران هیچ‌یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایسته رتبۀ اول و دوم تشخیص نداد. سیده‌هنگامه حسینی از کرج رتبۀ سوم را به همراه تندیس، لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی کسب کرد.

    برگزیدگان بخش موسیقی دستگاهی

    یازدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان با اهدای جوایز برگزیدگان بخش موسیقی دستگاهی به پایان رسید، به طوری که با حضور هیئت داوران تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی در شاخۀ ساز تار، رده‌ی سنی الف، سیدعلی نظام‌الدینی از اراک رتبۀ اول، اشکان نایبی از میانه رتبۀ دوم، و علیرضا غلامیان از تهران و آرمان سیف‌نژاد از اصفهان مشترکاً رتبۀ سوم را به همراه تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی دریافت کردند.

    در ردۀ سنی ب، محمدرضا یونسی از آباده رتبۀ اول، آرمان توکلی از تهران و سینا غمگسار از مراغه مشترکاً رتبۀ دوم، و آناهیتا جزء رمضانی از تهران و بیتا مالکی از اصفهان نیز مشترکاً رتبۀ سوم را به همراه تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی دریافت کردند.

    در رده سنی ج تندیس، هیئت داوران هیچ‌یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ اول و دوم تشخیص نداد و سیدحسین آستانداری از یزد رتبۀ سوم را کسب کرد.

    در ساز نی، ردۀ سنی الف، تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی به علیرضا محمدی از قم به عنوان رتبۀ اول، سینا صائبی‌راد از مشهد به عنوان رتبۀ دوم، و مریم توکلی از خمینی‌شهر، نیما صدیق‌زاده دلوی از تبریز و مهدی نوروزی از فلاورجان مشترکاً به عنوان رتبۀ سوم اهدا شد.

    در ردۀ سنی ب، تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی به عباس کرمی از تهران به عنوان رتبۀ اول، حامد انصاری از قزوین رتبه‌ی دوم، و آرمان خوشبویی از اصفهان به عنوان رتبۀ سوم تعلق گرفت.

    در رده‌ی سنی ج، امین کُریوند از الیگودرز رتبۀ اول را به همراه تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی دریافت کرد. هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایسته‌ی رتبه‌ی دوم و سوم تشخیص نداد.

    در شاخۀ ساز سنتور ردۀ سنی الف، تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی جشنواره به کارن احمدی از سنندج و سروش حاجی‌طالب از تهران مشترکاً به عنوان رتبۀ اول، مهران آقاخانی از شهر ری به عنوان رتبۀ دوم، و ملیکا قیطاسوند از کرج به عنوان رتبۀ سوم اهدا شد.

    در ردۀ سنی ب، فرهاد امینی‌ملکی از تهران رتبۀ اول، سهیل دیاری‌بیدگلی از تهران رتبۀ دوم، و بهزاد حمیدیان از اهواز رتبۀ سوم را به همراه تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی دریافت کردند.

    در ردۀ سنی ج، تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی جشنواره به حسین حاج‌اله‌یاری از قم به عنوان رتبۀ اول و مریم رشیدفرخی از کرمان و بهزاد شایان‌فر از تهران مشترکاً رتبۀ دوم، و احمد ایروانی محمدآبادی از اصفهان رتبۀ سوم تعلق گرفت.

    در شاخۀ ساز قانون، ردۀ سنی الف، تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی جشنواره به آتنا عبدالهی‌دهکردی از شهرکرد به عنوان نفر اول، سارا مجیدی‌نژاد از تهران نفر دوم، و پریا فرهادی از اصفهان به عنوان نفر سوم رسید.

    در گروه سنی ب، هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان را شایسته‌ی رتبه تشخیص نداد و ارشیا آغنده از تهران از سوی هیئت داوران تقدیر شد.

    در شاخۀ ساز کمانچه، ردۀ سنی الف، امیرحسین بیگی از زرین‌شهر رتبۀ اول را کسب کرد. هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ دوم تشخیص نداد. همچنین علی کهن‌کن از تهران و دامون قاسمی از تهران مشترکاً رتبۀ سوم را دریافت کردند.

    در ردۀ سنی ب، بهنام بیات از همدان و پیام سرپرست یکتا از تهران مشترکاً رتبۀ اول، رسول رشید از مشهد رتبه‌ی دوم، و دل‌آرام زمانی‌مدنی از تهران رتبۀ سوم را به همراه تندیس، لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی دریافت کردند.

    در ردۀ سنی ج، تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی جشنواره به سیدمحمدصادق شاه‌ولایتی از خوانسار به عنوان رتبۀ اول، سیاوش طاهریان از کرج رتبۀ دوم، و متین آهنگری از تهران رتبۀ سوم تعلق گرفت.

    در شاخۀ ساز عود، ردۀ سنی الف، تندیس، لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی جشنواره به صدرا ساعی‌دهقان از کرج به عنوان رتبۀ اول، و آرمین صفاتی از مراغه به عنوان رتبۀ دوم، و امین پیرینه از بابل به عنوان رتبۀ سوم تعلق گرفت.

    در ردۀ سنی ب، نیز آوا ارّه‌سازان از تهران رتبۀ اول، بهادر قدیمی از کرج رتبۀ دوم، و آریا لطیف‌پور از تهران رتبۀ سوم را به همراه تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی دریافت کردند. همچنین در گروه ج هیچ شرکت‌کننده‌ای به مرحلۀ نهایی راه نیافته بود.

    در شاخۀ آواز، ردۀ سنی الف، هیئت داوران هیچ‌یک از شرکت‌کنندگان را شایسته رتبۀ اول و دوم تشخیص نداد و سجاد حسین‌زاده از اهر رتبۀ سوم را دریافت کرد.

    در ردۀ سنی ب، امیرعلی خیاط‌زاده از آمل رتبۀ اول، و پوریا عابدینی از ابهر و سیدجواد موسوی از خمینی‌شهر مشترکاً رتبۀ دوم، و مسعود آزین و امین جباری از تهران مشترکاً رتبۀ سوم را به همراه تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی دریافت کردند.

    در ردۀ سنی ج، عماد توکلی از الیگودرز رتبۀ اول، مسعود رزاز زاده از اصفهان رتبۀ دوم و شهریار کریمی از تبریز رتبۀ سوم را به همراه تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی دریافت کردند.

    در شاخۀ ساز تنبک، ردۀ سنی الف (1)، محمدحسین سجادی از اراک و صدرا شانظری از اصفهان مشترکاً رتبۀ اول، محمدجواد شریف از شهررضا رتبۀ دوم، و محمدامین گنجی از الیگودرز رتبۀ سوم را به همراه تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی دریافت کردند.

    در شاخۀ ساز تنبک، ردۀ سنی الف (2)، مجید رضا دوست از نیشابور رتبۀ اول، محمدسجاد شیرعلی از شهرضا رتبۀ دوم، و مرتضی زارعی از کرج و شیوا واحدی از مبارکه مشترکاً رتبۀ سوم را به همراه تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی دریافت کردند.

    در ردۀ سنی ب، بهنام میرزاهاشمی از شیراز رتبۀ اول، امین صانعی از زرقان و ستار محمدی از بهارستان مشترکاً رتبۀ دوم را به همراه تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی کسب کردند. همچنین هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ سوم تشخیص نداد.

    در ردۀ سنی ج، نیز تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی به محسن جزی از اصفهان به عنوان رتبۀ اول، سینا باقری از شهرضا و مصطفی هاشم‌زاده از اصفهان مشترکاً به عنوان رتبۀ دوم تعلق گرفت. هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ سوم تشخیص نداد.

    در شاخۀ ساز سه‌تار ردۀ سنی الف، تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی جشنواره مشترکاً به ایلیا بازیاری از بوشهر و علی قنبری‌ایلخچی از ایلخچی به عنوان رتبۀ اول، و امیرمحمد عسگری‌نژاد از قزوین به عنوان رتبۀ دوم، و حافظ کریمی از کرمانشاه تعلق گرفت.

    در ردۀ سنی ب، هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ اول تشخیص نداد. محمدجواد احمدزاده از تهران و سارا ایمانی از همدان مشترکاً رتبۀ دوم، و نیما ابراهیمی از تهران و محمدامین مولایی از ملارد رتبۀ سوم را مشترکاً به همراه تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی دریافت کردند.

    در رده سنی ج، هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را شایستۀ رتبۀ اول تشخیص نداد. حمیدرضا عبادی از رشت رتبۀ دوم، و میثم ثقفی از یزد و آمنه رجبی از تهران مشترکاً رتبۀ سوم را به همراه تندیس، لوح تقدیر و جایزۀ نقدی دریافت کردند.

    در بخش ویژۀ موسیقی دستگاهی (حفظ کل ردیف) آریا طبیب‌زاده قمصری از همدان، به عنوان نفر اول، عارف شاهدی‌نواز خلجان و فردین میرزاحسینی به‌طور مشترک رتبۀ دوم، و محسن تقی‌پور، کاوان کریمی و کسرا منصور مشترکاً رتبۀ سوم تعلق گرفت.

    منبع:هنرآنلاین

  • تغییر در زمان برگزاری جشنواره موسیقی بومی لیلم

    زمان جشنواره موسیقی بومی لیلم از شهریور به هفتم تا دهم آذرماه موکول گردید

    از این رو مهلت ارسال آثار تا 31 مهر تمدید شد

  • تمدید مهلت ارسال آثار به دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم

    فراخوان بخش رقابتی دومین جشنواره سراسری موسیقی بومی البرزنشینان لیلِم

    ساری14 تا 17 شهریور 96

    (The 2st LilemFilk Music Festival (Sari 5-8 Sep 2017

     

     

    مهلت ارسال آثار دومین جشنواره ی موسیقی بومی البرزنشینان لیلِم تا تاریخ 31 مرداد 1396 تمدید شد.

     


    تماس با دبیرخانه‌ی جشنواره:
    ۰۹۳۳۱۱۲۱۳۵۶
    ۰۱۱۳۳۳۵۰۷۰۳

    وب‌سایت جشنواره: www.lilemfest.ir

    آیدی تلگرام: lilemfestival

     

  • درخشش هنرمندان مازندرانی در جشنواره جهانی موسیقی فولکلور

    گروه موسیقی سنتی و محلی «آوای تبری» مازندران موفق به دریافت دیپلم افتخار هفتمین جشنواره قهرمانی جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان شد.

    گروه موسیقی سنتی و محلی «آوای تبری» مازندران متشکل از 12 نفر از هنرمندان کشورمان به سرپرستی سیدجلال محمدی، با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان و با تلاش مؤسسه موسیقی جهانی فولکلور اروپا و حمایت کمیته ملی یونسکو، در هفتمین جشنواره قهرمانی جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان، حضور یافته است.

    این جشنواره با شرکت هنرمندان 20 کشور جهان و 100 گروه محلی و سنتی و یک هزار 200 موسیقیدان و خواننده همراه با نمایش های آئینی و محلی با حضور شهردار و رئیس جشنواره جهانی فولکور و محمدعلی کیانی، رایزن فرهنگی کشورمان در صوفیه در شهر نسبار در استان بورگاس بلغارستان، برگزار شد.

    هفتمین جشنواره جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان که از شامگاه جمعه آغاز شد به مدت یک هفته با حضور اساتید و داوران اروپائی در شهرهای مختلف بلغارستان، ادامه داشت.

    هنرمندان و موسیقیدانان سنتی و محلی کشورمان برای چهارمین سال متوالی با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در هفتمین جشنواره جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان، شرکت می ‌کنند.

    محمد علی کیانی رایزن فرهنگی کشورمان در مراسم افتتاحیه این جشنواره با اشاره به حضور چشمگیر هنرمندان محلی و سنتی ایران در اینگونه جشنواره اظهار کرد: امسال موسسه اروپایی جشنواره های فولکلور، انجمن جهانی جشنواره های فولکلور، شهرداری نسبار، شهرداری بورگاس، شهرداری پوموریه بلغارستان و آکادمی جهانی برای هفتمین بار مسابقات جهانی را برگزار کردند.

    وی تصریح کرد: ویژگی خاص مسابقات جهانی فولکلور این است که تمام اجراهای با صدا و ویدئو حرفه‌ای ضبط و بهترین آنها در بیش از بیست شبکه بلغاری پخش می شود.

    رایزن فرهنگی کشورمان گفت: هیئت داوران این جشنواره بر اساس سه عامل میزان سختی و فنی اجرا، ارائه لباس سنتی، انتخاب اجرا و غیره و رفتار روی صحنه ارتباط با مخاطبان، خلاقیت هنری گروه ها را ارزیابی می کنند.

    احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران این موفقیت را به گروه آوای تبری و هنرمندان استان تبریک گفت و اظهار کرد: حضور در محافل و رویدادهای معتبر بین‌المللی برای معرفی داشته های غنی فرهنگی و هنری مازندران یک ضرورت اساسی است.

    وی با اشاره به اینکه موفقیت در رویدادهای بین‌المللی موسیقی بیانگر جذابیت این عرصه برای مردم دنیا است، خاطرنشان کرد: موسیقی بومی مازندران می تواند یک فرصت مناسب برای دیپلماسی فرهنگی باشد.

     

    منبع:ایسنا

  • دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران

    دهمین جشنواره موسیقی نواحی تیر ماه امسال در کرمان برگزار خواهد شد .

    آقای احمد صدری دبیر دهمین جشنواره ی موسیقی نواحی درباره ی جزییات برگزاری این جشنواره گفت :دهمین دوره این جشنواره از ۶ تا ۹ تیرماه در شهر کرمان و در دو بخش برگزار خواهد شد . وی درباره ی بخش های جشنواره اظهار داشت : این دوره در دو بخش موسیقایی و غیر موسیقایی (هنرهای موسیقی محور ) برگزار می شود . وی با اشاره به بخش موسیقایی خاطر نشان کرد : این بخش از دو قسمت مستقل تشکیل شده که بخش اول آن مسابقه است و حالت رقابتی دارد ، آقای صدری درباره ی موضوع این بخش گفت : با توجه به وجود روایتها و داستان هایی که روایتگر فرهنگ شفاهی مناطق مختلف ایران زمین است ، بخش رقابتی در این دوره با موضوع منظومه خوانی برگزار می شود . ایشان درباره ی بخش غیر رقابتی این جشنواره گفت :در این قسمت و بخش داخلی به موسیقی نواحی ایران اختصاص دارد و گروههایی که در این بخش به اجرای موسیقی می پردازند برگزیدگان جشنواره های منطقه ای در سطح کشور هستند و ما از آنها دعوت کردیم تا در دهمین جشنواره ی موسیقی نواحی به اجرای موسیقی بپردازند .

    دبیر دهمین جشنواره موسیقی نواحی گفت : در این دوره از کشورهای حوزه ی فرهنگی ایران نظیر تاجیکستان ، ازبکستان ، افغانستان و خصوصا کشورهای عضو اکو دعوت شده که در این دوره اجرای برنامه داشته باشند .

    آقای صدری در ادامه درباره ی بخش غیر موسیقایی (بخش هنرهای موسیقی محور ) به فیلم های مستند موسیقایی اشاره کرد و گفت : ما یک هفته را به فیلم های مستند موسیقایی اختصاص دادیم و از مستند سازانی که درباره ی موسیقی نواحی ایران فیلم ساخته اند دعوت کردیم و قرار است این فیلم ها در این هفته نمایش داده شوند البته این بخش در تهران هم زمان با برگزاری جشنواره و به صورت مستقل برگزار می شود . دبیر دهمین جشنواره موسیقی نواحی با اشاره به برنامه های جانبی جشنواره خاطر نشان کرد : در این جشنواره نمایشگاهی از سی دی و کتابهای تخصصی که درحوزه ی موسیقی نواحی تولید شده برگزار خواهد شد .

    وی درباره ی تجلیل از اساتید موسیقی نواحی گفت : امسال در دهمین جشنواره ی موسیقی نواحی تصمیم گرفتیم از اساتیدی تجلیل کنیم که تاکنون کمتر در جشنواره ها حضور داشتند اما به لحاظ اصالت اجرایی و تکنیکهای نوازندگی اساتید قوی هستند و قصد داریم از این استادان دعوت کرده و تجلیل کنیم . 

    دبیر دهمین جشنواره موسیقی نواحی درباره مهلت ارسال آثار به این جشنواره گفت :علاقمندان تا پایان اردیبهشت ماه فرصت دارند تا آثار خود را ارسال کنند. وی در ادامه درباره ی اهمیت توجه به موسیقی نواحی در جذب جهانگردخاطر نشان کرد : جهانگردها وقتی به کشوری مانند ایران سفر می کنند ، می خواهند با فرهنگ مردم یک سرزمین آشنا شوند و آشنایی با فرهنگ و سنتهای ایرانی برایشان جذابیت دارد . لذاهر چه برنامه های مرتبط با این مساله بیشتر باشد می تواند باعث رونق و ارتقاء سطح فرهنگی مناطق ، سطح اقتصاد و گردشگری خارجی در کشور ما شود . آقای صدری در ادامه اظهار داشت : موسیقی نواحی مختلف در چند مورد با میراث فرهنگی در ارتباط است زیرا که جزو میراث معنوی زنده است و به نظر می رسد که سازمان میراث فرهنگی باید توجه بیشتری را در جهت حفظ و احیاء موسیقی نواحی مبذول کند .

     

    منبع :سایت رادیو فرهنگ

  • دومین جشنواره آواها و نواهای رضوی

     دومین جشنواره آواها و نواهای رضوی دارای ویژگی هایی نسبت به دوره اول است که هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی قابل توجه است. 

     در دوره اول برگزاری این جشنواره فقط بخش موسیقی نواحی و موسیقی ردیف دستگاهی بیشتر مورد نظر بود اما در دومین دوره با تصمیم شورای سیاستگذاری جشنواره سایر سبک های موسیقی از جمله نواهای آیینی پاپ، تلفیقی – ترکیبی، موسیقی کرال( آکاپلا ) و بخش بین الملل نیز به این جشنواره اضافه شد و با این کار جشنواره دوم دارای گسترش بیشتری خواهد بود.

     بخش موسیقی کرال( آکاپلا ) شامل خوانندگان حوزه فرهنگ دینی در مدح و منقبت حضرت امام رضا علیه السلام به صورت همخوانی می‌باشد و گروه های منتخب برای اجرای برنامه در جشنواره دعوت خواهند شد.

    در حوزه نواهای آیینی پاپ ، تلفیقی – ترکیبی در مدح و منقبت حضرت امام رضا (ع)، تولیدات هنرمندان در چارچوب مقررات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و متناسب با معارف دینی قابل بررسی خواهد بود.

    از ویژگی‌های این جشنواره این است که  امسال سعی شده است یک رویکرد بین‌المللی به جشنواره اضافه شود و گروهایی از کشورهای مختلف به ایران دعوت شده اند.

    بنا به پیشنهاد شورای سیاستگذاری در این دوره شاهد حضور گروه‌های موسیقی از سه کشور مسلمان مانند آذربایجان، تاجیکستان و افغانستان و برادران شیعه و سنی هستیم که این حضور وحدت را در باب موسیقی با مسلمانان دیگر کشورها ایجاد می‌کند.

     تابش از شهر هرات و کشور افغانستان، عاشیق حسن از جمهوری آذربایجان و عمر تیموراف از کشور جمهوری تاجیکستان در این جشنواره حضور خواهند داشت.

     اختتامیه دومین جشنواره ملی آواها و نواهای رضوی مرداد امسال و در دهه کرامت در تهران برگزار می شود.

     اول تیر ماه 96 آخرین مهلت برای ارسال آثار موسیقی به دومین جشنواره ملی آواها و نواهای رضوی است.

    علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت فراخوان و یا ثبت نام و شرکت در جشنواره به پایگاه اطلاع رسانی Tehran.shamstoos.ir مراجعه کنند.

    منبع:ایسنا

  • دومین جشنواره موسیقی لیلم در ساری برگزار می شود

    مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی لیلم از برگزاری این جشنواره در ساری خبرداد.

     محمد غلامی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دومین جشنواره‌ی موسیقی بومی البرزنشینان لیلِم با حضور اساتید برجسته‌ مازندران و کشور از سوی شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار می شود.

    وی تصریح کرد: گروه‌های موسیقی، تک‌خوان‌ها و نوازندگان به مدت سه روز، در روزهای چهاردهم، پانزدهم و شانزدهم شهریور 1396در شهرستان ساری به رقابت می‌پردازند و اختتامیه این جشنواره جمعه هفدهم شهریور ماه برگزار می شود.

    مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی لیلم با اشاره به پیشنه فرهنگی ایران اظهار کرد: سرزمین ایران که به اندازه تاریخ بشر، پیشینه‌ فرهنگی دارد، مازندران را مثل گوهری در صدف خود پرورانده است.

    غلامی خاطرنشان کرد: حضور اقوام گوناگون در مازندران همچون ترک، لر، کرد و غیره آب و خاکی که مردمان مهربان پروریده، الطاف خدادادی و آهنگ داده‌های بی‌همتای خداوندی، همواره هنجار و آئین این سرزمین را با موسیقی آمیخته است.

    وی افزود: جشنواره موسیقی بومی لیلم که با تلاش شرکت نسیم مهرآوا و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود، تلاشی فرهنگی در جان این سرزمین در مقابله با فرهنگ بیگانه است.

    مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم به بخش های مختلف جشنواره اشاره و تصریح کرد: بخش‌های جشنواره شامل رقابتی در گروه‌نوازی مازندرانی، تک‌نوازی سازهای بومی، مازندران دوتار، دسرکوتن، للـه‌وا، غرنه، کمانچه‌ محلی، سرنا، لگن، آواز محلی مازندرانی و مقالات پژوهشی در حوزه موسیقی بومی اقوام البرزنشین است.

    غلامی گفت: در بخش غیر رقابتی گروه‌نوازی استان‌های البرزنشین مازندران، گیلان، گلستان، سمنان و تهران و بخش جانبی نیز اجرای گروه‌های موسیقی اقوام ایران و اجرای گروه‌های بین‌المللی است.

    وی با اشاره به شرایط شرکت در جشنواره، اظهار کرد: ثبت نام متقاضیان به صورت گروهی و انفرادی از طریق وب‌سایت www.lilemfest.com صورت می‌پذیرد.

    مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم افزود: فایل word اشعار به همراه ترجمه‌ آن در وب‌سایت بارگذاری شود، پس ازثبت‌نام، شماره‌ی پیگیری و نمونه‌ اجرای تصویری اثر که باید به صورت DVD با کیفیت مطلوب و بدون افکت صوتی و تزئینات استودیویی و قابل پخش در دستگاه‌های تصویری ( DVD Player ) باشد، تا تاریخ 15/5/1395ارسال شود.

    غلامی با اشاره به اینکه آثاری که با کیفیت نامناسب ارسال شود، حذف خواهند شد، خاطرنشان کرد: قطعات ارسالی باید به طور کامل بومی باشند و ارائه‌ قطعات مهجور و کهن بومی که تاکنون ارائه و منتشر نشده باشد، از امتیاز ویژه‌ای برخوردار است.

    مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم با بیان اینکه ارائه‌ قطعات بومی به وسیله‌ی گروه‌ها، که تاکنون شنیده نشده، دارای امتیاز ویژه است، گفت: بخش انفرادی شامل آواز محلی و تکنوازی سازهای بومی سرنا، دسرکوتن، لگن، غرنه، للِهوا، کمانچهی محلی و دوتار است.

    وی با اشاره به اینکه در ساز دوتار، شیوهی نوازندگی نظام شکارچیان و سیفالدین محمدی، للِهوا حسین طیبی، سرنا آقاجان فیوجزاده و شاهرخ کرمانی و کمانچه قدر کتولی بیشتر مدنظر است، تصریح کرد: در بخش گروه‌نوازی، موسیقی بی‌کلام نیز برای بررسی و حضور در جشنواره پذیرفته می‌شود.

    غلامی با بیان اینکه به سرپرستان گروه‌ها تاکید می‌شود که هر نوازنده، خواننده و همخوان فقط مجاز به شرکت در یک گروه هستند، یادآور شد: گروه‌های راه‌یافته به جشنواره باید علاوه بر اجراهای جشنواره، یک اجرا در سطح استان مازندران نیز داشته باشند.

    مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم با اشاره به اینکه بخش گروه‌نوازی مازندران شامل گروه‌هایی است كه در سراسر کشور، در راستای موسیقی بومی و محلی مازندرانی فعالیت دارند، اظهار کرد: بخش گروهنوازی البرزنشینان شامل گروه‌های موسیقی استان‌های حاشیه البرز مازندران، سمنان، گیلان، گلستان و تهران است.

    وی با بیان اینکه در بخش گروهنوازی البرزنشینان، گروه ها باید با سازهای محلی مناطق خود در جشنواره شرکت کنند، گفت: برترین گروه بخش رقابتی سال گذشته نمی‌تواند در جشنواره‌ امسال شرکت کند.

    غلامی افزود: برترین گروه موسیقی مازندرانی سال گذشته در جشنواره، می‌تواند در بخش غیررقابتی که گروه‌های موسیقی استان‌های حاشیه‌ البرز را در برمی‌گیرد، شرکت کند.

    مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم با بیان اینکه پوشیدن لباس محلی و رعایت آداب صحنه برای گروه های موسیقی دارای امتیاز است، گفت: تعداد نفرات شرکت‌کننده در بخش گروهی حداکثر 10 نفر است.

    وی با بیان اینکه مدت آثار ارسالی در بخش تکنوازی حداکثر پنج دقیقه و در بخش گروه‌نوازی پانزده دقیقه است، اظهار کرد: پس از دریافت آثار از سوی دبیرخانه، آثار جایگزین قابل قبول نیست.

    مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم با اشاره به اینکه در این جشنواره و در هر رشته و در صورت صلاحدید هیئت داوران، یک نفر به عنوان مقام برترین و نفرات برتر با نظر هیئت داوران برگزیده می‌شوند، گفت: مقالات پژوهشی با محوریت موسیقی بومی حاشیه البرز که در همایش دیگری ارائه نشده باشد، به دبیرخانه ارسال شود.

    غلامی با بیان اینکه مقاله‌ یا مقالاتی که با نظر هیئت داوران برگزیده شدند، در یک نشریه معتبر علمی-پژوهشی موسیقی چاپ می‌شوند، اظهار کرد: تکمیل و ارسال فرم درخواست، تعهدی برای دبیرخانه درباره دعوت از افراد و گروه‌های متقاضی ایجاد نمی‌کند.

    وی با بیان اینکه ارسال آثار به منزله‌ قبول مقررات و شرایط جشنواره است و مدارک و آثار ارسالی به دبیرخانه حفظ می‌ماند و بازگشت داده نمی‌شود، تصریح کرد: برگزاركننده‌ جشنواره در استفاده از محتوا و آثار با حفظ حقوق معنوی هنرمندان مجاز است.

    مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم با اشاره به اینکه دبیرخانه آسیب‌های ناشی از ارسال نادرست آثار را برعهده نمی‌گیرد، گفت: دبیرخانه جشنواره با شماره تلفن‌های 01133350703 و 09331121356 و رایانامه‌ این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید آماده پاسخگویی به پرسش های متقاضیان حضور در جشنواره است.

    غلامی با بیان اینکه هرگونه اطلاع رسانی تکمیلی درباره جشنواره، تنها از طریق پایگاه رسمی جشنواره به نشانی www.lilemfest.com و کانال تلگرامی جشنواره به نشانی @ lilemfest اعلام می‌شود، اظهار کرد: پس از پایان مهلت ارسال آثار، بررسی نمونه آثار ارسالی در شاخه‌های مختلف آغاز و اسامی گروه‌های پذیرفته شده از طریق پایگاه رسمی جشنواره اعلام می‌شود.

    وی با بیان اینکه موارد پیش‌بینی نشده در فراخوان بر اساس تصمیم‌گیری هیات داوران محقق می‌شود، افزود: ساری، میدان امام(ره)، ابتدای بلوار پاسداران، جنب اداره‌ی بازرگانی، انتهای کوچه‌ شهید بهزادی، شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا نشانه دبیرخانه این جشنواره است.

    مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم با اشاره به اینکه ره تک‌نوازی و آواز محلی برترین نفر هر بخش تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی اهدا می‌شود، اظهار کرد: به نفرات برتر هر بخش لوح افتخار و جایزه نقدی تعلق می‌گیرد.

    غلامی با بیان اینکه به برترین تیم گروه‌نوازی، تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی و اعزام به خارج از کشور از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران اهدا می‌شود، تصریح کرد: به گروه‌های برتر لوح افتخار و جایزه نقدی تعلق می‌گیرد.

    وی با اشاره به اینکه به مقاله‌ برگزیده لوح افتخار، گواهی ارائه‌ی مقاله و چاپ در یک نشریه تخصصی موسیقی اهدا می‌شود، گفت: در بخش ویژه در این بخش به هنرمندی که از سوی هیئت داوران به‌عنوان پدیده‌ بخش رقابتی جشنواره معرفی شود، لوح افتخار و جایزه نقدی اهدا می‌شود.

  • فراخوان دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم منتشر شد

    فراخوان دومین جشنواره سراسری موسیقی بومی البرزنشینان لیلِم

    ساری14 تا 17 شهریور 96

    The 2st LilemFilk Music Festival

    Sari 5-8 Sep 2017

     

    سرزمین ایران که به درازای تاریخ بشر، پیشینه‌ی فرهنگی دارد، مازندران را چون گوهری در صدف خویش پرورانده است. دیاری که از سویی جنگل و دریای کاسپی و از سویی دماوند، خاستگاه الهامات هنرمندانی بوده است که جان طبیعت را با سرشت آدمی پیوند زدند و نواهای الهی را از جانِ سازهای کهن به گوش مردمِ هر کوی و برزَن رسانده‌اند.

    حضور اقوام گوناگون در استان همچون تُرک، لُر، کُرد و... ، آب و خاکی که مردمان مهربان پروریده، الطاف خدادادی و آهنگ داده‌های بی‌همتای خداوندی، همواره هنجار و آیین این سرزمین را با موسیقی آمیخته است. هنری که سینه به سینه و از دودمانی به دودمان دیگر رسیده است و با نوآوری هنرمند به پُرمایگیِ آن افزوده شده است تا آماده‌ی جابجایی به نسل آینده گردد. 

    این جشنواره که با کوشش شرکت نسیم مهرآوا و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران و دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود، یک تلاش فرهنگی است در جان این کهن بوم و پاسخی است برای فرهنگ بیگانه که می‌تواند افزون بر پیشرفت موسیقی آئینی و بومیِ البرزنشینان، یک بازنگری باشد برای ماندگاری بیشتر و ریشه دواندن این موسیقیِ تبارمند در رگ‌های خشکیده‌ی فرهنگ بومیِ ایران زمین.

    دومین جشنواره‌ی موسیقی بومی البرزنشینان لیلِم با حضور استادان برجسته‌ی استان و کشور توسط شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران برگزارخواهد شد. ‌گروه‌های موسیقی، تک‌خوان‌ها و نوازندگان به مدت سه روز، در  تاریخ 14، 15و16شهریور 1396در شهرستان ساری به رقابت خواهند پرداخت. و اختتامیه‌ی جشنواره در روز جمعه 17 شهریور ماه برگزار خواهد شد.

     

    • بخشهای جشنواره شامل:
    • رقابتی
    • گروه‌نوازی مازندرانی
    • تک‌نوازی سازهای بومی مازندران(دوتار،  دسرکوتن،  للـه‌وا، غرنه، کمانچه‌ی محلی، سرنا، لگن)
    • آواز محلی مازندرانی
    • مقالات پژوهشی در حوزه موسیقی بومیِ اقوام البرزنشین
    • غیررقابتی
    • گروه‌نوازیِ استان‌های البرزنشینِ مازندران، گیلان، گلستان، سمنان و تهران
    • جنبی
    • اجرای گروه‌های موسیقیِ اقوام ایران
    • اجرای گروه‌های بین‌المللی

     

    • نکات و شرایط شرکت در جشنواره
    1. ثبت نام متقاضیان (گروهی و انفرادی) از طریق وب‌سایت lilemfest.comصورت می‌پذیرد. فایلword اشعاربه همراه ترجمه‌ی آن در وب‌سایت بارگذاری شود. پس ازثبت‌نام، شماره‌ی پیگیری و نمونه‌ی اجرای تصویریِ اثر که باید به صورت DVD با کیفیت مطلوب و بدون افکت صوتی و تزئینات استودیویی و قابل پخش در دستگاه‌های تصویری (DVD Player) باشد، تا تاریخ 15/5/1395ارسال شود.
    2. توجه:آثاری که با کیفیت نامناسب ارسال گردد حذف خواهند شد.
    3. قطعات ارسالی باید کاملاً بومی باشند.
    4. ارائه‌ی قطعات مهجور و کهن بومی که تاکنون ارائه و منتشر نشده باشد، از امتیاز ویژه‌ای برخوردار است.
    5. ارائه‌ی قطعات بومی به‌وسیله‌ی گروه‌ها، که تاکنون شنیده نشده، دارای امتیاز ویژه است.
    6. بخش انفرادی شامل آواز محلی و تک‌نوازی سازهای بومی (سرنا، دسرکوتن، لگن، غرنه، للِه‌وا، کمانچه‌ی محلی و دوتار) است.
    7. در ساز دوتار، شیوه‌ی نوازندگی نظام شکارچیان و سیف‌الدین محمدی، للِه‌وا حسین طیبی، سرنا آقاجان فیوج‌زاده و شاهرخ کرمانی و کمانچه قدر کتولی بیش‌تر مدنظر است.
    8. در بخش گروه‌نوازی، موسیقی بی‌کلام نیز جهت بررسی و حضور در جشنواره پذیرفته می‌شود.
    9. به سرپرستان گروه‌ها تاکید می‌شود که هر نوازنده و یا خواننده و حتی همخوان فقط مجاز به شرکت در یک گروه می‌باشند.
    10. گروه‌های راه‌یافته به جشنواره می‌بایست علاوه بر اجراهای جشنواره، یک اجرا در سطح استان مازندران داشته باشند.
    11. بخش گروه‌نوازیِ مازندران شامل گروه‌هايي است كه در سراسر کشور، در راستاي موسيقي بومي و محلي مازندرانی فعاليت دارند.
    12. بخش گروه‌نوازی البرزنشينان شامل گروه‌های موسيقي استان‍هاي حاشيه البرز (مازندران، سمنان، گیلان، گلستان و تهران) است.
    13. در بخش گروه‌نوازی البرزنشینان، گروه‌ها باید با سازهای محلیِ مناطق خود در جشنواره شرکت کنند.
    14. برترین گروهِ بخش رقابتیِ سال قبل نمی‌تواند در جشنواره‌ی امسال شرکت کند.
    15. برترین گروهِ موسیقی مازندرانیِ سال قبل در جشنواره، می‌تواند در بخش غیررقابتی که گروه‌های موسیقی استان‌های حاشیه‌ی البرز را دربرمی‌گیرد، شرکت نماید.
    16. پوشیدن لباس محلی و رعایت آداب صحنه برای گروه‌های موسیقی دارای امتیاز است.
    17. تعداد نفرات شرکت‌کننده در بخش گروهی حداکثر 10 تن می‌باشد.
    18. مدت آثار ارسالی در بخش تکنوازی حداکثر پنج دقیقه و در بخش گروه‌نوازی پانزده دقیقه است.
    19. پس از دریافت آثار توسط دبیرخانه، آثار جایگزین قابل قبول نخواهد بود.
    20. در این جشنواره و درهر رشته و در صورت صلاحدید هیئت داوران ، یک نفر به عنوان مقام برترین و نفرات برتر با نظر هیئت داوران برگزیده خواهند شد .
    21. مقالات پژوهشی با محوریت موسیقی بومی حاشیه البرز که در همایش دیگری ارائه نشده باشد، به دبیرخانه ارسال شود.
    22. مقاله‌ یا مقالاتی که با نظر هیئت داوران برگزیده شدند، در یک نشریه معتبر علمی-پژوهشی موسیقی چاپ می‌شوند.
    23. تکمیل و ارسال فرم درخواست، تعهدی برای دبیرخانه درخصوص دعوت از افراد وگروه‌های متقاضی ایجاد نمی‌کند.
    24. ارسال آثار به منزله‌ی قبول مقررات و شرایط جشنواره می‌باشد و مدارک و آثار ارسالی به دبیرخانه محفوظ است و بازگشت داده نمی‌شود.
    25. برگزاركننده‌ی جشنواره در استفاده از محتوا و آثار با حفظ حقوق معنوی هنرمندان مجاز است.
    26. دبیرخانه آسیب‌های ناشی از ارسال نادرست آثار را برعهده نمی‌گیرد.
    27. دبیرخانه جشنواره باشماره تلفن‌های 01133350703و 09331121356 و رایانامه‌یاین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید آماده پاسخگویی به پرسش‌های متقاضیان حضور در جشنواره است.
    28. هرگونه اطلاع رسانی تکمیلی در خصوص جشنواره، تنها از طریق پایگاه رسمی جشنواره به نشانیlilemfest.com و کانال تلگرامی جشنواره به نشانی @lilemfest اعلام خواهد شد.
    29. پس از پايان مهلت ارسال آثار، بررسی نمونه آثار ارسالی در شاخه‌های مختلف آغاز و اسامی گروه‌های پذيرفته شده از طريق پايگاه رسمی جشنواره اعلام خواهد شد.
    30. موارد پیش‌بینی نشده در فراخوان بر اساس تصمیم‌گیری هیات داوران محقق خواهد شد.

     

     

    نشانیِ دبیرخانه: ساری، میدان امام(ره)، ابتدای بلوار پاسداران، جنب اداره‌ی بازرگانی، انتهای کوچه‌ی شهید بهزادی، شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا.

    کدپستی: 48158-38916 

     

     

    • جوایز

     

    تک‌نوازی و آواز محلی

    برترین نفر هر بخش: تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی

    نفرات برتر هر بخش: لوح افتخار و جایزه نقدی

    گروه‌نوازی مازندران

    برترین گروه: تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی و اعزام به خارج از کشور از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران

    گروه‌های برتر: لوح افتخار و جایزه نقدی

    مقاله‌ی برگزیده

    لوح افتخار، گواهی ارائه‌ی مقاله و چاپ در یک نشریه تخصصی موسیقی

    بخش ویژه

    در این بخش به هنرمندی که از سوی هیئت داوران به‌عنوان پدیده‌ی بخش رقابتی جشنواره معرفی شود، لوح افتخار و جایزه نقدی اهدا می‌شود.

     

     نسخه ی PDF  فراخوان جشنواره را از اینجا دانلود کنید.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  • نخستین جلسه‌ شورای سیاستگذاری دومین جشنواره موسیقیِ «لیلم» برگزار شد

    نخستین جلسه‌ شورای سیاستگذاری دومین جشنواره موسیقیِ بومیِ البرزنشینان «لیلم» در دفتر احد جاودانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازاندران برگزار شد.
    به گزارش دبیرخانه دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم، نخستین جلسه‌ شورای سیاستگذاری دومین جشنواره موسیقیِ بومیِ البرزنشینان «لیلم» در روز چهارشنبه (24 خرداد) به ریاست احد جاودانی و با حضور محمد غلامی، عسگری آقاجانیان میری، کیوان پهلوان، محمد ابراهیم عالمی، بهمنیار شریفی، جمشید قلی‌نژاد، علی‌اکبر نوروزی، نبی‌اله احمدی، سید بیژن معافی مدنی و سید رضا عمرانی‌نسب برگزار شد و پیرامون روند برگزاری جشنواره‌ امسال و برنامه‌های پیش رو به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.

    اولین دوره جشنواره موسیقی بومی البرزنشینان لیلِم با هدف ارتقای فرهنگ موسیقی بومی، شناسایی و جذب استعدادهای ناشناخته¬ی حاشیه‌ی البرز، آشناکردن مردم این منطقه با موسیقیِ سرزمین‌شان، ایجاد فضایی پویا و بانشاط در منطقه و گردهم آوردن هنرمندان و هنردوستان در کنار یکدیگر شکل گرفت.

    فراخوان شرکت در جشنواره موسیقی لیلم از (١١ اردیبهشت ٩٥) در آموزشگاه¬های موسیقی و مراکز فرهنگی، هنری و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستانهای استان¬های مازندران، گیلان و گلستان توزیع شد؛ همچنین از طریق وبسایت جشنواره (www.lilemfest.com) و صفحات جشنواره در فضای مجازی انتشار یافت.

    ثبت نام از متقاضان شرکت در جشنواره به صورت اینترنتی و حضوری تا (٨ تیر ٩٥) ادامه یافت. در این مدت گروهی جهت کشف استعدادهای بکر و جوان و کمتردیده شده به روستاهای دورافتاده¬ استان مازندران رفته و از هنرمندان آن مناطق آثارشان را ثبت و ضبط کردند.

    برنامه‌های جشنواره شامل دو بخش رقابتی و جنبی بود و در صبح‌ روزهای( ٢٩، ٣٠ و ٣١ تیر ٩٥ )، از ساعت (٩ تا ١٤) در سالن هلال احمر ساری برگزار شد.

    آیین اختتامیه نخستین جشنواره موسیقی بومی مازندران «لیلِم» با حضور گسترده هنرمندان سراسر استان و مسئولین، و با حضور رایگان شهروندان ساروی، در روز جمعه (١ مرداد ٩٥ ) از ساعت (١٨ تا ٢١) در آمفی تئاتر هلال احمر ساری برگزار شد و منتخبین رشته‌ها و گروه‌های راه یافته به بخش رقابتی معرفی شدند.

    در همین راستا شرکت فرهنگی هنری «نسیم مهرآوا» در نظر دارد با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران، دومین دوره‌ این جشنواره‌ را با گستره‌ منطقه‌ای و با حضور استان‌های حاشیه البرز

    (مازندران، گلستان، گیلان، سمنان و بخش‌هایی از تهران) در گاه‌ شمار (١٣ تا ١٦ شهریورماهِ ١٣٩٦) در شهرهای ساری، سوادکوه، بهشهر، نوشهر و سمنان برگزار نماید.

     

  • نشست خبری دومین جشنواره لیلم

    به گزارش دبیرخانه‌ی جشنواره‌ی سراسری موسیقی بومی البرزنشینان لیلِم نشست خبری جشنواره‌ی موسیقی بومی البرزنشینان لیلِم در صبح روز دوشنبه، ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران برگزار شد.

    در این نشست، آقایان محمد محمدی معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران و محمد غلامی مدیر اجرایی جشنواره‌ی لیلِم و مدیرعامل شرکت فرهنگی و هنری نسیم مهرآوا به سوالات اصحاب رسانه پاسخ دادند.

    محمد محمدی از برگزاری دومین دوره‌ی این جشنواره، با همت شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا و همکاری اداره کل ارشاد مازندران، در هفتم تا دهم آذرماه سال جاری خبر داد. 

    معاون هنری ارشاد مازندران افزود، یک گروه تحقیق جذب استعدادهای ناشناخته در مناطق دورافتاده‌ی استان شکل گرفته که با مراجعه به آن مناطق، هنرمندان مستعد و ناشناخته را شناسایی و آثار ایشان را جهت حضور در جشنواره ثبت می‌کنند.

    محمد محمدی، فعالیت‌های پژوهشی در این جشنواره، تشکیل بانک اطلاعاتی از هنرمندان استان، شناسایی ضعف‌ و قوت‌های موسیقی استان را از دستاوردهای قابل ذکر این جشنواره برشمرد.

    وی با معرفی بخش‌های جشنواره، علاوه بر حضور هنرمندان مازندرانی در بخش انفرادی و گروهی، از حضور گروه‌های موسیقی استان‌های گیلان، گلستان، سمنان و بخش‌هایی از تهران در بخش البرزنشینان و حضور احتمالی چند گروه از کشورهای همسایه‌ی دریای خزر در بخش جنبی خبرداد. 

    محمد غلامی مدیر اجرایی جشنواره‌ی موسیقی بومی لیلم، آمار و اطلاعات مربوط به جشنواره را در این نشست ارائه داد. 

    غلامی از دریافت نزدیک به ۱۵۰ اثر تا امروز در بخش رقابتی توسط دبیرخانه‌ی جشنواره و مهلت ارسال آثار تا ۳۰ مهر ماه سال جاری خبر داد. مقایسه‌ی آمار سنی شرکت‌کنندگان در جشنواره‌ی سال قبل با امسال، نشان از کاهش میانگین سنی از ۳۱ سال به ۲۷ سال می‌دهد که ما را به بخشی از اهداف‌مان در این جشنواره که جذب جوانان استان به فرهنگ و موسیقی سرزمین‌شان بود، نزدیک کرده است.

    غلامی افزود: امسال بخش‌ البرزنشینان در جشنواره کلید خورد و هدف از تعریف این بخش در جشنواره، وجود اشتراکات فرهنگی و موسیقایی در استان‌های حاشیه‌ی البرز بود. همچنین بخش مقالات پژوهشی در حوزه‌ی موسیقی بومی استان‌های ناحیه‌ی البرز نیز به بخش رقابتی این دوره اضافه شد.

    غلامی خاطرنشان کرد: تیم تحقیق جشنواره، جهت شناسایی و جذب هنرمندان موسیقی بومی استان در مناطق مهجور و دور افتاده که تاکنون امکان بروز استعدادهای خود را نداشته‌اند شکل گرفت. خروجی این تیم از سال قبل، شناسایی و معرفی چند هنرمند از مناطق دور افتاده بود، که اکثر آن‌ها بدون آموزش موسیقی را فراگرفتند.

    وی افزود، بخش انفرادی این جشنواره شامل آواز محلی، نوازندگی سازهای بومی مازندران از قبیل للِه‌وا، دوتار، سرنا، دسرکوتن، سرنا، قرنه، کمانچه‌ی محلی و لگن بود. سال قبل استقبال هنرمندان از سازهای قرنه و سرنا کم بود، در حالی‌که در این دوره، استقبال از این دو ساز نسبت به سال قبل افزایش قابل قبولی داشته است. ما می‌توانیم با بررسی این تجربه‌ها، روی نقاط ضعف موسیقی استان کار کنیم و بحث آموزش سازهای بومیِ رو به فراموشیِ خود را دستور کار خود قرار دهیم.

    در پایان، محمد غلامی از همراهی و حمایت، مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان مازندران آقای جاودانی و مدیریت مجتمع تجاری دنیای آرزو، آقای مهندس شهسوارانی قدردانی کرد.

    دبیرخانه‌ی دومین جشنواره‌ی موسیقی بومی البرنشینان - لیلِم